Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urządzamy loft - jak zaadaptować surowy industrialny styl?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Halpern w „Ziemi obiecanej” Reymonta mówił: „Ja chcę, żeby stawiali domy, żeby budowali fabryki. Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz.” Ani Halpern, ani Reymont nie przypuszczali pewnie, co w przyszłości stanie się z łódzkimi przędzalniami i tkalniami. Dziś niektóre pofabryczne budynki zostały zagospodarowane na lokale mieszkalne zwane loftami i dalej służą łodzianom, choć nie słychać w nich już charakterystycznego szumu maszyn tkackich.

Urok historii
Fabryczne wnętrza mają niepowtarzalny klimat. Tu historia jest wciąż żywa. W dawnych halach fabrycznych i magazynach widać surowe mury, żelazne zdobienia oraz fragmenty instalacji. Moda na adaptację postindustrialnych obiektów narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy artyści poszukujący przestronnych wnętrz na swoje pracownie zachwycili się potencjałem drzemiącym w starych fabrykach. Wkrótce moda na lofty objęła także architektów i projektantów wnętrz, a potem również „zwykłych zjadaczy chleba”, którzy cenili nietypowe rozwiązania wnętrzarskie. Do Polski moda na lofty dotarła stosunkowo późno. Pierwsze polskie lofty powstały w Łodzi, w XIX-wiecznej przędzalni Karola Scheiblera przy ulicy Tymienieckiego. Dziś łodzianie ceniący ciekawe przestrzenie mogą także zamieszkać w dawnym budynku fabryki wyrobów wełnianych należącej niegdyś do Samuela Barcińskiego przy ulicy Tylnej. Otwarta przestrzeń, rdzawa czerwień cegieł, wielkie okna i wysokie sufity są niezwykle inspirujące i stanowią wspaniałą alternatywę dla mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Wielu ludziom przekształcenie tak surowej przestrzeni na własny dom może wydawać się zbyt trudne. Styliści z Westwing radzą, jak urządzić loftowe wnętrze.

Okiełznać przestrzeń
Z zasady loft to zupełnie otwarta przestrzeń bez podziału na salon, kuchnię i jadalnię. Często, ale nie zawsze, spotkamy w loftach jedynie ściany oddzielające sypialnię i łazienkę od reszty mieszkania. Aby zachować atmosferę oraz industrialny styl wnętrza, funkcjonalne strefy mieszkania wydziela się za pomocą mebli i dodatków. Nie jest to trudne: fotel, sofa i dywan pomogą określić miejsce wypoczynku, a stół z krzesłami, nad którym zawisną stylowe lampy – jadalnię. Z uwagi na to, że lofty są wysokie, doskonale pasują do nich antresole. Niektóre lofty są wielopoziomowe, co pozwala w kreatywny sposób zarządzać przestrzenią i wykorzystać charakter budynku.

Duża przestrzeń wymaga także dbałości o dopływ światła. Lepiej nie zasłaniać wielkich, fabrycznych okien firanami lub zasłonami. Jeśli będziemy chcieli ukryć się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, wybierzmy industrialne rolety, które w ciągu dnia będzie można zsunąć. Do umocowania dodatkowego oświetlenia warto wykorzystać pofabryczne rury lub charakterystyczne dla loftów belki stropowe. To wpłynie na tożsamość wizualną wnętrza.

Styl industrialny w lofcie
Do dużych przestrzeni oraz wysokich, loftowych wnętrz idealnie pasuje styl industrialny. To wspaniałe rozwiązanie dla miłośników miejskiego życia z całą jego surowością i oryginalnością. Styl industrialny kocha szarości, brązy, biele i czernie. Aranżację loftu można także uzupełnić intensywnymi, nasyconymi barwami. Świetnie sprawdzą się tutaj materiały takie jak metal, szkło, ekologiczne skóry beton i drewno. Meble do loftu należy wybierać z uwagą. Najlepiej będą wyglądały duże stoły, szerokie sofy, królewskie łóżka, masywne lampy, wielkie biurka i przepastne fotele. Meble normalnych rozmiarów umieszczone w lofcie mogą wydawać się miniaturowe, skarłowaciałe, a mieszkanie…puste.

Do wnętrz loftów pasują przede wszystkim proste formy pozbawione ozdób. Dekoracje należy ograniczyć do minimum. Nasz wzrok powinny przyciągać surowe mury, fabryczne elementy konstrukcyjne i użytkowe. Warto wyeksponować rury, wsporniki, belki, kolumny, elementy wentylacji oraz wszelkie dodatki żeliwne. Loft oferuje także wyjątkowe warunki do podziwiania dzieł sztuki oraz ciekawych reprodukcji. Obrazy czy plakaty można oglądać z właściwej, dość dużej odległości. Sztuka nowoczesna będzie wspaniałą zwieńczeniem industrialnej stylizacji.

Przestronne wnętrza łódzkich przędzalni, tkalni i fabryk dają właścicielom nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Wielokulturowa historia Łodzi może służyć jako cenna inspiracja podczas urządzania wnętrz. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki