Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi rozpoczyna się kolejna edycja cenionego Festiwalu Designu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Łódź Design Festival - wyjątkowe i ważne wydarzenie, które w tym roku odbędzie się po raz dwunasty - zmieniło swój tradycyjny termin z październikowego na majowy. I mocniej „wyjdzie w miasto”

„Refleksje” - to hasło przewodnie tegorocznej edycji przedsięwzięcia, które rozpocznie się 19 i potrwa do 27 maja. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, w centrum ich zainteresowania staje tym razem relacja człowiek-technologia. Temu zagadnieniu poświęcona będzie między innymi wystawa główna festiwalu „Nothing but flowers”, której kuratorem jest Agata Połeć.

- Wracamy do festiwalowych korzeni - podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. - Od czasu, gdy rozpoczęliśmy działalność, wzornictwo bardzo się w Polsce rozwinęło, powstało wiele imprez, targów. Mniej już zatem musimy mówić o podstawach, pokazywać produkty i możemy poświęcić się refleksji, prezentowaniu rzeczy wartościowych, dyskusjom o przyszłości wzornictwa.

Tegoroczne refleksje będą dotyczyć trzech głównych tematów- oprócz wspomnianej relacji człowiek-technologia, także wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury, szczególnie w kontekście rewitalizacji.

Podczas festiwalu tradycyjnie przyznana zostanie nagroda główna w międzynarodowym konkursie dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych make me! - Paradyż Award, której wartość od tego roku wzrosła i wynosi 50 tys. zł. Finalistę poznamy 19 maja podczas gali otwarcia festiwalu. W tym roku spośród 217 projektów jury wybrało 29 prac, które zostaną pokazane na wystawie na terenie Art_Inkubatora.

Drugim znakiem rozpoznawczym festiwalu jest must have -najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. Rada ekspertów ocenia zgłoszone projekty pod względem funkcjonalności, innowacji i estetyki, przyznając najlepszym wyróżnienie, znak jakości, którym firmy i projektanci mogą się posługiwać w kraju i za granicą. Do tej pory, w ośmiu edycjach plebiscytu, ocenianych było już ponad trzy tysiące produktów.

Stałym wydarzeniem festiwalu jest również Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wystawę „Przytul Polskę” (kurator Mamy Projekt: Pola Amber, Joanna Studzińska, Małgorzata Żmijska) oraz kilkanaście warsztatów projektowych.

Wśród nowości w programie tegorocznej edycji jest forum, którego celem jest międzynarodowa promocja najlepszego polskiego wzornictwa. Projekt skierowany jest do firm z całego kraju i zakłada stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń tym, którzy poszukują skutecznych sposobów na ekspansję na rynkach w Polsce i za granicą.

Do najistotniejszych zmian należy jednak termin festiwalu - do przeniesienia wydarzenia na maj organizatorzy przymierzali się od kilku lat, a jednym z powodów była pogoda.

- Maj zachęca do intensywniejszych działań w przestrzeni miasta i festiwal pojawi się w różnych miejscach - dodaje Michał Piernikowski. - Zaplanowaliśmy również interwencje miejskie, dzięki którym może poprawić się na przykład jakość kilku witryn sklepowych.

Centrum festiwalowym pozostaje Art_Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3, ale festiwal zagości również m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Książki Artystycznej, w parkach Helenów i Źródliska, na ul. Traugutta i w strefie Piotrkowska 217.

Wśród festiwalowych gości natomiast będą rysownik, malarz, projektant i odkrywca K-dronu Janusz Kapusta, a także hiszpański projektant Jaime Hayon.

Zobacz też: 8. edycja festiwalu designu. Motywem przewodnim rzemiosło i konserwacja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki