Pedofil Mariusz T. zostaje w Gostyninie

  Pedofil Mariusz T. zostaje w Gostyninie

  Anna Janik

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pedofil Mariusz T. zostaje w Gostyninie

  ©Archiwum/Marcin Koziestański

  Sąd Najwyższy oddalił kasację adwokata Mariusza T., który kwestionował zasadność umieszczenia pedofila w ośrodku w Gostyninie.
  Pedofil Mariusz T. zostaje w Gostyninie

  ©Archiwum/Marcin Koziestański

  Przypomnijmy, że Mariusz T., zwany szatanem z Piotrkowa, został skazany w 1989 r. na karę śmierci, którą zamieniono na 25 lat więzienia. Z zakładu karnego na rzeszowskim Załężu wyszedł w lutym 2014 r.

  Na mocy tzw. ustawy o bestiach dyrektor więzienia zwrócił się do sądu o to, by umieścić pedofila w zamkniętym ośrodku w Gostyninie. Prawomocną decyzję o izolowaniu tam Mariusza T. podjął w kwietniu 2014 r. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

  Jego pełnomocnik złożył wtedy do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. Ten jednak odroczył jej rozpoznanie do czasu, aż swoje stanowisko w tej sprawie zajmie Trybunał Konstytucyjny. To tam w wyniku kontrowersji, jakie wzbudzała ustawa o bestiach, tra-fiły pytania prawne sądów, rzecznika praw obywatelskich oraz prezydenta.

  O tym, że zapisy ustawy są zgodne z konstytucją, TK poinformował w listopadzie 2016 r. Ówczesny prezes trybunału argumentował, że ustawa dała wymiarowi sprawiedliwości narzędzie ochrony innych osób przed realnym zagrożeniem ze strony skazanych za najgroźniejsze przestępstwa. Jak ocenił trybunał, umieszczenie w ośrodku jest elementem terapii, a nie kary.

  Na decyzji TK oparł swoje postanowienie również Sąd Najwyższy. Jak uznał, wątpliwości, które zgłaszał obrońca Mariusza T., zostały rozstrzygnięte właśnie przez TK.

  Mariusza T. czeka jeszcze jedna kara. W lipcu 2015 r. - już podczas pobytu w Gostyninie - sąd skazał go na 5,5 roku więzienia za posiadanie dziecięcej pornografii. Wykonanie kary więzienia zostało zawieszone do zakończenia jego pobytu w Gostyninie.

  Zobacz także: Tutaj przebywa Mariusz T.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obronca

   lucyper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Powinien zapisac go na kul

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo