Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek zaczyna się YAPA

Joanna Kocemba
Yapa to jedna z ostatnich imprez, która tak doskonale jednoczy turystów i poetów w różnym wieku
Yapa to jedna z ostatnich imprez, która tak doskonale jednoczy turystów i poetów w różnym wieku Jakub Pokora
Od 9 do 11 marca trwać będzie Yapa: najsłynniejszy ogólnopolski studencki przegląd piosenki turystycznej. Po raz 37. Łódź stanie się weekendową przystanią dla miłośników łączenia muzyki i podróży. Start w piątek o godz. 19 na al. Politechniki 11.

Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Olek Grotowski, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Pod Strzechą, Wołosatki, Robert Kasprzycki, Dom O Zielonych Progach - oni wszyscy, dziś stanowiący kanon polskiej piosenki turystycznej, swe kariery rozpoczynali na Yapie.

Przegląd, organizowany od 1974 roku, co roku gromadzi miłośników muzyki, która jest świetnym towarzyszem podróży. Radosne dźwięki przydają się gdy na drodze wyrasta następny szczyt, na który trzeba wejść, jezioro, które trzeba przepłynąć lub ognisko, które trzeba rozpalić a drewna brak.

Impreza studencka

Yapa, która od początku swojego istnienia jest imprezą studencką, od powstania jest organizowana przez Studencki Klub Turystyczny PŁazik oraz Studenckie Radio Żak. W późniejszych latach do grona zarządzających przeglądem dołączyło Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.

Ogromne znaczenie dla powodzenia całej imprezy mają duże rzesze wolontariuszy, którzy chętnie podwijają rękawy i pomagają w ustawieniu sceny czy w kierowaniu widzami.

Yapa to także rayd (nie rajd!) poyapowy, czyli wspólne grano-śpiewane wędrowanie, w tym roku po Beskidzie Śląskim (koszt: 70 zł, dwie trasy, dwa noclegi, zakończenie w Chatce Skalance). Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych i zapewniają, że nie przewidują trudnych tras - każdy powinien dać sobie radę.

Yapa 2012

Podczas pierwszego dnia tegorocznego przeglądu (piątek, 9 marca) posłuchamy Tomasza Lewandowskiego (gitarzysta rockowy, zasłynął jako basista zespołu Dezerter), Jerzego Bożyka (pianista jazzowy), Basię Beuth (wokalistka, laureatka Grand Prix Yay 2009, członkini projektu "W górach jest wszystko co kocham") i grupy Słodki Całus od Buby (jak sami o sobie mówią: "skład, który grupę założył w 1986 roku, to byli trzej wyznawcy Belona, Kaczmarskiego i Rock and Rolla").

W sobotę usłyszmy zespół Dom O Zielonych Progach, grający szeroko pojętą poezję śpiewaną. Muzycy z tej grupy, podobnie jak Basia Beuth, należą do projektu "W górach jest wszystko co kocham".

Następnie wystąpi Janusz Strąkowski, tworzący poezję śpiewaną, autor przeboju: "Ja mam tylko jeden świat", potem Adam Drąg "Połoniny niebieskie" i zespół Plateau z "Projektem Grechuta" (na płycie znalazło się dziesięć utworów niezapomnianego polskiego poety). W późniejszej części wieczoru zagra zespół Bez Jacka (śpiewający między innymi do poezji Bolesława Leśmiana) a także grupy Do Góry Dnem oraz CiszaJak Ta. Sobotnie śpiewanie zakończą Leonard Luther, po nim Siostry Kępisty (I miejsce Yapy 2011) oraz Kuśka Brothers.

W niedzielę ogłoszenie wyników konkursu, występy laureatów oraz grup Chwila Nieuwagi (grupa funkcjonująca od 2008 roku, obecnie sekstet) i Grupa Nijak (która działalność rozpoczęła od Yapy '78).

Karnety na Yapę w cenie 30 zł w Centrum Informacji Kulturalnej, Strefie Biletów, Klubie Studenckim Cotton, Oberży Folkowej Zapiecek oraz w sklepie muzycznym Ale Jazz.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki