Nie żyje Zygmunt Bauman, znany socjolog i filozof. Miał 91...

  Nie żyje Zygmunt Bauman, znany socjolog i filozof. Miał 91 lat [VIDEO]

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zymgunt Buman

  Zymgunt Buman ©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

  W poniedziałek w angielskim Leeds zmarł Zygmunt Bauman, profesora nauk humanistycznych, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernistcznych. Informację o śmierci podała jego żona, Aleksandra Kania. Miał 91 lat.
  Zymgunt Buman

  Zymgunt Buman ©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

  Zygmunt Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu w rodzinie polskich Żydów. Po II wojnie światowej uciekł z rodzicami do ZSRR. W 1943 r. podjął studia na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie. W 1944 r. wstąpił do I Armii Wojska Polskiego, służył w IV Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego, z którymi walczył o Kołobrzeg i Wał Pomorski, a następnie został wcielony do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW). Współpracował z kontrwywiadem, przyczyniając się do czystek dokonanych na członkach antykomunistycznego podziemia.


  CZYTAJ TAKŻE: Zygmunt Bauman: Terminy państwo i naród mają coraz mniej wspólnego

  Zygmunt Bauman nie żyje | Zmarł Zygmunt Bauman  Źródło: TVN24/x-news


  Po śmierci Stalina został usunięty z wojska i postawił na karierę naukową; początkowo wyznawał marksizm, później, jak sam przyznawał w licznych wywiadach, miał coraz więcej wątpliwości co do słuszności składających się na ten nurt doktryn. – Dałem się uwieść – tłumaczył w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, przerowadzonym przed trzema laty. W 1968 roku, podczas apogeum nastrojów antysemickich, zdecydował się na emigrację: najpierw do Izraela, a w 1971 roku do Wielkiej Brytanii. Został wykładowcą w katedrze socjologii Uniwersytetu w Leeds, którą kierował aż do emerytury w roku 1990. Zasłynął publikacją głośnej koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności. W ostatnich latach publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Krytyce Politycznej”.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo