Coroczna procesja z relikwiami św. Wiktorii w Łowiczu już...

  Coroczna procesja z relikwiami św. Wiktorii w Łowiczu już jutro [Zdjęcia]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Coroczna procesja z relikwiami św. Wiktorii w Łowiczu już jutro [Zdjęcia]
  1/44
  przejdź do galerii

  ©Rafał Klepczarek

  Arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski senior będzie przewodniczył sobotnim (11 listopada) uroczystościom poświęconym św. Wiktorii w Łowiczu.
  Szczątki patronki Łowicza i diecezji zostaną, jak co roku 11 listopada, przeniesione z kościoła p.w. Św. Ducha do bazyliki katedralnej na Starym Rynku.

  Na głównym placu Starego Miasta ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej relikwiarzem św. Wiktorii udzieli błogosławieństwa na cztery strony świata. Sobotnie uroczystości zakończy nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

  Patronka diecezji łowickiej była Rzymianką, która żyła w III wieku naszej ery. Święta pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Została ścięta mieczem pod Rzymem, gdyż nie chciała się wyrzec chrześcijaństwa.

  Szczątki św. Wiktorii w Łowiczu czczone są od początku XVII wieku. W 1625 roku relikwie trafiły do dzisiejszej bazyliki mniejszej za sprawą rezydującego w Łowiczu prymasa Polski - arcybiskupa Henryka Firleja. Dla relikwii głowy św. Wiktorii kościelny władca dóbr łowickich ufundował złoty relikwiarz.

  Z kolei jeden z jego następców - prymas Maciej Łubieński 26 listopada 1651 roku pozostałą część relikwii umieścił w pięknym srebrnym relikwiarzu, który ma kształt niewielkiej trumny.

  Kościelne uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w kościele świętoduskim.

  Poniżej zamieszczamy zdjęcia z ubiegłorocznej adoracji diecezjalnych relikwii.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ajtek bez majtek

   cykor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I ZNOWU BYDŁO DO PANÓW - MIŚKI PEDOFILE MUSZĄ SIĘ CZYMŚ BAWIĆ _ JAK SIĘ ZNUDZĄ PTASZKAMI = HOŁOTA NIE MA NIC DO GADANIA - TO CZYSTA DEMOKRACJA A CHA CHA - JAJA JAK PAGONY ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo