MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walenty i Walentyna - znane osoby, które nosiły lub noszą Walenty i Walentyna

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Radziecka kosmonautka, pierwsza kobieta w kosmosie.Urodziła się w 1937 roku. Po locie Gagarina napisała list, w którym wyraziła nadzieję, że być może ona także poleci kiedyś w kosmos, czym zwróciła na siebie uwagę komisji typującej kandydatów do lotu w kosmos. 16 lutego 1962 została wybrana jako kandydatka na kosmonautkę i skierowana na szkolenie dla kosmonautów. 16 czerwca 1963 roku rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund.Po locie Tierieszkowa studiowała w Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie[1], którą ukończyła w 1969 roku jako inżynier kosmonauta, a w 1977 roku obroniła pracę doktorską.Od 1971 do 1991 roku była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1997 roku przeszła na emeryturę w randze generała lotnictwa.W październiku 1963 roku, trzy miesiące po tym po locie w kosmos, Walentyna Tiereszkowa odwiedziła Łódź. W drodze do Łodzi zatrzymała się w Łowiczu. Po drodze entuzjastycznie witano ją w Głownie i Strykowie. To, że Walentyna Tiereszkowa wybrała akurat Łódź nie było przypadkowe. Była tkaczka chciała odwiedzić miasto włókniarek. Na początku odwiedziła Zespół Szkół Włókienniczych przy ul. Żeromskiego w Łodzi.Podczas pobytu w Łodzi Walentynie Tiereszkowej towarzyszył 29-letni kosmonauta Walery Bykowski. Oboje mieszkali w Grand Hotelu.Na zdjęciu Walentyna Tierieszkowa podczas wizyty w Łodzi w 1963 roku
Radziecka kosmonautka, pierwsza kobieta w kosmosie.Urodziła się w 1937 roku. Po locie Gagarina napisała list, w którym wyraziła nadzieję, że być może ona także poleci kiedyś w kosmos, czym zwróciła na siebie uwagę komisji typującej kandydatów do lotu w kosmos. 16 lutego 1962 została wybrana jako kandydatka na kosmonautkę i skierowana na szkolenie dla kosmonautów. 16 czerwca 1963 roku rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund.Po locie Tierieszkowa studiowała w Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie[1], którą ukończyła w 1969 roku jako inżynier kosmonauta, a w 1977 roku obroniła pracę doktorską.Od 1971 do 1991 roku była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1997 roku przeszła na emeryturę w randze generała lotnictwa.W październiku 1963 roku, trzy miesiące po tym po locie w kosmos, Walentyna Tiereszkowa odwiedziła Łódź. W drodze do Łodzi zatrzymała się w Łowiczu. Po drodze entuzjastycznie witano ją w Głownie i Strykowie. To, że Walentyna Tiereszkowa wybrała akurat Łódź nie było przypadkowe. Była tkaczka chciała odwiedzić miasto włókniarek. Na początku odwiedziła Zespół Szkół Włókienniczych przy ul. Żeromskiego w Łodzi.Podczas pobytu w Łodzi Walentynie Tiereszkowej towarzyszył 29-letni kosmonauta Walery Bykowski. Oboje mieszkali w Grand Hotelu.Na zdjęciu Walentyna Tierieszkowa podczas wizyty w Łodzi w 1963 roku Fot. Archiwum Dziennika Łódzkiego
Walentynki, święto zakochanych, nawiązują do imienia świętego Walentego. Nie jest to szczególnie popularne imię, choć nosiło je przynajmniej kilka znaczących w historii osób. Łatwo zauważyć, że do niedawna status osoby znanej uzyskiwali ludzie z zasługami, dziś wystarczy udział w popularnym programie telewizyjnym.

Święty Walenty

Biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i syryjskiego. Urodzony w roku 175 lub 226 (podawane są różne daty), zmarł ok. 276 roku. Miał być lekarzem z wykształcenia, zginął jako kapłan rzymski lub biskup, ścięty w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego.

Cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

Najpierw czczono go jako obrońca przed ciężkimi chorobami, później został patronem zakochanych.

Walenty Gagatkiewicz

Był nadwornym lekarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, położył wielkie zasługi w tworzeniu zrębów szkolnictwa w Polsce.
Urodził się 10 lutego 1750 w Warszawie, zm. 10 stycznia 1805, także w Warszawie.
Studiował w Paryżu, stopień doktora otrzymał w Reims. W 1770 powrócił do Warszawy, gdzie założył szkołę chirurgiczną. W 1784 został nadwornym lekarzem króla Stanisława Augusta. W 1786 został uhonorowany medalem Bene merentibus.

Za zasługi w dziedzinie upowszechniania medycyny obdarzony szlachectwem. W 1801 roku jako pierwszy lekarz został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był współzałożycielem szkoły chirurgicznej w Warszawie, powstałej w 1789 roku.

Walenty Andrychiewicz

Polski wojskowy ormiańskiego pochodzenia, pułkownik, generał brygady, generał powstania listopadowego.
Ur. 11 lutego 1787 w Warszawie, zm. 22 września 1849 tamże.

Służbę wojskową zaczynał w 1802 r. w armii pruskiej i uczestniczył w kampanii antynapoleońskiej 1805 r. W roku 1807 wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego. W kampaniach roku 1807, 1809 oraz lat 1812-1813 walczył pod Wrzonowem, Sandomierzem, Raszynem. Od 1813 r. służył w Modlinie, a po kapitulacji dostał się do niewoli.

W 1815 r. wstąpił do armii Królestwa Polskiego. W powstaniu listopadowym 1831 r. początkowo był dowódcą 1 Brygady 2 Dywizji Piechoty później 2 Brygady 3 Dywizji Piechoty. Na generała brygady awansował 9.03.1831 r.

Od 11 do 28 września 1831 r. był dowódcą 1 Dywizji Piechoty. Brał czynny udział w bitwach pod Grochowem, Dobrem. Wziął także udział w operacji pod Liwcem.

W czasie szturmu armii gen. Iwana Paskiewicza na Warszawę bronił Mokotowa i Królikarni. Był jednym z dzielniejszych generałów powstania listopadowego. Po upadku powstania powrócił do Modlina. Skorzystał z amnestii i przeniósł się do Warszawy, gdzie zmarł w 1849 r.

Walenty Lewandowski

Dowódca powstania styczniowego na Podlasiu, uczestnik powstania węgierskiego 1848 roku.
Ur. 12 lutego 1823 w Łaskarzewie, zm. 22 stycznia 1907 w Cygankach pod Kutnem.

W 1848 uciekł z Królestwa Kongresowego. Na Węgrzech zaciągnął się do Legionu Polskiego. Kampanię zakończył jako podporucznik artylerii. Internowany przez Turków. Później przebywał w Anglii i Francji. W 1857 został profesorem języka polskiego w Szkole Polskiej. W 1861 ogłosił odezwę Do emigracji, opowiadając się za zakonspirowaniem przygotowań do wybuchu powstania styczniowego. Komitet Centralny wezwał go w grudniu 1862 do przyjazdu do kraju, a 5 stycznia 1863 mianował go naczelnikiem wojennym województwa podlaskiego w stopniu pułkownika.

Walczył w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami i Sycyną. 24 marca dostał się do rosyjskiej niewoli. Namiestnik Fiodor Berg zamienił mu karę śmierci na osiedlenie na Syberii. W 1865 wszedł w porozumienie ze spiskowcami rosyjskimi co do oderwania Syberii od Rosji. Po wykryciu spisku w 1866 więziony przez dwa lata. W 1877 roku powrócił do kraju.

Walentyna Tierieszkowa

Radziecka kosmonautka, pierwsza kobieta w kosmosie.

Urodziła się w 1937 roku.

Po locie Gagarina napisała list, w którym wyraziła nadzieję, że być może ona także poleci kiedyś w kosmos, czym zwróciła na siebie uwagę komisji typującej kandydatów do lotu w kosmos.

16 lutego 1962 została wybrana jako kandydatka na kosmonautkę i skierowana na szkolenie dla kosmonautów. 16 czerwca 1963 roku rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund.

Po locie Tierieszkowa studiowała w Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie[1], którą ukończyła w 1969 roku jako inżynier kosmonauta, a w 1977 roku obroniła pracę doktorską.

Od 1971 do 1991 roku była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1997 roku przeszła na emeryturę w randze generała lotnictwa.

W październiku 1963 roku, trzy miesiące po tym po locie w kosmos, Walentyna Tiereszkowa odwiedziła Łódź. W drodze do Łodzi zatrzymała się w Łowiczu. Po drodze entuzjastycznie witano ją w Głownie i Strykowie. To, że Walentyna Tiereszkowa wybrała akurat Łódź nie było przypadkowe. Była tkaczka chciała odwiedzić miasto włókniarek. Na początku odwiedziła Zespół Szkół Włókienniczych przy ul. Żeromskiego w Łodzi.

Podczas pobytu w Łodzi Walentynie Tiereszkowej towarzyszył 29-letni kosmonauta Walery Bykowski. Oboje mieszkali w Grand Hotelu.

Walentyna Kozioł

Uczestniczka pierwszego programu z popularnego "Sanatorium miłości" emitowanego w TVP 1 od 2019 roku.
W programie nie znalazła życiowego partnera, choć udało się został królową turnusu. Od tej pory budzi nieustanne zainteresowanie mediów.

Pochodzi z Mikołowa na Śląsku, prowadzi wypożyczalnię strojów karnawałowych.

Radziecka kosmonautka, pierwsza kobieta w kosmosie.Urodziła się w 1937 roku. Po locie Gagarina napisała list, w którym wyraziła nadzieję, że być może ona także poleci kiedyś w kosmos, czym zwróciła na siebie uwagę komisji typującej kandydatów do lotu w kosmos. 16 lutego 1962 została wybrana jako kandydatka na kosmonautkę i skierowana na szkolenie dla kosmonautów. 16 czerwca 1963 roku rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund.Po locie Tierieszkowa studiowała w Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie[1], którą ukończyła w 1969 roku jako inżynier kosmonauta, a w 1977 roku obroniła pracę doktorską.Od 1971 do 1991 roku była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1997 roku przeszła na emeryturę w randze generała lotnictwa.W październiku 1963 roku, trzy miesiące po tym po locie w kosmos, Walentyna Tiereszkowa odwiedziła Łódź. W drodze do Łodzi zatrzymała się w Łowiczu. Po drodze entuzjastycznie witano ją w Głownie i Strykowie. To, że Walentyna Tiereszkowa wybrała akurat Łódź nie było przypadkowe. Była tkaczka chciała odwiedzić miasto włókniarek. Na początku odwiedziła Zespół Szkół Włókienniczych przy ul. Żeromskiego w Łodzi.Podczas pobytu w Łodzi Walentynie Tiereszkowej towarzyszył 29-letni kosmonauta Walery Bykowski. Oboje mieszkali w Grand Hotelu.Na zdjęciu Walentyna Tierieszkowa podczas wizyty w Łodzi w 1963 roku

Walenty i Walentyna - znane osoby, które nosiły lub noszą Wa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki