Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Łowiczu. Znamy kontrowersyjnego zwycięzcę z Przedmieścia

Rafał Klepczarek
UM w Łowiczu
UM w Łowiczu Rafał Klepczarek
Zarząd osiedla Przedmieście we wtorek (6 lutego) poinformował władze miasta o wynikach głosowania na inwestycje, które zgłoszono do tegorocznego budżetu partycypacyjnego. Najwięcej głosów zebrał pomysł oświetlenia ścieżki zdrowia w miejskim lesie.

Mieszkańcy Przedmieścia jako ostatni w Łowiczu dowiedzieli się o wynikach głosowania, które zakończyło się już 11 grudnia ubiegłego roku. Podczas zliczania głosów członków osiedlowego zarządu zaniepokoił fakt, iż wiele z elektronicznych głosów oddanych na oświetlenie ścieżki zdrowia wysłano z podejrzanie wyglądających adresów mailowych.

Po przepychankach kompetencyjnych z ratuszem ustalono, że miasto pomoże zarządowi w weryfikacji głosów oddanych drogą elektroniczną. Przeprowadzona w urzędzie analiza zakwestionowała aż 416 z 656 przesłanych maili. Znaczna część z nich była wysyłana z tymczasowych kont internetowych założonych na zagranicznych serwerach.

Najwięcej odrzuconych głosów elektronicznych oddano na zwycięską inwestycję, która po weryfikacji zdobyła 146 głosów (elektronicznych i papierowych). Na drugim miejscu z 82 głosami uplasowała się budowa chodnika przy ul. Wygoda. Najmniej, bo 66 głosów, oddano na wyposażenie placu zabaw przy ul. Łyszkowickiej w sprzęt dla starszych dzieci oraz urządzenia do ćwiczeń fitness. Ten ostatni inwestycyjny pomysł zakładał także budowę boiska przy placu zabaw, ustawienie siatki zabezpieczającej i wyrównanie terenu.

- Regulamin głosowania na inwestycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego jest dziurawy, jak szwajcarski ser i wymaga uszczelnienia zasad, aby nie dochodziło do tak niesmacznych i konfliktujących lokalną społeczność sytuacji, w których przeważająca większość oddanych głosów elektronicznych po weryfikacji jest odrzucana – uważa Robert Wójcik, radny miejski z łowickiego Przedmieścia.

Na ręce burmistrza Krzysztofa Kalińskiego złożył on wniosek o opracowanie nowych zasad i trybu głosowania. Jego zdaniem warto wziąć przykład z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, gdzie na karcie do głosowania podane są jego zasady oraz rubryki do dowolnego podania danych osoby głosującej z numerem PESEL włącznie.

Potrzebę zmiany zasad głosowania widzi także włodarz miasta. Burmistrz Krzysztof Kaliński, o czym już pisaliśmy w piątkowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego", przypomina jednak, że normą w społeczeństwie jest uczciwość, a nie jest brak i nie można z góry zakładać w regulaminie, że ktoś będzie próbował go obejść podczas głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki