Kolejni repatrianci przyjechali do Łowicza

  Kolejni repatrianci przyjechali do Łowicza

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rodzina Wyszyńskich jest już w komplecie

  Rodzina Wyszyńskich jest już w komplecie ©Archiwum

  Łowicz jest jednym z najbardziej przyjaznych repatriantom z Kazachstanu miast w Polsce. W mieście nad Bzurą osiedliło się już 17 rodzin. Są to głównie potomkowie Polaków mieszkających na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które w latach 1918-21 nie weszły w skład odradzającej się Polski. Ludzie ci zostali latach 30. XX wieku przymusowo przesiedleni przez komunistów do Kazachstanu. Pod koniec lipca do Łowicza przyjechało kolejnych dwoje gości z dawnej republiki sowieckiej.
  Rodzina Wyszyńskich jest już w komplecie

  Rodzina Wyszyńskich jest już w komplecie ©Archiwum

  Na początku tego roku z Donieckoje na północy Kazachstanu do Łowicza przyjechała Halina Wyszyńska z dziesięcioletnią córką Snieżaną. W oddalonym od Polski o 5 tys. kilometrów kraju pozostał jej mąż Aleksander oraz 18-letnia Krystyna, która kończyła w Kazachstanie szkołę.

  - Rozdzielona rodzina przez miesiące rozłąki kontaktowała się jedynie przez program Skype – mówi Katarzyna Sobieszek, która z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łowiczu opiekuje się repatriantami.

  Burmistrz Krzysztof Kaliński uważa, że gdyby każdy samorząd przyjmował repatriantów z Kazachstanu tak chętnie, jak Łowicz, to wszyscy potomkowie naszych krajan wróciliby już dawno do kraju przodków.

  Władze Łowicza planowały w tym roku osiedlić jeszcze dwie kolejne repatrianckie rodziny. Miały one zamieszkać w przedwojennej kamienicy przy ul. Żabiej. Niestety, nikt nie zgłosił się na pierwszy przetarg zorganizowany przez ratusz. W drugim pojawił się natomiast oferent, który zaproponował zaporową cenę.

  - Ponieważ nie ma szans na to, aby rządową dotację na urządzenie mieszkań repatriantów wykorzystać jeszcze w tym roku, to 1 sierpnia wypowiemy porozumienie zawarte w tej sprawie z wojewodą łódzkim – informuje Maria Więckowska, sekretarz miasta w łowickim ratuszu.

  Burmistrz Kaliński dodaje, że rada miasta w przyszłym roku ponowi zaproszenie do rodzin, które z przyczyn ekonomicznych nie zostaną zakwaterowane w kamienicy przy ul. Żabiej.

  W tym roku zmieniła się ustawa o repatriantach. Jest ona mniej korzystna dla samorządów od swej poprzedniczki. Do niedawna gmina mogła otrzymać dofinansowanie w wysokości 3,6 tys. zł na metr kwadratowy mieszkania, które adaptowane było na potrzeby przybyszów z dalekiej Azji.

  Obecnie jest to kwota 25 tys. zł na osobę. Samorządom bardziej więc będzie opłacało się ściągać do Polski wielodzietne rodziny, a nie jak do tej pory np. trzy pokolenia dziadków wraz z dziećmi i wnukami, które traktowane były przy kwaterowaniu jako dwie odrębne familie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram LOWICZ ...

   Malowany Szwed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przyjac WYRZUCONYCH, wyrzucic zydokomune ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla ukrów mają kasę a dla Polaków nie i

   Trollo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   to jest chamstwo! Ale czego można żądać od j3wr3jów przy sterze.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo