18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: uroczystości na UŁ i PŁ (ZDJĘCIA)

Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka obchodziły rocznice swojego powstania. Obie uczelnie mają już po 66 lata.

Także w poniedziałek na PŁ rozpoczął się nabór dla kandydatów na studia pierwszego stopnia. Politechnika przygotowała 4535 indeksów bezpłatnych studiów stacjonarnych. To o 180 więcej niż przed rokiem. Na UŁ rekrutacja na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie ruszyła na początku maja. Miejsc dla studentów stacjonarnych jest 7650, czyli o 400 więcej niż w zeszłorocznym naborze.

Choć jubileusze UŁ i PŁ nie były okrągłe, uczelnie świętowały rocznice z dużym hukiem. Uniwersytet nadał doktorat honoris causa prof. Bogumiłowi Brzezińskiemu, prawnikowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na Politechnice rocznicę uświetniła uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Fabrykę Inżynierów XXI wieku, czyli nowoczesną siedzibę Wydziału Mechanicznego. Akt erekcyjny podpisał m.in. prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ. Dokument trafił do tuby, a ta po poświęceniu przez arcybiskupa Władysława Ziółka, została zamurowana. Fabryka Inżynierów przyjmie studentów w październiku 2013 r.

Po święceniu i zamurowaniu tuby przyszedł czas na ogłoszenie największej nowości w ofercie PŁ na rok akademicki 2011/2012. Nasza politechnika będzie prowadzić pierwszy w Polsce kierunek międzyuczelniany.

Maturzyści mogą już ubiegać się o przyjęcie na chemię budowlaną, prowadzoną przez PŁ oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechnikę Gdańską. To trzy z pięciu najlepszych polskich uczelni technicznych. PŁ może przyjąć w ramach umowy 30 kandydatów. Pięć semestrów spędzą oni w Łodzi, a po jednym w Krakowie i Gdańsku. - My mamy najlepsze warunki do nauczania chemii polimerów, PG do chemii analitycznej, a AG-H do przekazywania wiedzy na temat m.in. ceramiki - tłumaczył decyzję o podjęciu współpracy rektor Bielecki. Drugim, oprócz chemii budowlanej, zupełnie nowym kierunkiem PŁ jest towaroznawstwo. Termin zgłoszeń do głównego etapu rekrutacji na studia pierwszego stopnia mija 14 lipca.

Nowymi kierunkami kusi też Uniwersytet Łódzki. Uczelnia pierwszy raz uruchamia analitykę gospodarczą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz międzynarodowe studia kulturowe proponowane przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Na razie, popularnością cieszą się m.in. psychologia i dziennikarstwo, gdzie chętnych już jest więcej niż miejsc. Na UŁ kandydat może się zarejestrować w systemie naboru do 4 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki