Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulubione festiwale i jubileusze w łódzkiej kulturze 2024 roku

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Goście uroczystego otwarcia w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi wystawy Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” z Krakowa - 1 listopada 1924 roku
Goście uroczystego otwarcia w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi wystawy Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” z Krakowa - 1 listopada 1924 roku narodowe archiwum cyfrowe
Rok 2024 przyniesie kolejny pakiet wydarzeń kulturalnych - wśród nich ulubione przez łodzian festiwale oraz ważne jubileusze. Warto uwzględnić je w planach na najbliższe miesiące.

Spośród bogatej listy łódzkich festiwali do najbardziej popularnych należą: jubileuszowy XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (planowany przez Teatr Powszechny na marzec tego roku - oby już przy wyremontowanej ulicy Legionów), Festiwal Szkół Teatralnych (marzec), Festiwal Off-Północna (kwiecień), Festiwal Designu (maj), Fotofestiwal (czerwiec), LDZ Alternatywa (lipiec-sierpień), Festiwal Łódź Czterech Kultur (październik), Dotknij Teatru (październik), Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy (sierpień). Nowym wydarzeniem będzie przewidziany na lipiec Audioriver, który na razie zmaga się ze sprzeciwem części łodzian wobec nieszczęsnej lokalizacji w parku na Zdrowiu.

W tym roku będziemy świętować dwa ważne dla łódzkiej kultury jubileusze: 100-lecie Miejskiej Galerii Sztuki oraz 75-lecie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. W sierpniu przypada też 80. rocznica likwidacji Lizmannstadt Getto, w związku z którą Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowuje rozpoczynający się w lutym całoroczny program edukacyjny.

Szczególną uwagę zwrócić warto na stulecie Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - pierwszej publicznej galerii sztuki współczesnej w naszym mieście. Z tej okazji Galeria w październiku otworzy wystawę jubileuszową „Dziś są nasze urodziny!”, będącą autorskim projektem kuratorek i kuratora MGSŁ, którzy do udziału w ekspozycji zaproszą polskie artystki i artystów poruszających się w różnych dziedzinach sztuk wizualnych. Cały rok w Miejskiej Galerii Sztuki, obudowany będzie działaniami edukacyjnymi skierowanymi do łodzian w różnym wieku. Będzie to okazja, żeby zapoznać się z działaniami Galerii „od kuchni” lub wziąć udział w warsztatach artystycznych i samemu sprawdzić się w roli artysty. Wystawa jubileuszowa odbędzie się w Ośrodku Propagandy Sztuki w parku Sienkiewicza, który od początku stanowi siedzibę Miejskiej Galerii Sztuki.

Specjalny program jubileuszu 75-lecia przygotowuje również Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Scena swą działalność zainaugurowała 12 listopada 1949 roku premierą sztuki Vaška Káňi - „Brygada szlifierza Karhana” w tłumaczeniu Heleny Walickiej i zespołowej reżyserii pod kierunkiem Jerzego Merunowicza. W roli głównej wystąpił Józef Pilarski, w pozostałych grali m.in. Kazimierz Dejmek, Wacław Kowalski, Gustaw Lutkiewicz, Barbara Rachwalska, Janusz Warmiński, Janusz Kłosiński. Początkowo instytucję prowadziła Grupa Młodych Aktorów - pierwszym samodzielnym dyrektorem został w 1952 roku legendarny Kazimierz Dejmek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki