Utracona przeszłość. Kościół św. Jana w Łowiczu [Zdjęcia]

  Utracona przeszłość. Kościół św. Jana w Łowiczu [Zdjęcia]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Utracona przeszłość. Kościół św. Jana w Łowiczu [Zdjęcia]
  1/18
  przejdź do galerii

  ©fotopolska.eu

  Łowicz jest miastem pełnym zabytków, ale niestety nie wszystkie pamiątki bogatej historii pelikaniego grodu zachowały się do dziś. Jednym z takich obiektów jest kościół św. Jana w Łowiczu. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć, które pokazują, jak wyglądał ten zabytkowy obiekt.
  Początki kościoła św. Jana sięgają XIV wieku. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1404 roku. Ok. 1433 roku rezydujący w Łowiczu prymas Polski arcybiskup Wojciech Jastrzębiec założył szpital św. Jana. Został on wraz ze świątynią w XVII wieku rozebrany przez Szwedów, którzy rozbudowywali w tym miejscu fortyfikacje ziemne zamku prymasowskiego.

  Po potopie szwedzkim szpital prowizorycznie odbudowano. Budowa murowanych gmachów szpitala i kościoła św. Jana miała miejsce w latach 1727-1738, a jej fundatorem był prymas Teodor Potocki.

  W połowie XIX wieku przy dawnej ulicy św. Jana (dziś ul. Świętojańska) powstał dom księży emerytów, który składał się kościoła oraz dwóch przylegających do niego skrzydeł mieszkalnych. Świątynia została zniszczona przez niemieckie bomby lotnicze we wrześniu 1939 roku i rozebrana. Skrzydła natomiast odbudowano po zakończeniu II wojny światowej. W jednym z nich mieszczą się przychodnie lekarskie, a w drugim biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łowiczu.
  Historia kościoła na podstawie przewodnika turystycznego Wiesława Stachlewskiego "Łowicz i okolice".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo