Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Łodzi na liście UNESCO: rozpoczyna się formalna procedura wpisywania

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jesienią fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense złoży formalny wniosek o wpisanie cmentarza żydowskiego na listę dziedzictwa UNESCO.

Po wielu latach przygotowań rusza formalna procedura mająca na celu wpisanie łódzkiego cmentarza żydowskiego przy ul. Brackiej na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ale przed Łodzią jeszcze wiele lat wypełniania dokumentów.

W niosek złoży jesienią Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense, która reprezentuje właściciela cmentarza - łódzką gminę żydowską. Magistrat wesprze starania kwotą 280 tys. zł.

Wniosek trafi do polskiego Komitetu ds. światowego dziedzictwa kulturowego, który wpisze go na tzw. listę informacyjną. To formalny spis obiektów, które Polska chciałaby wpisać na listę UNESCO.

Odkrywamy Łódzkie: Cmentarz Żydowski w Łodzi

- Wszystko wskazuje na to, że na najbliższym, wiosennym posiedzeniu komitetu łódzki wniosek o wpisanie na listę informacyjną zostanie zaakceptowany - mówi Bartosz Walczak, architekt z łódzkiego komitetu.

Na listę Łódź chciałaby wpisać cmentarz przy ul. Brackiej, być może także z innymi elementami żydowskiej spuścizny w Łodzi. Nie będzie wniosku transgranicznego z podobnymi cmentarzami z Niemiec i Ukrainy. Odkąd łódzki cmentarz został elementem pomnika historii, może być wpisany samodzielnie.

Jak podkreśla Bartosz Walczak obecny wniosek ma szansę na sukces. - Cmentarze na liście światowego dziedzictwa UNESCO są słabo reprezentowane - wyjaśnia architekt.

Wpisanie na listę to dla Łodzi szansa na przyciągnięcie turystów a także na lepszą opiekę nad cmentarzem.

Porządki na cmentarzu żydowskim w Łodzi

- Z wpisu nie ma automatycznie większych pieniędzy. Ale znacznie łatwiej je uzyskać - tłumaczy Walczak.

Rozpoczęcie procedury wciąż oznacza jeszcze wiele lat starań. Dwa lub trzy lata upłyną zanim Polska sprawdzi łódzki cmentarz i formalnie zgłosi go do UNESCO. Potem organizacja musi go jeszcze sprawdzić i zaakceptować. Na polskiej liście informacyjnej jest sześć obiektów, niektóre już od wielu lat.

Szczegóły można poznać w piątek o godz. 17 podczas spotkania w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. - Chcielibyśmy, by łodzianie zjednoczyli się wokół tego wniosku tak jak kiedyś wokół starań o zostanie Europejską Stolicą Kultury - mówi Monika Kern z zarządu Fundacji.

Łódzki cmentarz żydowski jest drugim pod względem wielkości w Europie. Na 40 ha pochowanych jest 230 tys. osób, w tym posiadający monumentalne groby fabrykanci.

Społecznicy sprzątali cmentarz żydowski w Łodzi

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 6-12 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki