Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje z kulturą w Łodzi. Jak atrakcyjnie spędzać Lato w mieście?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Kocham Łódź” razem z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Łodzi polecają szereg letnich wydarzeń kulturalnych w weekend i na cały tydzień - od koncertów po ciekawe warsztaty.

Co robić w Łodzi?

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa już w piątek, o godz. 21, rozpocznie się trzeci koncert w ramach Geyer Music Factory. Tym razem wystąpią Trebunie-Tutki - rodzinny zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Jeśli zaś nudzą nas filmy oglądane na kanapie w domu, to są dwa rozwiązania - pierwsze: w piątek tuż po zmroku na Starym Rynku wyświetlony zostanie, w ramach Letniego Kinematografu Rozrywkowego, film Małgorzaty Szumowskiej nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na festiwalu Berlinale 2015 - „Body/ Ciało”; drugie rozwiązanie to zaproszenie na Polówkę - jak w każdy piątek pokaz odbywa się w EC1. O godz. 21 zobaczyć będzie można film „Synekdocha, Nowy Jork” oraz prolog „A Łódź i tak zostanie”.

W sobotę na śniadanie przy dźwiękach muzyki można się wybrać do Parku Źródliska I. Cotygodniowy „Dżem Session” w Domku Ogrodnika trwa od godz. 11 do 13. Sobota jest też dniem bezpłatnego zwiedzania wystaw w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które otwarte jest od godz. 11 do 16. Dłużej, bo do 19 można spacerować po Skansenie Architetury Drewnianej.

W sobotni wieczór na seans filmowy z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Psychocukier zaprasza Muzeum Kinematografii - na dziedzińcu wyświetlony zostanie jeden z pierwszych filmów z Polą Negri: „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”. Polówka, jak w każdą sobotę, gości na Patio AHE przy ul. Sterlinga 26 - obejrzeć będzie można film „Żądza bankiera”.

W niedzielę Muzeum Kinematografii od godz. 12 organizuje warsztaty z podstaw pantomimy, ćwiczenia na koncentrację i skupienie oraz przegląd filmów animowanych. A wieczorem, o godz. 21, na boisku Elty przy ul. Tomasza Judyma pokazana zostanie polska komedia „Dzień świra”.

W poniedziałek film „Pionierzy marzyciele” pokazany zostanie w Parku Ocalałych przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. We wtorek w Parku na Zdrowiu ujrzymy „Cały ten cukier”. Park Julianowski to miejsce środowych pokazów - w tym tygodniu obejrzymy „Fúsi”, a w czwartek kino samochodowe na parkingu przed Portem Łódź i film „Kobiety z 6. piętra”.

Nudy nie będzie w muzeach, w trakcie wakacyjnych warsztatów. Od poniedziałku do czwartku do swojej siedziby zaprasza Muzeum Tradycji Niepodległościowych - na dzieci i młodzież czekają m.in. warsztaty plastyczne i modelarskie oraz gry zespołowe. Na zajęcia obowiązują zapisy: edukacja @muzeumtradycji.pl lub tel. 42 632-71-12.

Wtorek to już tradycyjne warsztaty artystyczne w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, połączone ze zwiedzaniem 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Tym razem dzieci uczyć się będą malowania na jedwabiu. Tu również obowiązują zapisy: tel. 42 684-61-15 lub edukacja@ muzeumwlokiennictwa.pl.

Mały Kinematograf to oferta na środę, którą przygotowało Muzeum Kinematografii - tym razem na dzieci czekają warsztaty twórcze i projekcja filmów animowanych.

W czwartek od godz. 12 do 14 dzieci, które będą uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Miasta Łodzi, poznają kolejnego ważnego dla historii miasta łodzianina albo łodziankę. W trakcie spotkania dzieci, na podstawie opisów literackich, spróbują narysować portrety bohaterów. Na zajęcia obowiązują zapisy: 42 254-90-11 lub [email protected].

W każdy wtorek lipca Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na spacery po żydowskiej Łodzi. Temat trzeciej „wyprawy” to „Żydowska Piotrkowska”. Oprowadzać będzie Justyna Tomaszewska. Start na Placu Wolności (przy wejściu do Dętki), o godzinie 17.

W czwartek klub Wytwórnia zaprasza na kolejny koncert w ramach Letniej Akademii Jazzu. O godz. 19 wystąpią Grzegorz Karnas Quartet oraz Sławek Jakułke Special Project.

Tajemnice Starej Szafy

Gdzie się znajduje, wiedzą nieliczni. Ci, którzy nie wiedzą jakie kryje w sobie tajemnice, mogą ją mijać nawet codziennie, bo z pozoru wygląda zwyczajnie. Dopiero kiedy zajrzymy do środka... przenosimy się do teatralnego świata. Wnętrze starej szafy wypełniają kostiumy, których sceniczne życie dobiegło końca, ale dzięki swojej wyjątkowości mają szansę „ożyć” tym razem na muzealnych wystawach.

Tajemnicza Stara Szafa znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi. Pracownia Teatru instytucji ma około 40 kostiumów. W ciągu ostatniej dekady była tylko jedna szansa na zobaczenie tych eksponatów. Tym razem Muzeum przygotowało unikatowe warsztaty dla seniorów, którzy będą mogli kostiumy nie tylko zobaczyć, ale dotknąć oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie.

- A jednocześnie doświadczyć czegoś absolutnie wyjątkowego, jak kontakt z rzeczą, którą nosił wspaniały artysta - podkreśla Katarzyna Kuropatwa z Muzeum Miasta Łodzi. Na przykład choreografka i tancerka Janina Niesobska, której kreacje trafiły do Muzeum. Swoje suknie, w których grała w „Fircyku w zalotach”, przekazała też aktorka Grażyna Barszczewska. W kolekcji Muzeum są poza tym kostiumy Henri Poulaina do „Legend Gruzińskich”, serdak i nakrycie głowy z „Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali”, spektaklu reżyserowanego przez Leona Schillera. Najstarsze eksponaty - kolekcja projektów kostiumów i dekoracji do pierwszej powojennej realizacji „Burzy” Williama Szekspira, pochodzą z 1947 roku - ich autorem jest scenograf Władysław Daszewski. Aksamitny płaszcz i czapkę Prospera oraz kostium Kalibana przekazał do Muzeum Teatr im. S. Jaracza w Łodzi.

Pracownia Teatru to jednak nie tylko kostiumy, ale też pamiątki w postaci programów i repertuarów teatralnych, projektów scenograficznych czy szkiców przeróżnych kreacji.

- Można tu odkryć liścik od Jerzego Grotowskiego, koszulkę aktora Zbigniewa Cynkutisa z przedstawienia, w którym grał, czy też programy, na których można znaleźć notatki sporządzone przez Kazimierza Dejmka - dodaje Katarzyna Kuropatwa.

Niezwykłe są fotografie wykonane przez Jerzego Neugebauera ukazujące przy pracy Lidię Zamkow - reżyserkę teatralną i aktorkę. W 2018 roku Muzeum z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnej reżyser, chce przygotować wystawę jej poświęconą. Prace już się rozpoczęły. Organizatorzy marzą o stworzeniu ekspozycji, która będzie dużym wydarzeniem łączącym łódzkie instytucje kultury. Muzeum chce zaprosić do współpracy m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa, czy Teatr Powszechny, w którym Lidia Zamkow reżyserowała przedstawienia. Planowane są także spotkania z artystami współpracującymi z artystką, m.in. prof. Zofią Uzelac oraz Bronisławem Wrocławskim, którzy szlify aktorskie zbierali w przedstawieniu Zamkow „Lot nad kukułczym gniazdem”. Drugą wystawą ukazującą skarby Starej Szafy będzie przegląd prac scenograficznych Henriego Poulaina, który zrealizował w Łodzi mnóstwo przedstawień.

O wystawach można myśleć dzięki temu, że do Pracowni Teatru przekazują pamiątki instytucje, artyści, a i sami łodzianie. Rozejrzyjmy się po mieszkaniach, zapomnianych strychach. Tam kryją się tajemnice...

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4 - 10 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki