Prezydent Andrzej Duda wybierze Wieluń zamiast Westerplatte?

  Prezydent Andrzej Duda wybierze Wieluń zamiast Westerplatte?

  Zdjęcie autora materiału

  Zbyszek Rybczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prezydent Andrzej Duda wybierze Wieluń zamiast Westerplatte?

  ©Ireneusz Wierzbicki

  Czy prezydent Andrzej Duda przyjedzie w rocznicę wybuchu II wojny światowej do Wielunia, zamiast na Westerplatte?
  Prezydent Andrzej Duda wybierze Wieluń zamiast Westerplatte?

  ©Ireneusz Wierzbicki

  Wieluń przygotowuje się do obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Czwartkowa „Rzeczpospolita” podała, że prezydent Andrzej Duda 1 września nie przyjedzie na Westerplatte, lecz weźmie udział w porannych uroczystościach w Wieluniu. Władze miasta już od roku zabiegają o wizytę głowy państwa.

  - Nadal się o to staramy, bo oficjalnego potwierdzenia wizyty prezydenta jeszcze nie ma. Przygotowujemy się do obchodów tak, jakby prezydent miał w nich wziąć udział – mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, kierownik biura obsługi burmistrza.

  Byłaby to trzecia wizyta głowy państwa na wieluńskich uroczystościach. Ostatni raz prezydent zaszczycił swoją obecnością obchody w 2009 roku. W 70. rocznicę wybuchu wojny Lech Kaczyński wygłosił pamiętne przemówienie na placu Legionów, podkreślając znaczenie i symbolikę nalotów na Wieluń. Pięć lat wcześniej, gdy wiedza o bombardowaniu nie była jeszcze powszechna, miasto odwiedził Aleksander Kwaśniewski.

  - Informacja potwierdzająca udział Prezydenta RP Pana Andrzej Dudy w uroczystościach w Wieluniu zostanie zamieszczona na stronie internetowej www.prezydent.pl – poinformowała nas Iwona Szokalska z Biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP.

  Rezygnacja Andrzeja Dudy z gdańskich obchodów na rzecz Wielunia miałaby charakter precedensowy. Zarówno Aleksander Kwaśniewski, jak i Lech Kaczyński, najpierw byli na Westerplatte, a potem udali się do Wielunia.

  - Przekaz płynący z porannej wizyty prezydenta w Wieluniu będzie zdecydowanie mocniejszy niż z popołudniowej – podkreśla Joanna Skotnicka-Fiuk z UM w Wieluniu.

  Dodajmy, że Andrzej Duda już raz był w Wieluniu, podczas kampanii prezydenckiej. Spotkał się wtedy z wyborcami w siedzibie muzeum

  Zbyszek Rybczyński


  Swój udział w wieluńskich obchodach potwierdził już Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Władze miasta wystosowały zaproszenia do wszystkich ministrów, a także m.in. do szefów NIK, NBP, IPN. Nie zabraknie delegacji zagranicznych.

  - W uroczystościach wezmą udział burmistrzowie niemieckich miast partnerskich Wielunia – Osterburga i Adelebsen - potwierdza Joanna Skotnicka-Fiuk. - Zaprosiliśmy również prezydentów i burmistrzów polskich miast zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju.

  1 września poranne uroczystości przy obelisku upamiętniającym ofiary bombardowań miasta rozpocznie o godz. 4.30 widowisko artystyczne, które przygotowuje Wieluński Dom Kultury. O 4.40 tradycyjnie zawyją syreny. Popołudniem odbędzie się msza na fundamentach fary, a wieczorem władze miasta zapraszają na operę „Straszny dwór” w reżyserii Jerzego Wolniaka. Na na dłużej zagości w Wieluniu plenerowa wystawa „Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej”, przygotowana przez oddział IPN w Łodzi.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Jak dla mnie Duda może świętować gdzie chce, nawet w d...e (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy to naród dla którego szacunkiem jest okazywanie go lempom złodziejom

   President od Polish reoublic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Szachrajom i cwanakom a nie Prezydentowi .wiadomo Polacy jak ten powyżej komentujący ,to chamstwo z Pcimia a nie arystokrata z wielkiej Brytanii , ubliżanie prezydentowi z jakiejkolwiek partii...rozwiń całość

   Szachrajom i cwanakom a nie Prezydentowi .wiadomo Polacy jak ten powyżej komentujący ,to chamstwo z Pcimia a nie arystokrata z wielkiej Brytanii , ubliżanie prezydentowi z jakiejkolwiek partii powinno być karane !!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uważasz że to prezydent wszystkich Polaków, czy może jedynie wybrańców?

   wyjdz z pudełka zachwytu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy widziałeś żeby w Ameryce ktoś w normalnej gazecie tak odzywał się jak tu ?

   Wątpię (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niezależne od poglądów Prezydent reprezentuje nas czyli ciebie także , może byśmy zaczęli zachowywać jak Anglicy , dyplomatycznie ok?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo