Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, stracił prawo jazdy za...

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, stracił prawo jazdy za zbyt szybką jazdę

Jarosław Kosmatka

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Policjanci z łódzkiej drogówki nie poznali Krzysztofa Kwiatkowskiego podczas kontroli i zatrzymali mu prawo jazdy. Prezes Najwyższej Izby Kontroli gnał swoim autem 136 km/godz. w miejscu, gdzie wolno jechać najwyżej 70 km/godz.
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, nie zasłonił się w trakcie kontroli drogowej immunitetem, tylko przyjął mandat

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, nie zasłonił się w trakcie kontroli drogowej immunitetem, tylko przyjął mandat ©Bartek Syta

Krzysztof Kwiatkowski, który od 2013 roku jest prezesem Najwyższej Izby Kontroli, znacznie przekroczył prędkość na ulicy Zgierskiej w Łodzi. Policjanci zatrzymali go do kontroli w piątek (12 lutego) w nocy.

Gdy kierował swoim volvo s80, został zatrzymany przez nieoznakowany patrol drogówki na ul. Zgierskiej przy Świtezianki. Funkcjonariusze zmierzyli prędkość jego pojazdu i ustalili, że jechał 136 km/godz. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/godz.

- Nie tłumaczy mnie fakt, że prędkość przekroczyłem, jadąc cztero- czy trzypasmową ulicą Sikorskiego po godz. 23 w piątek, ponieważ przepisy złamałem - mówi Krzysztof Kwiatkowski.

- Mogę potwierdzić, że doszło do takiej kontroli - informuje młodszy inspektor Joanna Kącka, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. - Jednocześnie muszę zaznaczyć, że policjanci nie wiedzieli, że kontrolowany kierowca ma immunitet.

Kwiatkowski przyznał się do popełnionego wykroczenia i przyjął mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo na jego konto zostało przypisanych 10 punktów karnych.

- Niezwłocznie po ujawnieniu faktu, że kierowcy przysługuje immunitet, rozpoczęto procedury, zmierzające do uchylenia go - mówi Kącka.

Na tym jednak kłopoty prezesa NIK się nie skończyły. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/godz. policjanci zatrzymali i zabezpieczyli jego prawo jazdy.

- W związku z tym, że naruszyłem przepisy ruchu drogowego, jak każdy obywatel, zapłaciłem mandat i zdałem prawo jazdy na trzy miesiące - mówi Krzysztof Kwiatkowski.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy, który przekroczy prędkość o 50 km/godz. w terenie zabudowanym, prawo jazdy jest zabierane na trzy miesiące.

Prezesa NIK chroni jednak immunitet, który może zostać uchylony wyłącznie przez Sejm. Kwiatkowski nie może sam podjąć decyzji o poddaniu się karze i opłaceniu mandatu, który nałożyli policjanci.

We wrześniu minionego roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która ograniczyła immunitet posłom i senatorom w zakresie odpowiedzialności za wykroczenia drogowe. Ustawa zakłada, że przyjęcie mandatu karnego albo zapłacenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez: sędziego, prokuratora, posła, senatora, Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Ochrony Dadnych Osobowych lub szefa Instytutu Pamięci Narodowej - jest równoznaczne z wyrażeniem przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności za wykroczenie.

Nowela spod takiej odpowiedzialności wykluczyła sędziów. Autorzy wskazali, że sędziowie podlegają znacznie szerszej ochronie i bez zgody odpowiednich sądów nie można ich ukarać za nawet najdrobniejsze wykroczenie. Co więcej, sami też nie mogą ograniczyć swojego immunitetu. Natomiast posłowie i senatorowie zapomnieli zupełnie o prezesie Najwyższej Izby Kontroli.Komentarze (87)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
samowolka urzędasów....

ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

chamstwo i tyle! jak każdy zwykły człowiek, tak i prezes czegokolwiek powinien ponieść konsekwencje za przekroczenie przepisów ! Ale nie! Im wolno wszystko!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
krzysztof kwiatkowski

E. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

dla każdej osoby prawo powinno być równe,bez wyjadkow!!! natomiast gdy jest wezwany do danej instytucji powinien korzystac z pilotarzu policji. w tedy może jechac taką predkościa jaka jedzie policja.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
RAPORT NIK

LIS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Panie Prezesie podpisał Pan raport kontrolny Nr ewid. 149/2015/P/14/033/KIN w sprawie " Nadawanie uprawnień do kierowania pojazdami " ale widocznie niezbyt uważnie Pan go przeczytał i nie stosował...rozwiń całość

Panie Prezesie podpisał Pan raport kontrolny Nr ewid. 149/2015/P/14/033/KIN w sprawie " Nadawanie uprawnień do kierowania pojazdami " ale widocznie niezbyt uważnie Pan go przeczytał i nie stosował wniosków pokontrolnych w nim zawartych.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przepisy sa z du*y

gg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Przepisy predkosci sa debilne. na 3 pasmowej drodze predkosc 60 czy 70 to smiech na sali


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To nie droga tylko ważna ulica w wielkim mieście przebiegająca przez duże osiedle.

Obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Na wylotowej części Są na niej po 2 pasy na dwóch jezdniach i wydzielone torowisko tramwajowe.
Na pozostałej części ulicy jest tylko po jednym pasie w obu kierunkach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to krysztalowy czlowiek!

trzezwy, po napalaczach, hajs, koks? czy to wazne? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

nikogo nie zabil a nawet zaplacil mandat!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niedobrze

Mama (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

Hmm' A tata prezesa NIK śmiertelnie potrąci starszą kobietę na pasach chyba 3 miesiące temu z Zgierzu' może dlatego prezes jest tak posłuszny? Taka predkosc w mieście W całym cywilizowanym świecie...rozwiń całość

Hmm' A tata prezesa NIK śmiertelnie potrąci starszą kobietę na pasach chyba 3 miesiące temu z Zgierzu' może dlatego prezes jest tak posłuszny? Taka predkosc w mieście W całym cywilizowanym świecie to przestępstwo, wie ten kto zwiedza stolice europyzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kwiatkowski

hz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

postąpił honorowo płacąc mandat


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jego tatus tez

honor i ojczyzna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

bardzo honorowa rodzina

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
powinien stracic stanowisko

robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

natychmiast!!! wzorzec do nasladowania ,a na ulicach gina ludzie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kary

Maria (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Gdyby znał prawo naturalne ,to by prawa jazdy nie stracił ,ale oni posługują się prawem morskim ,no to stracił ....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przepisy?

Grzyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 20

A to nie miało dotyczyć tylko obszaru zabudowanego oznaczonego znakiem z ograniczeniem do 50km/h?????? Z jakiej racji zabrane prawko? A wiecie że decyzje o wstrzymaniu uprawnień można skutecznie...rozwiń całość

A to nie miało dotyczyć tylko obszaru zabudowanego oznaczonego znakiem z ograniczeniem do 50km/h?????? Z jakiej racji zabrane prawko? A wiecie że decyzje o wstrzymaniu uprawnień można skutecznie zablokować na ponad 3 miesiące i nic wam nikt nie zrobi jak jedziecie autem bez blankietu plastikowego :-D Sam testowałem cierpliwość urzędu miasta. Miałem podobnie na trasie do Lublina. Nie polecam, ale na takiej trasie 50km/h to tylko pułapka na kierowcówzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jest D-42 i wystarczy

bladteth (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

Tam jest obszar zabudowany oznaczony D-42, czyli ograniczenie do 60 km/h w nocy (nie wiem skąd autor wziął swoje 70 km/h). Jeśli jedziesz bez blankietu, to nie dość, że PJ zostanie zatrzymane...rozwiń całość

Tam jest obszar zabudowany oznaczony D-42, czyli ograniczenie do 60 km/h w nocy (nie wiem skąd autor wziął swoje 70 km/h). Jeśli jedziesz bez blankietu, to nie dość, że PJ zostanie zatrzymane (policja napisze do stosownego urzędu a ten wyda taki nakaz), to jeszcze dodatkowo zapłacisz mandat za jazdę bez papierów. Nie trzeba cwaniakować, wystarczy trzymać się przepisów.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
boshh

znak 70 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

skąd wziął 70? bo na sikorskiego jest 70-tka, tak jak na pabianickiej częściowo, czy Włókniarzy....
Patrzycie na znaki? czy uwazacie, ze w miescie wszedzie jest 50??


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sikorskiego? Pabianicka? Włókniarzy?!

bladteth (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Prezes jechał Zgierską, gdzie przy braku B-33 ograniczenie wynosi 50/60 km/h. Czytamy ten sam artykuł?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo