Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solpark w Kleszczowie. Gorące źródła zaczynają wysychać. Co dalej z basenami geotermalnymi w Solparku?

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Solpark w Kleszczowie. Gorące źródła zaczynają wysychać. Co dalej z basenami geotermalnymi w Solparku?
Solpark w Kleszczowie. Gorące źródła zaczynają wysychać. Co dalej z basenami geotermalnymi w Solparku? Grzegorz Maliszewski
Źródła geotermalne obok kompleksu Solpark w Kleszczowie powoli się wyczerpują. Czy najbogatsza gmina w Polsce będzie musiała zrezygnować z budowy kolejnych basenów geotermalnych?

Aż 28 milionów złotych gmina Kleszczów zainwestowała do tej pory w źródła geotermalne, którymi zasilany jest Solpark. Teraz okazuje się, że mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Wszystko na to wskazuje, że odwiert geotermalny powoli zaczyna... wysychać. Gminna spółka, która zajmuje się eksploatacją odwiertu, poinformowała ostatnio, że lustro wody obniżyło się w nim z 80 do 100 metrów. Spółka poprosiła o opinię naukowców, którzy stwierdzili, że najprawdopodobniej wykonując 10 lat temu odwiert natrafiono na rodzaj zamkniętego zbiornika wodnego, a jego zasoby w miarę eksploatacji ulegały systematycznemu zmniejszeniu.

- Warunki geologiczne są niezbyt sprzyjające - mówi Krzysztof Jasnos, prezes Zakładu Komunalnego w Kleszczowie. - Problem w tym, że powoli zaczyna brakować źródeł geotermalnych. Zasoby wody w odwiercie, który wykonaliśmy, są bardzo małe. Już teraz musimy go eksploatować w bardzo ograniczonym stopniu z przerwami, bo nie ma ciągłości zasilania tego otworu w wodę.

Kiedy w 2009 roku zakończono odwiert w Kleszczowie mówiono, że w ciągu godziny będzie można wydobywać ok. 200 metrów sześciennych solankowej wody o temperaturze 52 stopni Celsjusza. Rzeczywistość zweryfikowała te plany. Obecnie pompowane jest około 13-15 metrów sześciennych na godzinę, a temperatura gorących źródeł wynosi 42 stopnie.

- Matka natura pokazała nam, że w tym odwiercie wody jest jak na lekarstwo - przyznaje Krzysztof Jasnos.

Niewykluczone, że wobec problemów z geotermią gmina będzie musiała zmienić koncepcję rozbudowy Solparku. W zewnętrznych basenach tego obiektu miały być wykorzystywane właśnie gorące źródła.

- Na pewno sytuacja jest bardzo trudna ponieważ wszelkie rozwiązania, jakie są proponowane, wiążą się z dużymi wydatkami liczonymi nawet w milionach złotych w przypadku powiększenia odwiertu - mówi Michał Michałek, przewodniczący Rady Gminy Kleszczów. Michałek zapewnia również, że kłopoty z geotermią nie spowodują rezygnacji z planów rozbudowy kompleksu sportowo-dydaktycznego Solpark. - Ewentualnie można rozważyć zmianę koncepcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki