Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele bez handlu? Sprytni przedsiębiorcy znaleźli na to sposób. Sprawdź, które marki ominęły ustawowy zakaz handlu w niedzielę

a.w.
Niedziele bez handlu? Sprytni przedsiębiorcy znaleźli na to sposób. Sprawdź, które marki ominęły ustawowy zakaz handlu w niedzielę >>>
Niedziele bez handlu? Sprytni przedsiębiorcy znaleźli na to sposób. Sprawdź, które marki ominęły ustawowy zakaz handlu w niedzielę >>>pixabay
Zakaz handlu w niedzielę nie jednym daje się we znaki. Nowe prawo, które weszło w życie w marcu 2018 roku już zdołało sprawić wiele kłopotów zarówno klientom jak i przedsiębiorcom. Jednak, jak wiadomo, Polacy to naród, który kombinatorstwo ma we krwi, więc niektóre marki wymyśliły już jak legalnie obejść zakaz handlu w niedzielę. Sprawdź gdzie zrobisz zakupy w niedziele wolne od handlu.

Niedziele wolne od handlu to udręka organizacyjna. Ile pytań o to czy niedziela jest handlowa wpisałeś w wyszukiwarkę Google od marca tego roku? Ile razy zapytałeś o to kasjerki w pobliskim warzywniaku? Jak często spotykały Cię zamknięte na pięć spustów drzwi i napis „ZAMKNIĘTE – niedziela wolna od handlu”? Aby uniknąć tego kłopotu sprawdź aktualny kalendarz niedziel handlowych 2018

Niedziele wolne od handlu: kto jest ustawowo zwolniony?

Posłowie w sejmie i na komisjach długo i mocno dyskutowali na temat konieczności zamknięcie sklepów w niedzielę. Co ciekawe, najdłuższy artykuł w obowiązującej ustawie o zakazie handlu w niedzielę dotyczył placówek, które... z przepisów są wyłączone. Spotkało się to ze skrajnymi opiniami w różnych kręgach, zarówno pracowników jak i klientów, zwolenników wolnych niedziel i wolnego handlu.

Z ustawy wyłączone są m.in.:

  • stacje paliw,
  • piekarnie,
  • cukiernie,
    lodziarnie,
  • kwiaciarnie,
  • sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami,
  • lecznice dla zwierząt
  • miejsca, w których prowadzone jest sprzedaż jedzenia na wynos
  • apteki i punkty apteczne
  • placówki pocztowe
  • placówki handlowe w zakładach hotelarskich;
  • placówki handlowe organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych,
  • placówki handlowe na dworcach, lotniskach i w strefach wolnocłowych
  • handel w środkach transportu, np. na statkach
  • handel w aresztach i więzieniach
  • handel w jednostkach wojskowych;
  • automaty do sprzedaży
  • rolnicy handlujący swoimi towarami
  • hurtownie farmaceutyczne
  • sklepy prowadzące handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn, (od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego)
  • zakłady pogrzebowe
  • placówki handlowe, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek;
  • rolno-spożywcze rynki hurtowe;
  • placówki handlowe, w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Żabka zmieniła się w księcia? Nie w placówkę pocztową

Sklepy Żabka znane były z tego, że otwarte były zawsze i wszędzie. Większość ajentów opiekujących się poszczególnymi placówkami dbała o to, żeby sklepy były otwarte w święta państwowe czy kościelne. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zmieniła perspektywę i właściciele sklepów nie mogli sobie pozwolić na takie działania, więc cała grupa postanowił zamienić sklepu na placówki pocztowe. Od jakiegoś czasu w sklepach sieci Żabka można odbierać i nadawać przesyłki.

Poczta Polska zapewnia, że decyzja o przekształceniu sklepów Żabka w pocztowe placówki to autonomiczna decyzja właściciela sieci sklepów.

CZYTAJ TAKŻE: "Żabka" omija zakaz handlu w niedzielę. Będzie pocztą >>>

Nowoczesny showroom ze sprzedażą online

Przychodzisz, znajdujesz interesujący model w internetowej bazie e-commerce na tablecie, w ciągu 3 minut otrzymujesz towar do przymierzenia, a w ciągu kolejnych kilku minut buty mogą być Twoje. Jak to możliwe? Platforma eobuwie.pl jest sklepem internetowym, więc zakaz handlu jej nie obowiązuje. Pierwszy w Polsce showroom otwarty został we Wrocławiu, ale właściciele już rozważają kolejne lokalizacje. Showroom z asortymentem to wyjście naprzeciw potrzeb klienta i… możliwość wzbogacenia się na zakazie handlu w niedzielę.

- To nowa forma sprzedaży, która wcześniej nie była dostępna na polskim, a nawet europejskim rynku. W ten sposób chcemy dotrzeć do klientów, którzy niechętnie kupują produkty w internecie, ponieważ przed zamówieniem wolą je zobaczyć i przymierzyć - tłumaczy Marcin Grzymkowski, prezes eobuwie.pl.

W sklepie można buty przymierzyć lub zamówić bez mierzenia. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, którzy zrobią zakupy na stronie eobuwie.pl w godzinach 9:00 – 21:00, mogą się spodziewać kuriera w ciągu 3 godzin. To duże usprawnienie i plus na stronę firmy.

Sklep stacjonarny w niedziele zamienia się w e-commerce

Na podobną koncepcję wpadł Grzegorz Lipnicki, prezes polskiej marki odzieżowej Top Secret. Sklepy marki miałyby być otwarte na normalnych warunkach od poniedziałku do soboty i w niektóre niedziele, natomiast w niedziele wolne od handlu salony spełniałyby funkcję showroomu, który umożliwia przymierzanie i oglądanie produktów. Ostateczny zakup odbywałby się za pomocą sklepu internetowego. Wiąże się to z dopasowaniem salonów marki, które w większości są franczyzą, dlatego ten pomysł w dalszym ciągu jest tylko teorią.

Francuskie markety inwestują w stacje benzynowe

Jednym z przypadków, który został wyłączony z zakazu handlu w niedzielę jest sprzedaż na stacjach paliw. Dotychczas małe sklepiki przy stacjach benzynowych były ostatnią deską ratunku w czasie świąt państwowych czy kościelnych, w które obowiązywał całkowity zakaz handlu. Do tej pory to sklepy budowało się przy stacjach paliw, teraz francuska sieć Intermarche chce spróbować zrobić coś odwrotnego, czyli zaproponować sprzedaż paliw zaraz przy swoich marketach. To miałby być skuteczny sposób na obejście zakazu handlu w niedzielę

Jedyny market, który zrealizuje zakupy przez internet w niedzielę

Piotr i Paweł to jedyny market wśród gigantów, który zdecydował się na udostępnienie funkcji zakupów online z dowozem w niedzielę.

- Zakupy można zamawiać 7 dni w tygodniu. Zamawiając w niedzielę, możemy otrzymać zakupy już po 4 godzinach od momentu złożenia zamówienia - Ewa Aleszczyk-Kalinowska, dyrektor marketingu i komunikacji Piotra i Pawła.

Zakupy złożone w inny dzień z funkcją dostawy w niedzielę dotrą do kupujących bez względu na to czy jest to niedziela handlowa czy nie. Czyżby ustawa o zakazie handlu w niedzielę była możliwością do rozwoju ecommerce?

Zobacz, które

Niedziele bez handlu? Sprytni przedsiębiorcy znaleźli na to sposób. Sprawdź, które marki ominęły ustawowy zakaz handlu w niedzielę >>>

Niedziele bez handlu? Sprytni przedsiębiorcy znaleźli na to ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki