MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem więcej kobiet wójtów, burmistrzów i prezydentów

Marcin Darda
Barbara Herman - w pierwszej turze głosowało na nią 87,51 proc. wyborców
Barbara Herman - w pierwszej turze głosowało na nią 87,51 proc. wyborców archiwum
Kobiety rządzą. W minionej kadencji w woj. łódzkim z pozycji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta rządziło 15 pań. Teraz jest ich 17. Ale to nie wszystko - starostą kutnowskim została kobieta, a panie w sejmiku województwa wzmocniły swą siłę o blisko połowę. I wszytko to bez parytetów, o które tak zabiegają feministki.

Hanna Zdanowska (PO) będzie rządzić Łodzią - trzecim co do wielkości miastem w Polsce. W Zgierzu niespodziewanie wygrała 43-letnia Iwona Wieczorek (PSL). Nie sposób odpowiedzieć, czy zgierzanie ulegli modzie na kobiety przy władzy, czy bardziej jest to porażka jej rywala Jerzego Sokoła, któremu w zdobyciu wystarczającej do reelekcji liczby głosów przeszkodził zimowy paraliż dróg.

W Radomsku drugą kadencję z rzędu będzie rządzić Anna Milczanowska, a nie jest jedyną kobietą, która utrzymała swą pozycję. Wielki sukces osiągnęła w Krośniewicach burmistrz Barbara Herman. Już w pierwszej turze głosowało na nią 87,51 proc. wyborców. Takiego poparcia nie zdobył nawet Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, który uchodzi za symbol wyborczego sukcesu. Burmistrz Herman zachowuje dystans do siebie i swego sukcesu.

- Szczerze mówiąc, doszukiwanie się tego, czy kobiety są lepsze od mężczyzn, dla mnie jest sztuczne - podkreśla. - Ludzie dzielą się na takich, którzy chcą pracować i na takich, którzy nie chcą. Na pewno niewiele kobiet potrafi przeprowadzić męską rozmowę z pracownikami, a niewielu mężczyzn odznacza się kobiecą wrażliwością. Czy to decyduje o sukcesie? Nie wiem. Być może jesteśmy bardziej konsekwentne - zastanawia się Barbara Herman.

Również Anna Milczanowska jest zdania, że płeć samorządowca i polityka nie ma znaczenia.

- Decydują cechy osobowościowe, wiedza i przygotowanie merytoryczne oraz szacunek do każdego człowieka - podkreśla prezydent Radomska. - Dziś kobiety nie muszą już specjalnie udowadniać, że potrafią być fachowcami w wielu dziedzinach. Być może w jakichś konkretnych sytuacjach bycie kobietą łagodzi poziom dyskusji. Ale jest wiele problemów, w których także panie wykazują się męstwem.

Władzę w gminach na kolejną kadencję utrzymały także: Bożenia Zielińska (Drużbice, pow. bełchatowski), Kazimiera Tarkowska (Kleszczów, pow. bełchatowski), Grażyna Maślanka-Olczyk (Dłutów, pow. pabianicki), Danuta Supera (Dmosin pow. brzeziński), Bożena Płonek (Wodzierady, pow. łaski), Dorota Kubiak (Brzeźnio, pow. sieradz-ki), Krystyna Kubasiak (Gidle, pow. radomszczański), Wioletta Pichit (Ładzice, pow. radomszczański), Edwarda Wójcik (Grabica, pow. piotrkowski).

Posady wójtów straciły po wyborach: Zofia Schab (Jeżów, pow. brzeziński), Maria Morawska (Żarnów, pow. opoczyński), Magdalena Kolasińska (Rogów, pow. brzeziński), Maria Kopaczewska (Ksawerów, pow. łódzki wschodni).

Dwie panie utraciły fotele burmistrza: Ewa Chojka w Brzezinach oraz Iwona Szkopińska w Wieruszowie. Stefania Sulińska, burmistrz Szadku, nie wystartowała. Być może dlatego że ma na koncie wyrok skazujący, choć jeszcze nieprawomocny.

Ale w tej kadencji pojawiły się też nowe panie wójt i burmistrz. W podbełchatowskim Zelowie Sławomira Malinowskiego, któ-ry rządził tam od trzech kadencji, zastąpiła Urszula Świerczyńska. Nową burmistrz ma też Złoczew, a jest nią Jadwiga Pędziwiatr. Nowym wójtem Rokicin (pow. tomaszowski) jest Barbara Robak, która ostatnio była członkiem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W Dąbrowicach (pow. kutnowski) fotel wójta zajęła Małgorzata Stokfisz, w gminie wiejskiej Brzeziny Barbara Chojnacka, w Wolborzu (pow. piotrkowski) Elżbieta Ościk (od 1 stycznia będzie burmistrzem, bo Wolbórz odzyskał prawa miejskie). Wójtem Kodrąba (pow. radomszczański) została Bożena Krawczyk.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w Siemkowicach (pow. pajęczański). Zofia Kotynia pokonała rządzącego tu od trzech kadencji Włodzimierza Korbaczyńskiego... matematycznie. Oboje mieli po równe 50 proc. głosów, ale zdecydowała ordynacja wyborcza. W takich wypadkach wygrywa kandydat, który miał więcej głosów w większej liczbie obwodów. A Korbaczyński wygrał tylko w jednym z czterech.

Zresztą na tym się sukcesy kobiet w Łódzkiem nie kończą. Starostą kutnowskim została Mirosława Gal-Grabowska. 21-osobowa rada Aleksandrowa Łódzkiego liczy aż siedem kobiet, a prezydium rady jest sfeminizowane: Anetta Jakubowska (PO) wybrana została jednogłośnie na przewodniczącą, a Małgorzatę Grabarczyk wybrano nazastępczynię. Z kolei w Ksa-werowie radę jako przewodnicząca poprowadzi Maria Wróbel, w Bełchatowie zaś była wiceprezydent Ewa Skorupa.

Współpraca: mbr, wbk, mim, luk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki