Kolejna podwyżka opłat w ŁSM. Lokatorzy już w maju odczują w...

  Kolejna podwyżka opłat w ŁSM. Lokatorzy już w maju odczują w portfelach nową taryfę ZEC

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kolejna podwyżka opłat w ŁSM. Lokatorzy już w maju odczują w portfelach nową taryfę ZEC

  ©Rafał Klepczarek

  W drugiej połowie maja do skrzynek pocztowych blisko 9 tysięcy mieszkańców Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej trafią nowe stawki czynszowe. Regulacja opłat związana jest z kwietniową podwyżką cen ciepła.
  Kolejna podwyżka opłat w ŁSM. Lokatorzy już w maju odczują w portfelach nową taryfę ZEC

  ©Rafał Klepczarek

  - Zakład Energetyki Cieplnej w Łowiczu 11 kwietnia podniósł opłaty stałe i zmienne za dostarczane ciepło - informuje Maciej Golan, wiceprezes ŁSM.

  Opłata stała wzrosła dla osiedla Marii Konopnickiej aż o 30 proc., a dla pozostałych o 27 proc. W przypadku opłaty zmiennej wszędzie poszła ona w górę o ok. 11 proc.

  Najwyższej podwyżki opłaty stałej za ciepłą wodę mogą spodziewać się mieszkańcy bloków nr 7 i 8 na os.
  M. Konopnickiej (zapłacą oni 10 groszy więcej za metr kwadratowy użytkowanej powierzchni). Z kolei najniższą podwyżkę zanotują lokatorzy spółdzielczego budynku nr 20 na os. Kostka (6 groszy na mkw.).

  Z kolei opłata stała za centralne ogrzewanie najmocniej wzrośnie w budynku przy Starym Rynku 9/10 (o 33 grosze za mkw.), a najmniej w blokach nr 2 i 3 na os. Broniewskiego (o 16 groszy).

  Z kolei podwyżki opłat zmiennych za ciepło zostały częściowo zbilansowane przez oszczędności poczynione przez spółdzielców. Mimo tego w części bloków pójdą one w górę. Najwięcej, bo o 16 groszy za mkw. w bloku nr 9 na os. Dąbrowskiego.
  To jeszcze nie koniec podwyżek czekających mieszkańców Łowicza. Zakład Usług Komunalnych od 12 czerwca zamierza podnieść ceny dostarczania wody oraz odbioru ścieków. Woda może pójść w górę o 2 proc., a ścieki, w zależności od grupy cenowej, od 5 proc. do 7 proc.

  Obecna taryfa cenowa ZUK na dostarczanie wody i odbiór ścieków obowiązuje od początku ubiegłorocznych wakacji. Aktualne ceny dla gospodarstw domowych przedstawiają się następująco: 3,69 brutto za dostarczenie metra sześciennego wody i 4,54 zł za odbiór tej samej ilości ścieków. Po podwyżce będzie to odpowiednio: 3,78 zł oraz 4,77 zł brutto. Oznacza to, że w tym wypadku opłaty ściekowe wzrosną o ok. 5 proc.

  Jeżeli chodzi o wodę wykorzystywaną na cele przemysłowe, to metr sześcienny także kosztuje 3,69 zł. Ścieki wyceniono zaś na 9,58 zł. Po podwyżce będą to stawki: 3,78 zł i 10,18 brutto. Ścieki pójdą więc w górę o ok. 6 proc.

  Ostatnia grupa taryfowa, to pozostali odbiorcy wody, m. in. małe sklepiki osiedlowe oraz stacje paliw. W tym wypadku woda kosztuje także 3,69 zł za m. sześcienny, a odprowadzenie takiej samej ilości ścieków jest o 2,12 zł droższe. Po wejściu w życie nowej taryfy cenowej ZUK będą to kwoty 3,78 zł oraz 6,24 zł. Za ścieki będzie więc trzeba zapłacić o około 7 proc. więcej niż obecnie.

  Ostateczny termin oraz skala podwyżek uzależnione są od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czynsze

  umorzyć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  umorzyć, całkowicie, wszelkie zaległości czynszowe, tym lokatorom, którzy regularnie walą kupy i robią siusiu na klatkach schodowych i tam rzygają! Robią to samo co ich pieski,
  a te czynszu nie...rozwiń całość

  umorzyć, całkowicie, wszelkie zaległości czynszowe, tym lokatorom, którzy regularnie walą kupy i robią siusiu na klatkach schodowych i tam rzygają! Robią to samo co ich pieski,
  a te czynszu nie płacą.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo