MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki rozpoczął rok akademicki z nową rektor. Ustępujący wzywa, by strzec tolerancji. Kiedy pełny powrót do nauki stacjonarnej?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki rozpoczął rok akademicki 2020/2021 z nową rektor tej uczelni – prof. Elżbietą Żądzińską. Semestr zimowy będzie w UŁ prowadzony w trybie mieszanym (z przewagą kształcenia na odległość), ale profesor wyraziła nadzieję na powrót do zajęć stacjonarnych jeszcze przed następnymi wakacjami. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Uniwersytet Łódzki rozpoczął rok akademicki 2020/2021 z nową rektor tej uczelni – prof. Elżbietą Żądzińską. Semestr zimowy będzie w UŁ prowadzony w trybie mieszanym (z przewagą kształcenia na odległość), ale profesor wyraziła nadzieję na powrót do zajęć stacjonarnych jeszcze przed następnymi wakacjami. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki w poniedziałek (5 października) rano rozpoczął rok akademicki 2020/2021 z nową rektor tej uczelni – prof. Elżbietą Żądzińską. Semestr zimowy będzie w UŁ prowadzony w trybie mieszanym (z przewagą kształcenia na odległość), ale profesor wyraziła nadzieję na powrót do zajęć stacjonarnych jeszcze przed następnymi wakacjami. Prof. Antoni Różalski, ustępujący rektor, zaapelował, aby strzec autonomii uczelni, jej różnorodności oraz tolerancji w ramach uniwersytetu.

– Strzeżcie w tych trudnych dzisiejszych czasach podstawowych wartości akademickich: autonomii uczelni, wolności badań naukowych i nauczania, tolerancji, sprawiedliwości i różnorodności. Niech nikt w naszej społeczności akademickiej nie czuje się wyobcowany – powiedział na początku inauguracji prof. Antoni Różalski, ustępujący rektor.

Co miał na myśli wspominając o „trudnych czasach”?

Nowa rektor UŁ o Czarnku: niepokój z powodu włączenia nauki do wielkiego resortu z edukacją

W korytarzach Wydziału Filologicznego, którego siedzibę wyznaczono na miejsce poniedziałkowej uroczystości, pracownicy UŁ wymieniali się przemyśleniami na temat Przemysława Czarnka, nowego ministra edukacji i nauki. W TV Trwam polityk ten stwierdził przed weekendem m.in., iż „w ramach nauczania na uczelniach wyższych” nie mieści się „przekazywanie ideologii genderowskiej”, co może być interpretowane jako likwidacja w Polsce studiów gender. Zaś UŁ prowadzi takie studia (w ramach programu Erasmus +).

– Ja nie znam pana ministra Czarnka – odpowiedziała nowa rektor, zagadnięta przez tuż przed inauguracją „Dziennik Łódzki” o tego polityka. – Zobaczymy, w jaki sposób będzie się wypowiadał, jak już zostanie ministrem edukacji i nauki. Właśnie: tutaj pojawia się u mnie niepokój. O włączenie dotąd osobnego resortu nauki i szkolnictwa wyższego do wspólnego resortu z edukacją. Elementy tej zmiany mogą powodować, że mniej uwagi będzie poświęcać się nauce.

Rok akademicki 2020/2021 w UŁ. Nadzieja na powrót do tradycyjnej nauki do następnych wakacji. Ale semestr zimowy "mieszany", z przewagą zajęć na odległość

Natomiast w przemówieniu inauguracyjnym prof. Elżbieta Żądzińska (po przekazaniu jej insygniów władzy przez prof. Antoniego Różalskiego) wspomniała m.in. o warunkach pracy uczelni podczas epidemii koronawirusa i związanymi z tym trudnościami.

– Mam nadzieję, że już w trakcie tego roku (akademickiego – red.) uda nam się te wszystkie przeszkody pokonać i przywrócić całkowicie tradycyjny tryb pracy z uwzględnieniem nowych doświadczeń i kompetencji w kształceniu zdalnych. Ale priorytetem pozostaje zdrowie – mówiła rektor.

Jednak w semestrze zimowym większość wykładów i ćwiczeń (ich początek 19 października) będzie prowadzona na odległość – w ramach przyjętego w UŁ trybu mieszanego. Studia na największej łódzkiej uczelni rozpocznie prawie 8 tys. studentów pierwszego roku różnych kierunków. Wśród maturzystów najbardziej popularna okazała się psychologia (rekord – 12,5 os./miejsce).

Inauguracja w Uniwersytecie Łódzkim. Cenna pamiątka z przeszłości na początek 76. roku akademickiego w UŁ

Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego Uniwersytet Łódzki w poniedziałek pochwalił się darem przekazanym przez przedstawicieli pierwszego rocznika swoich absolwentów. To oryginał rękopisu artykułu prof. Tadeusza Kotarbińskiego z 1948 r., napisanego z okazji ufundowania sztandaru UŁ – jej ówczesny rektor pisze o doniosłości i ważności nauki.

Wartość tego dokumentu, jak wyjaśnia w komunikacie uniwersytet, wiąże się z dramatycznymi wydarzeniami z pierwszych lat istnienia UŁ, „kiedy to walczono o utrzymanie autonomii uczelni i niezależność od ideologii marksistowskiej. Na czele tego oporu w nowo powstałym Uniwersytecie Łódzkim stał rektor – prof. Tadeusz Kotarbiński, wspierany przez znaczną część profesury oraz opozycyjnie nastawionych studentów”.

– Oryginał rękopisu przysłali nam państwo Anna i Antoni Rajkiewiczowie, którzy studia na UŁ zaczynali 75 lat temu. Tutaj się poznali, zakochali, są ze sobą do dziś. To przepiękna historia, która przyszła do nas w najlepszym możliwym momencie i dała nam dużo inspiracji do dalszego działania – powiedziała prof. Elżbieta Żądzińska.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki