Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: kiedy Księży Młyn trafi na listę UNESCO

Monika Pawlak
Krzysztof Szymczak (archiwum)
Na sesji rady miejskiej w środę Tomasz Sadzyński, pełniący funkcję prezydenta Łodzi, informuje radnych, czy i kiedy łódzkie zabytki zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chodzi o stan zaawansowania prac nad projektem.

- W kwietniu miał być gotowy wniosek do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wpisanie łódzkich zabytków na Listę Pomników Historii Prezydenta RP - mówi Krzysztof Piątkowski, radny PiS. - To pierwszy krok do wpisu na listę UNESCO. Nie wiem, czy wniosek powstał, czy trafił do ministra, a zespół, który nad tym pracował, ostatni raz spotkał się chyba pół roku temu.

Radny już w 2008 roku upominał się o łódzkie zabytki, które mogłyby trafić na listę UNESCO. Wnioski miały dotyczyć imperium Karola Scheiblera, czyli pałacu, domów familijnych, szkoły i straży pożarnej na Księżym Młynie oraz pałacu Herbsta, Cmentarza Żydowskiego przy Brackiej, a także willi i rezydencji pofabrykanckich, czyli m.in. Pałacu Poznańskiego i willi Richtera.

Prezydent Jerzy Kropiwnicki powołał zespół, który miał przygotować dokumenty i przesłać je do ministra kultury. - Byłem pewien, że jedna kadencja wystarczy, aby formalności załatwić - dodaje Piątkowski.

Na Liście Pomników Historii Prezydenta RP dotąd nie figuruje żaden łódzki obiekt. A jak podkreśla radny Piątkowski, to bardzo prestiżowa lista zabytków. - Liczę, że podczas sesji dowiemy się, jaka jest przyczyna opóźnień - tłumaczy radny.

Lista UNESCO to spis najcenniejszych zabytków z całego świata, opisywanych i polecanych we wszystkich międzynarodowych przewodnikach turystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki