Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luksusowe apartamenty w browarze Anstadta

Wiesław Pierzchała
Do dawnej słodowni zostaną dobudowane nowe obiekty
Do dawnej słodowni zostaną dobudowane nowe obiekty wizualizacja
Na terenie zabytkowych browarów Ludwika Anstadta przy ul. Sędziowskiej na Bałutach, gdzie przetrwała rezydencja fabrykanta i producenta piwa, powstanie nowy kompleks z mieszkaniami, biurami i punktami usługowymi.

Wyróżnikiem kompleksu będą zachowane mury oporowe i dawna słodownia. Po odnowieniu zostaną one otoczone nowymi budynkami. Wewnątrz słodowni zostanie zachowana drewniana konstrukcja i więźba dachowa. Zewnętrzne tynki będą skute, by odsłonić czerwoną cegłę.

W dawnych browarach powstanie osiedle mieszkaniowe, liczące ponad 200 apartamentów. Jeden budynek stanie wzdłuż ul. Sędziowskiej, trzy w głębi działki. W zabytkowej słodowni mogą być lofty lub biura.

- W budynkach mieszkalnych projektujemy apartamenty z jedną lub dwoma sypialniami i obszernymi tarasami skierowanymi na południe w kierunku pobliskiego parku im.A. Struga. W części parterowej przewidziano lokale usługowe i handlowe - wyjaśnia Andrzej Owczarek, szef zespołu architektów, którzy opracowali projekt.- Nowa zabudowa utworzy kwartał z zamkniętym dziedzińcem. Wjazd do podziemnego parkingu, zgodnie z postulatami okolicznych mieszkańców, powstanie od strony ulicy Sędziowskiej.

Architekci właśnie zakończyli prace nad wizualizacją kompleksu. Inwestorem jest znany warszawski developer Eko-Park SA, który wybudował osiedle mieszkaniowe na Mokotowie. Prace mają się rozpocząć w drugiej połowie roku. Potrwają około 18-24 miesięcy.

O browarze Anstadta było głośno wiosną 2008 r., gdy z jednej strony rozpoczęły się procedury wpisywania kompleksu do rejestru zabytków, a z drugiej zaczęła się rozbiórka budynków. Konserwatorzy wstrzymali prace i wpisali do rejestru to, co zostało. Dzięki temu wciąż możemy podziwiać dawną słodownię.

Twórcą potęgi rodu był Karol Anstadt. Ten pochodzący z Saksonii "baron piwny" zaczynał od perkalu, skończył na browarze, który tuż po powstaniu styczniowym wybudował między obecnymi ul. Północną i Pomorską. W branży tej pokonał znakomite zakłady browarskie Milscha i braci Gehligów. Po śmierci Karola Anstadta w 1874 roku jego dzieło kontynuowali trzej synowie: Karol Ludwik, Fryderyk i Zenon. Browar powiększyli o chłodnie, kotłownię, suszarnię i magazyny beczek. Najbardziej przedsiębiorczy okazał się Ludwik, który na początku XX wieku przy ul. Sędziowskiej wybudował drugi browar, produkujący piwo jasne, monachijskie i pilzneńskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki