Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko. Nowy poczet władców Polski w łódzkim Pałacu Poznańskiego [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Historia opowiedziana w nowoczesny, emocjonalny sposób. W piątek 27 lipca w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy, która może być jednym z wydarzeń sezonu.

Ekspozycja „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” jest porywającą konfrontacją i dyskusją z naszymi przyzwyczajeniami. W latach 2004-2013 prof. Waldemar Świerzy - zmarły przed blisko pięciu laty wybitny grafik, wykładowca projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie - za namową swojego przyjaciela i ucznia Andrzeja Pagowskiego namalował nowy poczet polskich władców, składający się z 49 kolorowych portretów.

- Chciałem, aby drugie, po matejkowskim, tak kompleksowe przedstawienie polskich królów i książąt było bardziej bezpośrednie i spontaniczne oraz skupiało się na ludzkiej stronie władców - opowiadał Andrzej Pągowski.

Efekt jest fascynujący. Waldemar Świerzy sięgnął po najnowsze ustalenia i historyczne zapiski dotyczące poszczególnych postaci i w swoich pracach wydobył charaktery władców, ich moc, ale i słabości, tworząc portrety niejednoznaczne, silnie oddziałujące, skłaniające do wczytywania się w osobowości przedstawionych bohaterów. Wykorzystując wolność czasów, w których tworzył, mógł pozwolić sobie z jednej strony na poszukiwanie prawdy, z drugiej na nieukrywanie tego, czego się dowiedział. W przeciwieństwie do Jana Matejki, którego prace powstawały w innych okolicznościach i z myślą o pokrzepieniu serc rodaków - w założeniu były więc posągowe, majestatyczne, dopracowane w każdym detalu stroju i rekwizytów w duchu historycznej epoki. Waldemar Świerzy nie musiał niczego upiększać, dlatego wybrał emocje i malarską syntezę. Widz zaś może dziś obcować z poruszającym, intrygującym „starciem” dwóch wielkich artystów o rozległej wiedzy.

Na wystawie 49 obrazów Świerzego zestawiono z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu „Poczet królów i książąt polskich” (artysta niektórych władców po prostu pominął), które zawładnęły wyobraźnią wielu pokoleń Polaków.

- Są to reprinty, bo oryginałów nie można zbyt często pokazywać publicznie - wyjaśnia Andrzej Pągowski. - W ubiegłym roku były na naszej wystawie we Wrocławiu.

- Jan Matejko narysował poczet tuż przed śmiercią, było to ostatnie jego dzieło - przypomina historyk Marek Klat. - Tak samo było z Waldemarem Świerzym. Ostatni portret, Stanisława Augusta Poniatowskiego, przekazał Andrzejowi na dwa-trzy dni przed śmiercią.

Atrakcyjnej ekspozycji prac towarzyszą barwne opisy fizyczności władców, historyczne ciekawostki odnoszące się do portretowanych monarchów. W części edukacyjnej będzie można zobaczyć m.in. kolekcje monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski. Dopełnieniem są przestrzenne reprodukcje awersów kolekcji XVIII-wiecznych monet z wizerunkami władców Polski, wybitych na polecenie ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, wykonanych w srebrze, autorstwa J.F. Holzhaussera i J. Reichla ze zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu oraz wydawnictwo „Księga z litografiami Pocztu Królów Polskich” - zbiór portretów historycznych Jana Matejki z komentarzami z 1893 roku. Widzowie zobaczą poza tym oryginalne kostiumy z filmów „Królowa Bona” i „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” Janusza Majewskiego oraz „Krzyżacy” Aleksandra Forda, a także fotosy i plakaty do polskich filmów historycznych. Wydano tez specjalny album, poświęcony wystawie, zawierający komplet reprodukcji, liczne ciekawostki oraz opisy charakterologiczne naszych królów i książąt.

Wystawę w Muzeum Miasta Łodzi będzie można zwiedzać od 27 lipca do 31 grudnia tego roku. - To długi czas, mam nadzieję, że dzięki temu wystawę zobaczą wszyscy zainteresowani. Myślę, że może być ona atrakcyjną lekcją historii szczególnie dla młodzieży i najmłodszych - podkreśla Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Waldemar Świerzy był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu. Nowym pocztem władców Polski zapisał się także jako odważny, wyjątkowy, świadomy twórca, pozostawiający nam kolejne dzieła znaczące naszą tożsamość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki