Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Koluszek protestują przeciwko budowie ubojni

Jacek Losik
Jacek Losik
Mieszkańcy Koluszek protestują przeciwko budowie w gminie ubojni drobiu. Boją się, że z zakładu będą wydobywać się smród i hałas.

Mieszkańcy Koluszek spotkali się z burmistrzem miasta oraz przedstawicielem firmy SuperDrob, która chce zbudować ubojnię drobiu na terenie koluszkowskiej podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Nasiennej. Mieszkańcy protestują przeciwko inwestycji, ponieważ boją się uciążliwości, wynikających z sąsiedztwa zakładu, m.in. odoru oraz hałasu. Urzędnicy oraz inwestor starają się uspokoić koluszkowian, zapewniając, że zakłady nie zanieczyszczą powietrza.

- Raport środowiskowy dla tej inwestycji dopiero powstaje, przed wydaniem pozwolenia na budowę gmina całkowicie zabezpieczy interes mieszkańców, nakładając na inwestora najwyższe europejskie normy środowiskowe dla urządzeń i technologii produkcji - zapewnia Mateusz Karwowski, doradca burmistrza Koluszek ds. inwestycji i rozwoju gospodarczego.

Ryszard Bochenek, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju Zakładów Drobiarsko-Mięsnych SuperDrob SA, wyjaśnia natomiast, że zakłady uboju, rozbioru i pakowania drobiu, które mają powstać w Koluszkach, będą spełniać wszystkie normy.

- Polskie przepisy, których przestrzegamy, są bardzo restrykcyjne. Uciążliwości nie będzie, ponieważ nie będzie możliwości, aby fetor wydobywał się poza teren zakładu. Wszystkie nieczystości będą transportowane szczelnie zamkniętymi beczkowozami do specjalnie przygotowanych do tego miejsc - zapewnia Ryszard Bochenek.

Tłumaczenia w większości nie spotkały się ze zrozumieniem protestujących, którzy zapowiadają walkę do skutku.

- Nie wierzymy w to, że nie wydobędzie się żaden odór. Wydaje nam się, że jak zakłady powstaną, pojawi się problem i nic nie da się zrobić. Będziemy protestować - zapowiada Jerzy Mroziński z Koluszek.

Mieszkańcy złożyli pisemny sprzeciw w tej sprawie do burmistrza, wojewody łódzkiego, regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Łodzi, łódzkiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, prezesa zarządu ŁSSE.

Inwestor stara się, aby symboliczne wbicie łopaty, rozpoczynające budowę, nastąpiło w sierpniu tego roku. Zakłady mają kosztować 140 mln zł.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki