Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgierz: z kościelnej wieży będzie widać Łódź

Marcin Bereszczyński
Wieża kościoła doczeka się remontu i platformy widokowej
Wieża kościoła doczeka się remontu i platformy widokowej Grzegorz Gałasiński
Zabytkowa wieża kościoła św. Katarzyny w Zgierzu sypie się od dawna. Wreszcie zapadła decyzja o remoncie, ale najważniejsze jest to, że przy okazji zbudowany zostanie na niej balkon widokowy, z którego dobrze będzie widać okolicę, a nawet Łódź. Parafia sprzedaje już cegiełki, a miasto dało 60 tys. zł na dokumentację techniczną. Cały remont wieży to koszt kilku milionów zł. Zgierz chce wystąpić o pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przymiarki do remontu wieży trwały od dawna. Neogotycki kościół św. Katarzyny z początku XX wieku znajduje się w rejestrze zabytków od stycznia tego roku. Dopiero po wpisaniu go do rejestru miasto może dofinansować remont.

- Ratowanie tej wieży jest obowiązkiem wobec mieszkańców - deklarował Jerzy Sokół, prezydent Zgierza. - Nie możemy dopuścić do jej dalszego niszczenia, tym bardziej że kościół jest wizytówką miasta.

O tym, że wieża może runąć, przekonali się parafianie w czerwcu, gdy po ulewach i wichurach zaczęły odpadać kawałki cegieł. Na budowli pogłębiły się rysy i pęknięcia. Strażacy na podnośniku zakładali specjalne siatki, aby fragmenty cegieł nie spadły na wiernych. Fatalny stan wieży to efekt drgań wywołanych przez tiry i tramwaje mknące w pobliżu świątyni.

Parafia św. Katarzyny złożyła wniosek do miasta o przyznanie dotacji na remont pod koniec maja. W tle tej współpracy zaistniał słynny konflikt o nazwę pl. Jana Pawła II, gdzie piwo leje się strumieniami, między innymi przed kościołem św. Katarzyny. Parafianie i część miejskich radnych sprzeciwili się ogródkom piwnym na placu, któremu patronuje papież Polak. Plac wyremontowano dwa lata temu. Zmieniono nawierzchnię, ustawiono ławki i stylowe lampy, ale poza obchodami świąt państwowych, niewiele się tam działo. Inicjatywa utworzenia ogródków piwnych została oprotestowana przez parafian. Władze miasta wymyśliły fortel, żeby usunąć z placu patrona i nazwać to miejsce Starym Rynkiem, jak niegdyś. Ostatnio konflikt ucichł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki