Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2016: Noc spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia [deszcz meteorów, NOC PERSEIDÓW 2016 Łódź]

rw
PERSEIDY 2016. Rój Perseidów zwanych potocznie spadającymi gwiazdami będzie można w tym roku obserwować na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia, chociaż już z czwartku na piątek (z 11 na 12 sierpnia) ich natężenie może osiągnąć szczyt. Aby deszcz meteorów był lepiej widoczny najlepiej wybrać się poza miasto, gdzie widoku ciemnego nieba nie będą zakłócać świetlne łuny. W Łodzi spadające gwiazdy będzie można podziwiać m.in. w Parku Źródliska, czy w Ogrodzie Botanicznym.

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów, a ich największa aktywność nad Ziemią przypada między 17 lipca a 24 sierpnia. Najbardziej okazały rój możemy podziwiać pomiędzy 11 a 13 sierpnia.

Noc Spadających Gwiazd 2015. Noc perseidów 2015. 12-13 sierpnia deszcz meteorytów [ZDJĘCIA]

Rój przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza oraz Żyrafy. Jego maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy eta Persei.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są pozostałością komety Swifta-Tuttle'a, która przelatuje w okolicy Ziemi co 133 lata.

W 2016 roku rój Perseidów może być nawet dwa razy większy niż w latach ubiegłych. Może spadać około 150, a nawet 200 meteorów na godzinę. Taki widok z pewnością usatysfakcjonuje nie tylko miłośników astronomii i amatorów obserwacji nieba, ale również tych, którzy widząc spadająca gwiazdę, wypowiadają życzenie.

NOC PERSEIDÓW 2016: Kiedy patrzeć w niebo? Gdzie prowadzić obserwacje?

Perseidy najlepiej obserwować od godziny 22, ale najwięcej meteorów pojawi się po północy. Poza dużą częstotliwością spadających gwiazd zapowiada się bardzo dobra widoczność.

Najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, dobrze jest wybrać te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.

Najlepiej zabrać ze sobą leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży. Po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje – w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

Noc perseidów 2015 w Łodzi

Noc Spadających Gwiazd 2015. Noc perseidów 2015. 12-13 sierp...

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2016 W ŁODZI

Podobnie, jak w ubiegłym roku łodzianie będą mogli podziwiać noc spadających gwiazd w wybranych miejscach w mieście. Będą to m.in.:

Noc pod spadającymi gwiazdami w Parku Źródliska.
Start o godzinie 20:00, finał o 1:30. Teren wokół Tubajki w Parku Źródliska I. Dla najmłodszych gości wydarzenia głośne czytanie znanej książki Wandy Chotomskiej pt. "Dzieci Pana Astronoma" oraz animowane prezentacje ilustracji. Będzie też plenerowy seans filmowy: "Edward Nożycoręki", prezentacje astronomiczne, obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.

21:00
• Powitanie gości, przedstawienie planu wydarzenia i historii związanej z Parkiem Źródliska,
• Plenerowy seans filmowy: NCKF przedstawia „Edward Nożycoręki” (reż. Tim Burton, scenografia: Bo Welch) Tim Burton zaczynał swoją przygodę z filmem od krótkich animacji, gdzie sam mógł konstruować światy, które narodziły się w jego głowie. Gdy jednak zainteresował się filmami fabularnymi, potrzebował już do zrealizowania swoich wizji pomocy uzdolnionych scenografów. W „Edwardzie Nożycorękim” Bo Welch musiał zbudować typowy dla Burtona świat kontrastów – rozpięty między świadomym kiczem a gotyckimi inspiracjami.

22:30
Prezentacje astronomiczne
• Michał Kata opowie o wszechświecie i o tym co dzieje się na letnim niebie
• Piotr Wychudzki wyjaśni jak obserwować niebo aby dostrzec perseidy
• Skąd się biorą meteory? Tę zagadkę rozwiąże Agnieszka Włodarczyk

23:00 – 1:00
Obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.

W przerwach pomiędzy każdym wystąpieniem będą zadawane pytania dotyczące kosmosu, poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone (małe poczęstunki w Tubajce, koszulki EC1 Energia Wiedzy, nieMapy)

Noc spadających gwiazd w Ogrodzie Botanicznym.
Ogród Botanicznym, łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają na spektakl "Noc Spadających Gwiazd", którego sceną będzie "niebo północne". Ogród Botaniczny zaprasza na obserwację meteorów tuż po godzinie 20. Od 20.00 do 24.00 czynne będą kasy od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej.

Organizatorzy zapewniają profesjonalne prowadzenie obserwacji perseidów. Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi swoimi opowieściami i fachowymi komentarzami stworzą atmosferę tajemniczości i fascynacji gwiazdami. Oprócz meteorów, kolejną atrakcją będzie obserwacja przez teleskopy – Księżyca, który jest w pierwszej kwadrze, jego oświetlenie będzie wynosiło 62% oraz poniżej niego, w kierunku zachodnim Saturna i Marsa.

Na czym polega zjawisko meteorów?

Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej – z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kilogramów na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki