Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi powstała porodówka. Przenosi się tu szpital Rydgiera. Jest blok porodowy i sale dla pacjentek ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od soboty (23 marca) w budynku CKD działać będzie porodówka, przeniesiona tu ze szpitala Rydygiera. W gmachu przy Pomorskiej czekają nowiutkie sale porodowe, do cesarek i pokoje dla pacjentek.

Nowa porodówka w gmachu CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi. Przeniosła się z Rydygiera

W Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego rusza nowa porodówka przenoszona tu ze szpitala im. Rydygiera i ulicy Sterlinga 13. Nowa porodówka zacznie przyjmować pacjentki o północy z piątku (22 marca) na sobotę (23 marca).

Ośrodek położniczy zajmuje 16 piętro głównego gmachu CKD przy ul. Pomorskiej 251. Są tu trzy sale porodowe i dwie bardzo nowoczesne sale do cięć cesarskich. Dodatkowo lekarze będą też mogli korzystać z głównego bloku operacyjnego szpitala. Sale pacjentek są dwuosobowe, wszystkie wyposażone w węzeł sanitarny. Docelowo ma tu być miejsce dla 60 pacjentek. Cały personel - czyli około 200 osób - przenosi się ze szpitala im. Rydygiera. Także część sprzętów i urządzeń przenoszony szpital zabiera ze sobą.

- Sale chorych są już gotowe i czekają na pacjentki, przewożone będą jeszcze drobne rzeczy. Przenosimy szpital jeden do jednego, zachowana jest cała ciągłość opieki - mówił w piątek rano przed otwarciem porodówki prof. Paweł Ptaszyński, zastępca dyrektora CKD ds. medyczno-organizacyjnych.

Jak podkreślał nowy szpital zapewnia rodzącym dużo lepsze warunki niż starszy i mały budynek Rydygiera.

- Sale są bardzo przyjemne z ozdobnymi elementami, które mają sprawić, że poród będzie przebiegał zarówno w sposób bezpieczny jak i przyjazny dla pacjentki - podkreślił.

Jednak najważniejszą zaletą nowego miejsca jest pełne zaplecze szpitalne i możliwość wsparcia położników przez lekarzy innych specjalizacji, np. kardiologów, nefrologów czy diabetologów. Także diagnostykę, np. tomografię, badania rezonansem, laboratoryjne w tym genetyczne w CKD można będzie wykonywać na miejscu.

- Pacjentka będzie tu zaopiekowana w sposób jak najbardziej kompleksowy. To samo dotyczy jej dziecka - mówił prof. Ptaszyński.[cyt]

Dokładnie o północy z piątku na sobotę przy ul. Pomorskiej 251 rozpocznie pracę oddział ginekologiczny, blok porodowy i neonatologia. To oznacza, że od soboty (23 marca) szpital Rydygiera nie będzie już przyjmował pacjentek i rodzące muszą się już zgłaszać na Pomorską.

[cyt]- Z niecierpliwością oczekujemy pierwszego łodzianina, który urodzi się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego - podkreśla prof. Ptaszyński.

To nie koniec przenosin na Pomorską. Po zakończeniu roku akademickiego do nowej porodówki mają dołączyć kliniki Uniwersytetu Medycznego z ośrodka Madurowicza szpitala im. Pirogowa. To oznacza, że pracownicy naukowi i część lekarzy z ulicy Wileńskiej też będzie pracować w gmachu CKD.

Przenoszenie szpitala im. Rydygiera i klinik z Madurowicza jest elementem konsolidacji rozrzuconych po mieście jednostek uczelnianych i umieszczania ich w wykańczanym gmachu CKD. Projekt ten - pod nazwą CKD 2 - ma trwać do 2026 roku. Do tej pory na Pomorską przeniesiono już 12 placówek, m.in. toksykologię z ul. Św. Teresy czy kardiologię ze szpitala przy ul. Sterlinga 1/3.

Natomiast do budynku po dawnym Rydygierze trafi część oddziałów szpitala przy ul. Spornej, gdzie rozpocznie się duża przebudowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki