Burza w Łodzi. Nawałnica nad Łodzią. Powalone drzewa,...

  Burza w Łodzi. Nawałnica nad Łodzią. Powalone drzewa, gałęzie na drogach, zalane ulice [ZDJĘCIA]

  Joanna Woźniak

  , rk, emd, luk, kos, mek

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ulica Zgierska: drzewo powalone na tory tramwajowe
  1/201
  przejdź do galerii

  Ulica Zgierska: drzewo powalone na tory tramwajowe ©Jarosław Kosmatka

  Gwałtowna burza z ulewnym deszczem przeszła w czwartek rano nad Łodzią i województwem. Mimo, że nawałnica trwała niecałą godzinę, połamała setki drzew i pozbawiła prądu tysiące osób. Strażacy w całym województwie mają ręce pełne roboty.
  Gwałtowna burza z ulewnym deszczem przeszła w czwartek rano nad województwem łódzkim. Silny wiatr przewracał drzewa, łamał gałęzie, zrywał dachy. Ze wstępnych informacji wynika, że poszkodowana została jedna osoba.

  - Konar drzewa uderzył mężczyznę przy ulicy Okólnej 5 w Łodzi. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Zgierzu - informuje Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

  Połamane drzewa pozbawiły prądu tysiące mieszkańców województwa łódzkiego. Prądu nie ma 136 tysięcy odbiorców.
  W samej Łodzi nawałnica zerwała 14 linii energetycznych i doprowadziła do awarii 220 stacji abonenckich.
  Jak informuje PGE Dystrybucja S.A., w niektórych częściach Łodzi awaria zostanie usunięta o godz. 16. Lokalnie występują także podtopienia.

  Strażacy w całym województwie mają ręce pełne roboty. Straż pożarna interweniowała ponad 1400 razy, głównie w Łodzi, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu i Piotrkowie Trybunalskim. W samej Łodzi straż wzywano 770 razy.  Wichura zerwała dach z budynku należącego do miasta przy ulicy Pogonowskiego 67 w Łodzi.

  - Dach na budynku został uszkodzony przez spadający dach z sąsiedniego budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o wykwaterowaniu mieszkających tam 4 rodzin. Mieszkańcy zdecydowali się na przeprowadzkę do bursy. Budynek zaś przez całą dobę będzie pilnowany przez Straż Miejską. Jutro sprzęty lokatorów będą przewożone do magazynu Zarządu Lokali Miejskich. W budynku jest już odcięty prąd - poinformowała inspektor Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów UMŁ. - Natomiast wczoraj w trakcie prac remontowych zdjęty został dach z nieruchomości przy ulicy Żeligowskiego 13. Dach został zabezpieczony folią, jednak tak nie wytrzymała i doszło do zalania mieszkań. Straty są szacowane.

  Wichura zerwała też dach z nieruchomości przy ul. Zgierskiej 157.

  - Nie ma tu wprawdzie decyzji o wyłączeniu budynku z użytkowania, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie w nieruchomości jutro, ale Zarząd Lokali Miejskich - ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców - zdecydował o zakwaterowaniu 5 rodzin w hotelu lub bursie - dodaje inspektor Jolanta Baranowska.

  Na ulicach tworzyły się rozlewiska. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi przyjął około 30 zgłoszeń.

  - Najwięcej zgłoszeń dotyczyło terenu Śródmieścia m.in ulic Nawrot, Sienkiewicza oraz Bałut, Teofilowa, Retkini. Najmniej ucierpiały Chojny i Widzew - mówi Jolanta Baranowska.

  Strażacy pracują przede wszystkim przy usuwaniu wiatrołomów. W samej Łodzi wiatr wiał najsilniej na Teofilowie, Retkini i w centrum. Łódzcy strażacy pracowali m.in. na ulicach Bratysławskiej, Traktorowej, Rojnej, Lutomierskiej, Wólczańskiej i al. Unii.

  Z powodu nawałnicy zamknięty dla zwiedzających będzie w czwartek Miejski Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny.

  - Po burzy ZOO jest pozbawione prądu. Trwa usuwanie awarii i sprzątanie powalonych drzew. Zwierzęta są bezpieczne - poinformował Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów UMŁ.  W Łodzi nie kursują też tramwaje MPK Łódź. Drzewa zerwały sieć trakcyjną w kilku miejscach miasta, m.in na pętli Zdrowie, w okolicy dworca Łódź Kaliska w kierunku Retkini, na Zgierskiej przy Liściastej, na Aleksandrowskiej, Limanowskiego przy Mokrej, na Zielonej przy Żeromskiego, na Zgierskiej przy Nowomiejskiej, Jesionowej i Przedwiośniu. Wszystkie linie tramwajowe jadą innymi trasami.
  Jak udało nam się ustalić, nie kursują także pociągi na trasie Łódź Kaliska - Zgierz. ŁKA uruchomiła tam komunikację zastępczą. Z powodu braku napięcia w sieci na stacji Łódź Kaliska pociągi w kierunku Sieradza są kierowane na Łódź Chojny (z pominięciem Łodzi Kaliskiej). Po godzinie 10 wznowiono ruch pociągów na odcinku Zgierz- Łódź Żabieniec, natomiast na odcinku Łódź Żabieniec- Łódź Kaliska kursuje komunikacja zastępcza.

  Jak informuje PKP PLK odwołany został pociąg relacji Skierniewice - Łódź Kaliska. Natomiast pociąg relacji Łowicz Główny - Łódź Widzew ma prawie 6 godziny opóźnienia (stan na godz.13).

  - Drzewo przewróciło się na sieć trakcyjną pomiędzy stacjami Łódź Kaliska - Łódź Żabieniec. Ruch pociągów na tej trasie będzie wstrzymany do godz. 18. Za pociąg ŁKA wprowadzono zastępczą komunikację autobusową na odcinku Zgierz -Łódź Chojny.
  Pociągi PKP Intercity kierowane są drogą okrężną przez Łowicz Główny, Koluszki z pominięciem stacji Łęczyca, Zgierz, Łódź Kaliska, Łódź Widzew - czytamy na portalu pasażera PKP PLK.


  Z dwugodzinnym opóźnieniem kursowały pociągi relacji Łódź Kaliska - Kutno, Kutno - Łódź Widzew, Łódź Kaliska - Sieradz, Łowicz Główny - Łódź Widzew.

  Jak informowali nas czytelnicy, pociąg "Łodzianin", który odjechał o godz. 6.37 z dworca Fabrycznego, zatrzymał się na kilkadziesiąt minut w Koluszkach. Podobne opóźnienia miały pociągi "Wokulski" i "Łęcka".

  Mamy także ważną wiadomość dla kierowców. Las Łagiewnicki do odwołania jest nieprzejezdny i niebezpieczny.

  - W chwili obecnej w Lesie Łagiewnickim porządkowane są drogi publiczne, a następnie będą porządkowane wewnętrzne - mówi Baranowska.

  Burza w Łódzkiem


  Gwałtowna burza dała się we znaki mieszkańcom całego województwa. Jak informują Łowcy Burz z województwa łódzkiego, burza dawała bardzo dużo wylądowań. W Zduńskiej Woli i Konstantynowie doszło do zerwania dachów.  Również w Zgierzu silny wiatr zerwał dach m.in. na ulicy Mielczarskiego. Zalane są ulice m.in. Piłsudskiego, Łódzka, 3-go Maja. W samym Zgierzu straży interweniowali około 200 razy. Gwałtowna burza przeszła także przez Łask.  Nawałnica wyrządziła wiele szkód w powiecie piotrkowskim. - Najgorzej jest w gminie Grabica, gdzie tuż po godz. 5 wichura zerwała dachy z 15 domów mieszkalnych i gospodarskich - mówi Wojciech Pawlikowski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie. Obecnie strażacy zabezpieczają budynki, w godzinach wieczornych przewidywane są tam kolejne burze. Na terenie gminy powołano sztab kryzysowy. Wiatr zerwał także dachy dwóch domów w Podolinie w gm. Moszczenica.

  W gminie Czarnocin natomiast strażacy mają dużo pracy z usuwaniem złamanych konarów, które tarasują drogę oraz zabezpieczaniem zerwanych linii energetycznych.

  W powiecie bełchatowskim straży interweniowali 24 razy, najwięcej zdarzeń odnotowano w gminach Szczerców, Rusiec i Bełchatów. Strażacy pracowali głównie przy zerwanych dachach, powalonych drzewach. Wiatr uszkodził także budynki gospodarcze i zerwał linie energetyczne.

  W powiecie kutnowskim burza uszkodziła kilka dachów.

  – Zanotowaliśmy kilka interwencji na terenie powiatu – mówi st. kpt. Zdzisław Pęgowski, oficer prasowy KP PSP w Kutnie. – Najwięcej na terenie gminy Żychlin, w okolicach Śleszyna wichura uszkodziła trzy dachy. Na miejscu pracują strażacy z OSP w Żychlinie i Śleszynie oraz nasza drabina. Jest też połamanych trochę drzew. Cały czas napływają zgłoszenia.

  W powiecie łęczyckim skutki nawałnicy strażacy odczuli na własnej skórze - jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, w budynek strażnicy uderzył piorun. Uszkodzona została część sprzętu na powiatowym stanowisku kierowania, są problemy z działaniem numeru 998. Mimo to strażacy po burzy również wyjechali do akcji.

  – Zanotowaliśmy dziesięć wyjazdów – informuje kpt. Wiesław Granosik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy. – Uszkodzone były trzy dachy, dwa na budynkach mieszkalnych w Daszynie i Borucicach i na budynku gospodarczym w Żelaznej Starej. Oprócz tego uszkodzona jest jedna linia energetyczna. W Łęczycy wypompowywaliśmy wodę zalewającą DK 91 na wysokości sklepu Netto.

  W powiecie łowickim strażacy wyjeżdżali ponad 100 razy. - Najpoważniejsze zdarzenie mamy w Wejscach, gdzie w jednym z gospodarstw wiatr zerwał dach ze wszystkich budynków mieszkalnych i gospodarczych - informuje Jacek Szeligowski, komendant powiatowy PSP w Łowiczu. - Najgroźniej było natomiast w Kolonii Łyszkowice, gdzie powalone drzewo spadło na linię energetyczną. Ta zerwała się i wywołała pożar rżyskoa, a niedaleko znajdowała się znaczna ilość butli gazowych z propan-butanem. Na szczęście udało nam się szybko opanować pożar.

  Czytaj:Ratownicy PSP w Łowiczu wyjeżdżali już ponad 100 razy do skutków porannej wichury

  Jak informuje, Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi, najmniej zgłoszeń związanych z burzą było w powiatach opoczyńskim, radomszczańskim i rawskim.

  GDZIE JEST BURZA? Sprawdź na interaktywnej mapie:  Mapa burzowa Polski  25 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Łódzkiego

  Powalone drzewo na ul. Przewodniej

  Burza w Łodzi. Nawałnica z gradem nad Łodzią. Sprawdź, gdzie jest burza [ZDJĘCIA,MAPA]

  Link do głównego zdjęcia

  Drzewo przewrócone przy ul. Pabianickiej ©Maciej M.  Zrobiliście zdjęcia burzy i powalonych drzew w Waszej okolicy? Wysyłajcie je do nas: donetu@dzienniklodzki.pl

  Aktualne trasy tramwajów:

  1 - WŁAŚCIWA TRASA.
  2 - Dw. Ł. Żabieniec - Dw. Ł. Dąbrowa.
  3 - WŁAŚCIWA TRASA.
  5 - WŁAŚCIWA TRASA.
  6 - WŁAŚCIWA TRASA.
  8 - cm. Zarzew - Dw. Ł. Żabieniec.
  9 - trasa skrócona do pętli Towarowa.
  10 - WŁAŚCIWA TRASA
  11 - IKEA - pl. Wolności.
  12 - WŁAŚCIWA TRASA.
  13 - Dw. Ł. Żabieniec - Śląska/Niższa.
  14 - WŁAŚCIWA TRASA.
  15 - WŁAŚCIWA TRASA.
  16 - Kurczaki - Dw. Ł. Żabieniec.
  43 - WŁAŚCIWA TRASA.
  45 - Dw. Ł. Dąbrowa - Warszawska.
  46 - Towarowa - Warszawska.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  Czytaj także

   Komentarze (42)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nierzetelny artykuł

   RZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nieruchomość przy ul. Żeligowskiego 13 została zalana, ponieważ wykonawca remontu nie zabezpieczył dachu, a nie dlatego, że była wichura i folia "nie wytrzymała". Publikujecie głupoty,...rozwiń całość

   Nieruchomość przy ul. Żeligowskiego 13 została zalana, ponieważ wykonawca remontu nie zabezpieczył dachu, a nie dlatego, że była wichura i folia "nie wytrzymała". Publikujecie głupoty, niesprawdzone informacje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgierska 157

   jj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Dach na ZGIERSKIEJ 157 został zerwany, ponieważ administracja olewała apele mieszkańców
   żeby wyremontować dach , który od kilku lat był w fatalnym stanie, a teraz płacz administratora ,że dostanie...rozwiń całość

   Dach na ZGIERSKIEJ 157 został zerwany, ponieważ administracja olewała apele mieszkańców
   żeby wyremontować dach , który od kilku lat był w fatalnym stanie, a teraz płacz administratora ,że dostanie zawału, dodatkowo spadający dach uszkodził budynek nowo wybudowanej stacji diagnostycznej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy wreszcie ?

   ufo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Kiedy wreszcie nastąpi wysiedlenie ludzi z okolic porośniętych drzewami ? Dość już w końcu ograniczania przestrzeni życiowej drzew liniami tramwajowymi i asfaltem dróg !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nawałnića

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   zwolnijcie jeszcze 65 pracowników z ztis to naprawy będą trwały 2 lub 3 dni,gratuluje decyzji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wali mnie to

   Burza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   O!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tablice

   Cyprian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Czy ktoś wie, gdzie zostało zrobione zdjęcie z tablicami rejestracyjnymi - potrzebuję odebrać swoją.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem przerażona czili mam pytanie to gdzie na nawalka jutro bendzie bo wyjeżdżam

   Bojem się buszzz!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   I bojem się że mi drzewo położom na drogie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Kiedy remont Rokicińskiej?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W środę

   UMŁ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma...

   pep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   ...dworca fabrycznego. Jest Dworzec Łódź FabrycznA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jarosław polskę zbaw !

   szyszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   misiewicze od roboty !
   grabie w dłoń !
   amen


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od grabienia Polski są specjaliści z PO

   Kkdu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo pisiory do niczego się nie nadają

   Ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   To nieudacznicy i złodzieje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu