Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wybierają pomnik do renowacji

(Ad.)
Największym poparciem internautów cieszył się pomnik Alfreda Biedermanna.
Największym poparciem internautów cieszył się pomnik Alfreda Biedermanna. materiałt TOnSC
Do piątku, 12 listopada, można głosować w internetowej sondzie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. Podobnie jak przed rokiem towarzystwo proponuje łodzianom wybór jednego pomnika, który zostanie odrestaurowany z pieniędzy zebranych podczas tegorocznej kwesty.

Lista proponowanych przez TOnSC pomników:

Część katolicka:
- Marylka Gabler
, kw. 5; kamień wapienny, fotografia na porcelanie, nieczytelne inskrypcje, pole grobowe otoczone kutą eklektyczną kratą.

- Wojciech Potrzobowski ojciec i syn, kw. 3; kremowy piaskowiec, fotografie na porcelanie, wierszowany epigraf na poziomej tumbie.

- Rodzina Laferskich, kw. 7; cokół z kremowego piaskowca, wapień, czarny granit, postać kobieca trzymająca krzyżyk i bukiet kwiatów, stojąca na skałkach, za nią na szczycie spiętrzonych skał krzyż, znaczna korozja kamienia.

- Władysława Mazurowska, kw. 2; piaskowiec, biały marmur, cokół pod krzyż, brak krzyża, na powierzchni tumby wykuta gałąź palmowa z różami i szeroką wstęgą z kokardą.

- Leonhard Fessler, kw. 38; piaskowiec, wysoki obelisk na sześciennym postumencie, głęboko kute inskrypcje, zwietrzały kamień, inskrypcje nieczytelne.

- Bibianna Szlimm, kw. 38; piaskowiec-cokół, biały marmur, pomnik w formie zwężającego się prostopadłościanu na którego szczycie ustawiony jest urna przykryta draperią.

Część ewangelicka:
- Marya Bitdorf
, kw. 42/N2; piaskowiec, niewielki prostopadłościenny postument, pierwotnie zakończony krzyżem, najstarszy nagrobek na części ewangelickiej.

- Samuel Reks, kw. 42/N2; granit, tumba w kształcie krzyża, z przodu tumby inskrypcja, cokół i żeliwne ogrodzenie.

- Jan Greülich, kw. 15/V1; piaskowiec szydłowiecki, obelisk na kilkustopniowym cokole, z przodu nisza z wystającą z niej trumną na lwich łapach, spod trumny wyrasta i pnie się po cokole bluszcz, na szczycie trzonu girlandy kwiatowe z draperią.

- Rodzina Dudzińskich, kw. 39/E2; kremowy piaskowiec, krzyż z pni drzew na łamanych skałkach, otoczony winoroślą, pod nim na skałkach otwarta księga z inskrypcjami.

- Alfred Biedermann, kw. 41/K2; sztuczny kamień, niewielki kubus z inskrypcjami na przedniej ścianie w stylu Art Déco, litery nalewane stopem cynowo-ołowianym.

- Rodzina Varnhagen, kw. 22/N1; piaskowiec, złamana kolumna na postumencie ze skałek, w nich wyciosana wnęka, ogrodzenie pola metalowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki