Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda wybierze Wieluń zamiast Westerplatte?

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Czy prezydent Andrzej Duda przyjedzie w rocznicę wybuchu II wojny światowej do Wielunia, zamiast na Westerplatte?

Wieluń przygotowuje się do obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Czwartkowa „Rzeczpospolita” podała, że prezydent Andrzej Duda 1 września nie przyjedzie na Westerplatte, lecz weźmie udział w porannych uroczystościach w Wieluniu. Władze miasta już od roku zabiegają o wizytę głowy państwa.

- Nadal się o to staramy, bo oficjalnego potwierdzenia wizyty prezydenta jeszcze nie ma. Przygotowujemy się do obchodów tak, jakby prezydent miał w nich wziąć udział – mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, kierownik biura obsługi burmistrza.

Byłaby to trzecia wizyta głowy państwa na wieluńskich uroczystościach. Ostatni raz prezydent zaszczycił swoją obecnością obchody w 2009 roku. W 70. rocznicę wybuchu wojny Lech Kaczyński wygłosił pamiętne przemówienie na placu Legionów, podkreślając znaczenie i symbolikę nalotów na Wieluń. Pięć lat wcześniej, gdy wiedza o bombardowaniu nie była jeszcze powszechna, miasto odwiedził Aleksander Kwaśniewski.

- Informacja potwierdzająca udział Prezydenta RP Pana Andrzej Dudy w uroczystościach w Wieluniu zostanie zamieszczona na stronie internetowej www.prezydent.pl – poinformowała nas Iwona Szokalska z Biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP.

Rezygnacja Andrzeja Dudy z gdańskich obchodów na rzecz Wielunia miałaby charakter precedensowy. Zarówno Aleksander Kwaśniewski, jak i Lech Kaczyński, najpierw byli na Westerplatte, a potem udali się do Wielunia.

- Przekaz płynący z porannej wizyty prezydenta w Wieluniu będzie zdecydowanie mocniejszy niż z popołudniowej – podkreśla Joanna Skotnicka-Fiuk z UM w Wieluniu.

Dodajmy, że Andrzej Duda już raz był w Wieluniu, podczas kampanii prezydenckiej. Spotkał się wtedy z wyborcami w siedzibie muzeum

Prezydent Andrzej Duda wybierze Wieluń zamiast Westerplatte?
Zbyszek Rybczyński

Swój udział w wieluńskich obchodach potwierdził już Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Władze miasta wystosowały zaproszenia do wszystkich ministrów, a także m.in. do szefów NIK, NBP, IPN. Nie zabraknie delegacji zagranicznych.

- W uroczystościach wezmą udział burmistrzowie niemieckich miast partnerskich Wielunia – Osterburga i Adelebsen - potwierdza Joanna Skotnicka-Fiuk. - Zaprosiliśmy również prezydentów i burmistrzów polskich miast zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju.

1 września poranne uroczystości przy obelisku upamiętniającym ofiary bombardowań miasta rozpocznie o godz. 4.30 widowisko artystyczne, które przygotowuje Wieluński Dom Kultury. O 4.40 tradycyjnie zawyją syreny. Popołudniem odbędzie się msza na fundamentach fary, a wieczorem władze miasta zapraszają na operę „Straszny dwór” w reżyserii Jerzego Wolniaka. Na na dłużej zagości w Wieluniu plenerowa wystawa „Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej”, przygotowana przez oddział IPN w Łodzi.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki