Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Volkswagen we Wrześni najbardziej ekologicznym budynkiem

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Fabryka Volskwagen Poznań pod Wrześnią została okrzyknięta najbardziej ekologicznym budynkim. Otrzymała certyfikat DGNB
Fabryka Volskwagen Poznań pod Wrześnią została okrzyknięta najbardziej ekologicznym budynkim. Otrzymała certyfikat DGNB VW
Fabryka Volskwagen Poznań pod Wrześnią została okrzyknięta najbardziej ekologicznym budynkim. Otrzymała certyfikat DGNB

To bez wątpienia wyjątkowy obiekt. Powstał zaledwie w ciągu niespełna 30 miesięcy a jego wymiary rozciągają się na obszarze 220 hektarów. Koszt jego budowy wynosił natomiast około 800 milionów euro. Jednak fabryka Volkswagen Poznań w Białężycach pod Wrześnią jest też wyjątkowa z innego powodu. Jest to też pierwszy i jedyny zakład produkcyjny w kraju, który otrzymał prestiżowy, złoty certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego DGNB, podkreślający tym samym jego ekologiczny charakter.

Zobacz też:

Certyfikacja DGNB to niemiecki system oceny budynku, który biorąc pod uwagę wiele aspektów określa jednocześnie jego walory ekologiczne. Jest to jeden z kilku najbardziej popularnych i stosunkowo młodych systemów certyfikowania budynków powstałych w związku z promowaniem budownictwa zgodnego ze zrównoważonym rozwojem oraz wchodzącymi w życie rozwiązaniami prawnymi nakazującymi ograniczenie emisji dwutlenku węgla w nowych obiektach. Ocenianych jest sześć obszarów: ekologia, ekonomia, czynnik społeczno-kulturowy i tematy funkcjonalne, jak technologia, procesy i lokalizacja.

Volkswagen starał się o przyznanie certyfikatu DGNB już kilka miesięcy. Zwłaszcza, że już podczas tworzenia koncepcji zakładu, a następnie jego budowy i wyposażenia poszczególnych budynków, jak również podczas wdrażania procesów produkcyjnych uwzględniono aspekty ekologiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania techniczne. W fabryce zastosowano wiele takich rozwiązań, m.in. zadaszone parkingi dla rowerów, energooszczędne oświetlenie LED, nowoczesne piece czy strefy zieleni, gdzie pracownicy mogą wypoczywać podczas przerw.

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne znajdują zastosowanie już od początku procesu produkcyjnego samochodu. W procesie budowy karoserii zastosowane zostały unikatowe technologie laserowe, niewykorzystywane wcześniej przy produkcji samochodów tej klasy. Certyfikat DGNB został przyznany nie tylko nie tylko ze względu na zastosowane procesy produkcyjne, ale również za wykonanie budynków oraz dbałość o relacje z interesariuszami.

Oficjalne otwarcie fabryki Volkswagena pod Wrześnią miało miejsce 24 października. Zatrudnienie w zakładzie znalazło już ponad 1600 osób. Docelowo zakład chce zatrudniać aż 3 tysiące pracowników na trzy zmiany. Do powstania hali budowy karoserii, lakierni, hali montażu, produkcji, zabudów specjalnych i parku dostawców wykorzystano 22 tysiące ton stali, 8 ton stali zbrojeniowej. Fabryka nawiązała współpracę z wrzesińskimi przedsiębiorcami i szkołami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Volkswagen we Wrześni najbardziej ekologicznym budynkiem - Głos Wielkopolski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki