Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: urząd marszałkowski remontuje willę Meyera

Wiesław Pierzchała
Zabytkowa, neorenesansowa willa pochodzi z końca XIX.
Zabytkowa, neorenesansowa willa pochodzi z końca XIX. Jakub Pokora
Dawny blask odzyskają dwie zabytkowe, połączone ze sobą wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 7/9. Zaczął się już remont kapitalny obiektu.

Prace potrwają do października, będą kosztować 12 mln zł.

Inwestorem jest Urząd Marszałkowski w Łodzi, który planuje tam umieścić centrum obsługi przedsiębiorców, zajmujące się rozdziałem pieniędzy unijnych, a także departament kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz centrum informacji turystycznej.

Remont nie zakończy się jedynie na odnowieniu elewacji. Budynki odzyskają na zewnątrz i wewnątrz ozdoby i detale, które zachowały się w dokumentacji historycznej. Oznacza to, że pojawi się tam prawdziwe cacko architektoniczne. Po bokach rezydencji zostanie odtworzone metalowe ogrodzenie, zaś wozownia na zapleczu będzie odnowiona i przed jedną ze ścian powstanie szklana przegroda. Ponadto zostanie odnowiony ogród.

- Jeśli chodzi o wnętrza, to wzrok przyciągają dwie klatki schodowe - mówi Bartosz Walczak, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi. - Jedna z nich ma pierwotny, oprócz oświetlenia, wystrój z końca XIX, jako że zachowały się oryginalne sztukaterie, balustrady, posadzki. W latach międzywojennych willa została przebudowana i w drugiej klatce schodowej mamy wystrój w stylu art deco. Niestety, w pomieszczeniach, oprócz pojedynczych drzwi i fragmentów sztukaterii, nie zachował się dawny wystrój.

Rezydencję w stylu renesansu włoskiego z luksusowymi mieszkaniami zaprojektował znany architekt Hilary Majewski. Niegdyś była w nich redakcja i drukarnia "Dziennika Łódzkiego" oraz pracownia fotograficzna Bronisława Wilkoszewskiego, autora słynnego albumu "Widoki miasta Łodzi". Mieszkał też w niej znany fabrykant Stanisław Jarociński. Po ostatniej wojnie mieściła się tam specjalistyczna przychodnia przeciwgruźliczna.

Pierwotnie Moniuszki była prywatną ulicą Ludwika Meyera, który w latach 80. XIX wieku postawił przy niej kilka rezydencji. Liczył, że zrobi świetny interes na wynajęciu willi, gdy stolica guberni zostanie przeniesiona z Piotrkowa do Łodzi. Przeliczył się. W 1905 r. Meyer zamieszkał w swym majątku na Brusie i ulica z budynkami przeszła na rzecz miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki