Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pandemii przybywa magazynów. W Głuchowie pod Łodzią powstanie nowe centrum dystrybucyjne. Jaka przyszłość czeka tę branżę?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pandemia w niewielkim stopniu wpłynęła na rynek powierzchni magazynowych w województwie łódzkim i w kraju. Magazynów ciągle przybywa, planowane są też nowe inwestycje, także w naszym regionie.Nowe centrum dystrybucyjne powstanie np. w Głuchowie pod Łodzią, u zbiegu autostrady A1 i dróg krajowych numer 91 oraz 12. Kompleks MDC² Park Łódź South będzie miał powierzchnię 65 tys. mkw i ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale przyszłego roku. Deweloper właśnie kupił tu działkę, trwają poszukiwania generalnego wykonawcy.Czytaj dalej
Pandemia w niewielkim stopniu wpłynęła na rynek powierzchni magazynowych w województwie łódzkim i w kraju. Magazynów ciągle przybywa, planowane są też nowe inwestycje, także w naszym regionie.Nowe centrum dystrybucyjne powstanie np. w Głuchowie pod Łodzią, u zbiegu autostrady A1 i dróg krajowych numer 91 oraz 12. Kompleks MDC² Park Łódź South będzie miał powierzchnię 65 tys. mkw i ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale przyszłego roku. Deweloper właśnie kupił tu działkę, trwają poszukiwania generalnego wykonawcy.Czytaj dalej MDC²
Pandemia w niewielkim stopniu wpłynęła na rynek powierzchni magazynowych w województwie łódzkim i w kraju. Magazynów ciągle przybywa, planowane są też nowe inwestycje, także w naszym regionie.

Nowe centrum dystrybucyjne powstanie np. w Głuchowie pod Łodzią, u zbiegu autostrady A1 i dróg krajowych numer 91 oraz 12. Kompleks MDC² Park Łódź South będzie miał powierzchnię 65 tys. mkw i ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale przyszłego roku. Deweloper właśnie kupił tu działkę, trwają poszukiwania generalnego wykonawcy.

- MDC² Park Łódź South stanie się doskonałym hubem logistycznym dla dużych i średnich operatorów, poszukujących bezpośredniego dostępu do wszystkich rejonów Polski - mówi Adrian Winiarek, dyrektor ds. rozwoju w MDC². - Budynki kompleksu zostały zaprojektowane tak, aby sprostać rosnącym potrzebom najemców i pracowników. Na terenie inwestycji znajdą się ogólnodostępna siłownia zewnętrzna i strefa relaksu.

Dekada rozwoju

Kompleks ma składać się z dwóch budynków, które można podzielić na mniejsze moduły. Przedstawiciele dewelopera są przekonani, że nasz rynek magazynowy w najbliższych latach będzie się bardzo rozwijał.

- Przez następną dekadę polski rynek logistyczny będzie przewyższał kraje Europy Zachodniej zarówno pod względem całkowitej aktywności najmu jak i absorbcji powierzchni netto - zaznacza Hadley Dean, założyciel MDC². - Łączny popyt na powierzchnię logistyczną w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 70 proc. rok do roku do 3,16 mln mkw., co w długim terminie przekłada się na rekordowe inwestycje na polskim rynku magazynowym.

Magazyny oparły się pandemii

Jak wynika z raportu "Nieruchomości magazynowe" Banku Ochrony Środowiska, rynek powierzchni magazynowych został dotknięty negatywnymi skutkami pandemii w niewielkim stopniu.

- Choć pandemia spowolniła przyrost powierzchni magazynowych, to wciąż pozostaje on wysoki i zdecydowanie najwyższy spośród wszystkich segmentów rynku nieruchomości - podkreślają eksperci banku. - W 2020 roku zasoby powierzchni magazynowych powiększyły się o 2 mln mkw. i na koniec roku wyniosły 20,6 mln mkw. Na rynku magazynowym wciąż utrzymuje się dużą aktywność deweloperów. Pod koniec I kwartału tego roku w budowie było 2,5 mln mkw. powierzchni.

Eksperci zauważają rosnące zapotrzebowanie na mniejsze magazyny, ulokowane blisko lub w dużych aglomeracjach. Będą z nich korzystać głównie firmy, które zajmują się handlem w internecie.

Gdzie jest najwięcej magazynów?

Najwięcej magazynów powstało w Warszawie i najbliższej okolicy. Pod koniec ubiegłego roku zajmowały powierzchnię ponad 4,8 mln mkw. Na drugim miejscu znalazł się Górny Śląsk, gdzie znajduje się 3,7 mln mkw. powierzchni magazynowej, a same magazyny zostały ulokowane głównie w Gliwicach, Sosnowcu, Czeladzi i Tychach. Trzecie miejsce należy natomiast do naszego województwa, w którym powierzchnia magazynowa przekroczyła 3 mln mkw. Największe nagromadzenie tych nieruchomości występuje w okolicach Strykowa (przy skrzyżowaniu autostrad A1 z A2), Piotrkowa oraz w przemysłowych dzielnicach Łodzi.

- Wśród wynajmujących przeważają firmy handlowe (handel internetowy i tradycyjny), a największy udział w branżach przemysłowych ma przemysł lekki - zaznaczają autorzy opracowania.

Za naszym regionem uplasowały się Wrocław i Kraków, a każdy z tych regionów oferuje najemcom 2,2-2,3 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Jakie są perspektywy dla branży?

Według specjalistów z firmy AXI IMMO, powierzchni magazynowej będzie przybywać, będzie się też utrzymywał wysoki popyt na powierzchnie magazynowe i produkcyjne ze strony najemców. Ożywienie gospodarcze jest szczególnie silne w usługach, to sprzedaż towarów i produkcja przemysłowa będą napędzały popyt na nieruchomości przemysłowe. W krótkiej perspektywie dostępność powierzchni powinna spadać.

Specjaliści przewidują również, że od początku przyszłego roku wolna powierzchnia spadnie do poziomu, który umożliwi podwyżkę stawek czynszu. Obecnie za metr kwadratowy powierzchni magazynowej w województwie łódzkim płaci się od 2,9 do 3,6 euro miesięcznie. Najdrożej jest w samej Warszawie, gdzie stawka waha się od 4,9 do 5,5 euro. Średnie stawki bazowe w kraju są najniższe właśnie w Łodzi i w naszym województwie, natomiast w pozostałych regionach (z wyjątkiem Warszawy) nie przekraczają 3,9 euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki