Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Olsztyn walczy o łódzką kamienicę

(Ad.)
Los łódzkiej kamienicy niepokoi nawet mieszkańców Olsztyna.
Los łódzkiej kamienicy niepokoi nawet mieszkańców Olsztyna. Paweł Nowak
Opisywaną przez POLSKĘ Dziennik Łódzki sprawą kamienicy u zbiegu Gdańskiej i Zielonej zainteresowali się miłośnicy zabytków z Olsztyna. Tomasz Birezowski, wiceprezes Forum Rozwoju Olsztyna, przesłał do naszej redakcji kopię pisma skierowanego do Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz do przewodniczącego łódzkiej Rady Miejskiej.

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna, którego głównym obszarem działania jest miasto Olsztyn, ale również cały kraj, z niepokojem patrzy na wydarzenia w Łodzi związane z planowaną inwestycją przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Zielonej w obszarze Starego Polesia.

Narożna kamienica została zakupiona przez spółkę Marko (...) z wiedzą, iż budynek podlega opiece konserwatorskiej. Już ta świadomość powinna właścicielowi unaocznić, że jest to obiekt szczególny. Niestety mamy wrażenie, że właściciel od początku zabiegał o to aby doprowadzić do wyburzenia obiektu. Takie postępowanie uważamy za wyjątkowo nieetyczne. Kamienica nieremontowana, pozostawiona samej sobie szybko popadła w ruinę - co zdaje się jest celem inwestora.

Jednak najbardziej zaskakujące są dla nas działania służb konserwatorskich Służby te powinny dbać w pierwszej kolejności o dobro obiektów, które są objęte ochroną. Nadrzędnym zadaniem tak Miejskiego jak i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest przede wszystkim ratowanie i zachowanie cennych obiektów. Tym bardziej dziwi nas fakt, że w przypadku kamienicy przy ul.Gdańskiej Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na rozbiórkę. Co więcej - jednym z argumentów był "interes ekonomiczny inwestora" oraz "zły stan techniczny" obiektu.

Takie uzasadnienia są dla nas nie do zaakceptowania. Służby konserwatorskie nie powinny oceniać wartości obiektu pod względem ekonomicznym, tym bardziej nie powinny jedynie na tej podstawie zajmować stanowiska, w skrajnych przypadkach, np. podczas kryzysów może to doprowadzić do niszczenia znacznie cenniejszych obiektów. Tak samo zły stan techniczny nie powinien być powodem do podjęcia decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, a inwestor zawierając umowę kupna powinien zdawać sobie sprawę z ciężarów związanych z zachowaniem zabytków.

Łódź to miasto bogate w kamienice z końca XIX i początku XX wieku. Ich ilość może dawać mylne wrażenie, że usunięcie jednej czy kilku nie spowoduje wielkiej straty. Niestety musimy zdać sobie sprawę, że takie przekonanie jest złudne. Na przestrzeni lat liczby te zaczynają urastać do pokaźnych rozmiarów, wiemy to zwłaszcza z historii naszego miasta - Olsztyna, gdzie zabytki, pomimo ich szczątkowej liczby w porównaniu ze stanem zabudowy przedwojennej są wciąż niszczone. Dlatego ochrona dziedzictwa historycznego jest niezmiernie ważna i musi być konsekwentna - zwłaszcza w tak ważnych dla naszej kultury miejscach jak Łódź. Nie można pozwalać na to, żeby z powodu doraźnych interesów aktualnych właścicieli oraz decyzji urzędników, okresowo piastujących swoje stanowiska, następne pokolenia zostały pozbawione zabytków, które dotrwały do naszych czasów.

Dlatego Forum Rozwoju Olsztyna zwraca się do inwestora i do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zaniechanie działań mających na celu wyburzenie budynku. Zalecamy wypracowanie takiej drogi dla inwestycji, ochroni obiekt przed dalszą dewastacją i jednocześnie przyniesie korzyści - zarówno Inwestorowi, jak i miastu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki