Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Ludwika Geyera w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. „Pierwszy Lodzermensch” urodził się 213 lat temu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Urodziny Ludwika Geyera w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. „Pierwszy Lodzermensch” urodził się 213 lat temu
Urodziny Ludwika Geyera w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. „Pierwszy Lodzermensch” urodził się 213 lat temu materiały prasowe
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi świętuje urodziny Ludwika Geyera. „Pierwszy Lodzermensch”, „ojciec Łodzi”, „król perkalu” urodził się 6 stycznia 1805 roku

Ludwik Geyer, „pierwszy Lodzermensch”, „ojciec Łodzi”, „król perkalu”, innowator technologiczny, który jako pierwszy sprowadził do Łodzi maszynę parową, założyciel m.in. zakładów przy ul. Piotrkowskiej 282 - tzw. Białej Fabryki, urodził się 6 stycznia 1805 roku. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mające siedzibę w kompleksie pofabrycznych budynków Białej Fabryki, przygotowuje „Urodziny Geyera”, które odbędą się w 213. rocznicę urodzin fabrykanta.

Dla gości zaplanowano m.in. grę terenową, przeznaczoną dla dwuosobowych zespołów, których zadaniem będzie rozwiązanie zagadki niespodziewanie zatrzymanej fabryki, wykłady poświęcone historii miasta i rodziny Geyerów, jedno z ostatnich przed remontem oprowadzań po sali maszyn oraz urodzinowy tort. Historycznym momentem urodzin stanie się pierwsze po ponad 50. latach uruchomienie odrestaurowanego motaka - maszyny, która została wyprodukowana dla Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych „Ludwik Geyer”. Maszyna jest jednym z zaledwie dwóch zachowanych obecnie wyrobów Wydziału Mechanicznego Zakładów Przemysłu Bawełnianego „L. Geyer”, a jednocześnie jedynym działającym, który można oglądać.

Ludwik Geyer
Ludwik Ferdynand Geyer urodził się w Berlinie. Do Łodzi wraz z rodziną przeniósł się w roku 1828. Rok później założył zakład z dwunastoma warsztatami tkackimi. Firma dynamicznie się rozwijała. Już w roku 1833 fabryka posiadała 33 warsztaty tkackie i jedenaście stołów do drukowania perkali. Do tego odbierała wyroby od stu tkaczy chałupników w Pabianicach i 60 w Łodzi. Budowę Białej Fabryki przedsiębiorca rozpoczął w 1835 roku. W czasach największego rozwoju zatrudniał w niej około 700 pracowników, a jej dymiący komin stał się jednym z symboli miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki