MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WFOŚiGW w Łodzi jest liderem proekologich zmian w łódzkiem

Redakcja
Rozmowa z Tomaszem Łyskiem, Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Panie Prezesie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi działa już od ponad dwóch dekad. Od samego początku swojej działalności wspiera zadania mające na celu ochronę środowiska. Jak z Pana punktu widzenia zmieniło się województwo łódzkie dzięki wsparciu Funduszu na przestrzeni tego czasu?

WFOŚiGW w Łodzi jest liderem proekologicznych zmian w regionie łódzkim. Przez ponad dwadzieścia lat działalności łódzki Fundusz wsparł tysiące prośrodowiskowych projektów - zarówno tych inwestycyjnych, jak i edukacyjnych. Naszymi beneficjentami są m.in. państwowe jednostki budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy i osoby fizyczne. Tak szeroka oferta pozwala na dofinansowanie wielu różnorodnych zadań, dzięki którym na naszych oczach zmienia się województwo łódzkie. To wszystko dzięki zielonym inwestycjom, takim jak: termomodernizacje budynków szkolnych, rewitalizacje parków miejskich czy chociażby ściąganie z dachów szkodliwego i mało estetycznego azbestu. Nie możemy również zapominać o bardzo korzystnej zmianie, jaka zaszła w świadomości mieszkańców naszego regionu w zakresie zrozumienia, czym tak naprawdę jest ochrona środowiska i że to głównie my wpływamy na jego kondycję i jesteśmy za nią jako społeczeństwo odpowiedzialni. Inicjatywy podejmowane przez WFOŚiGW w Łodzi, mające na celu finansowanie i promocję zadań z dziedziny edukacja ekologiczna, udowodniły, że mieszkańcy naszego województwa chcą być świadomymi uczestnikami tych wszystkich pozytywnych przemian, które mają służyć ochronie środowiska i powodować, że miejscowości w województwie łódzkim, zarówno te większe, jak i mniejsze, będziemy mogli nazywać polskimi "smart cities" - tego bym sobie życzył. Wiele już zostało zrobione dla dobra środowiska, natomiast jestem przekonany, że można jeszcze więcej i że sporo pracy przed nami.

Z wypowiedzi Pana Prezesa można wywnioskować, że Fundusz jest bardzo mocno zaangażowany w proces finansowania proekologicznych projektów. Proszę powiedzieć coś na temat tzw. "innowacji programowych", które zostały w tym roku przez Państwa wprowadzone.

Jednym z nowych programów priorytetowych, który został uruchomiony przez Fundusz w ostatnim czasie jest "Program priorytetowy dofinansowania inwestycji zagospodarowania odpadów komunalnych w celu uzyskania przez nie statusu Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych RIPOK". Ma on na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych i jest przeznaczony m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego. Jest to nowość w naszej ofercie, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony beneficjentów na tego typu zadania.
Wszystkie szczegóły dotyczące tego programu znajdują się na stronie internetowej Funduszu: www.zainwestujwekologie.pl WFOŚiGW w Łodzi jest instytucją, która chce się rozwijać i oferować swoim beneficjentom najwyższą jakość obsługi, nieodbiegającą od polskich, europejskich, a nawet światowych standardów.

Pan Prezes wspomina o istotnej kwestii związanej ze standardami obsługi beneficjenta i potrzebą otwarcia się na jego potrzeby. Przy ulicy Dubois w Łodzi stoi już nowy biurowiec Funduszu. Co nowego będzie oferował i jaka będzie jego funkcja?

Decyzja o budowie nowej siedziby WFOŚiGW w Łodzi zapadła kilka lat temu. Była ona podyktowana wieloma względami - koszty najmu pomieszczeń w naszej obecnej siedzibie przy ul. Łąkowej były i są wysokie. Ponadto, tak jak wspomniałem, jednym z naszych priorytetów jest profesjonalna obsługa beneficjenta. Nowy, energooszczędny biurowiec Funduszu poza częścią biurową będzie spełniał także funkcję edukacyjną. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych beneficjentów, postanowiliśmy, że w nowym budynku Funduszu znajdzie się sala edukacyjna, która dzięki prowadzonym w niej zajęciom będzie służyła propagowaniu idei związanych z edukacją ekologiczną. Ponadto, wyrażam nadzieję, że nowoczesne technologie związane chociażby z odnawialnymi źródłami energii, które zostały zastosowane przy budowie tego budynku, takie jak: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła będą inspiracją dla wszystkich odwiedzających Fundusz. Inwestycja w ekologię jest potrzebna i po prostu się opłaca. W nowym budynku Funduszu trwają już prace wykończeniowe. Wkrótce wszyscy zainteresowani beneficjenci będą mogli przyjechać do naszego nowego biurowca mieszczącego się przy ul. Dubois. Serdecznie zapraszam.

Można zatem stwierdzić, że rok 2016 będzie ważną cezurą w historii działalności WFOŚiGW w Łodzi. Czy są już znane cele i priorytety Funduszu na przyszły rok, czy zakres oferowanej pomocy będzie zbliżony do tego funkcjonującego w 2015 roku?

Łódzki Fundusz zamierza kontynuować swoją misję, która zakłada finansowe wspieranie przedsięwzięć realizowanych na terenie województwa łódzkiego służących ochronie środowiska i poszanowaniu jego wartości zgodnie z powszechnie obowiązującą zasadą zrównoważonego rozwoju. Zakres oferowanej pomocy finansowej w roku 2016 będzie podobny. Ponadto, warto podkreślić, że na bieżąco staramy się reagować na potrzeby naszych beneficjentów i poszerzać zakres naszej oferty, tak aby sprostać ich oczekiwaniom, nie zapominając przy tym o priorytetach środowiskowych opisanych chociażby w dokumentach strategicznych, których autorem jest Województwo Łódzkie. Nie zabraknie jednak nowości, dlatego polecam śledzenie naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku.

WFOŚiGW w Łodzi od ponad 20 lat skutecznie działa na rzecz ochrony środowiska w województwie łódzkim

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi powstał w 1993 roku. Początkowo działał jako samodzielna instytucja sektora finansów publicznych. Od 2010 roku jest samorządową osobą prawną. Podstawą prowadzenia działalności przez Fundusz są następujące akty prawne:

- Ustawa prawo ochrony środowiska z 27.04.2001 r.,

- Ustawa o finansach publicznych,

- Ustawa o rachunkowości,

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 listopada 2010 r. w sprawie gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej,

- Statut Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Misją Funduszu jest finansowe wspieranie przedsięwzięć realizowanych na terenie województwa łódzkiego służących ochronie środowiska i poszanowaniu jego wartości zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Realizując swą misję oraz mając na uwadze konieczność ciągłego doskonalenia organizacji, ustanowiono Politykę Zintegrowanego Systemu Zarządzania, w ramach której Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zobowiązuje się do:

- przestrzegania zasad systemu zarządzania jakością zgodnego z normą PN-EN ISO 9001:2009, mającego na celu poprawę organizacji oraz podniesienie jakości obsługi beneficjenta,

- przestrzegania zasad normy środowiskowej PN-EN 14001:2005, która zakłada racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych oraz szerzenie idei ochrony środowiska,

- działań zgodnych z założeniami Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym, mającego na celu ograniczenie, a nawet eliminację występowania zjawisk korupcyjnych w naszej instytucji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki