Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej rozwodów w Łódzkiem. Powód? Niezgodność charakterów

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Już nie kochamy się aż do śmierci. W ubiegłym roku w naszym województwie rozwiodło się 3,8 tys. małżeństw, głównie na wniosek żony.

Najczęściej rozwodzą się mieszkańcy miast. To w miastach odnotowano aż 78,8 proc. wszystkich rozwodów.

Małżonkowie, którzy chcą się rozstać coraz rzadziej decydują się na separację. W ubiegłym roku orzeczono w całym regionie tylko 105 separacji.

„Było ich o 27,6 proc. mniej niż w 2014 r., a ich liczba systematycznie maleje od 2009 r.” - czytamy w najnowszym zestawieniu Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Decyzję o rozwodzie najczęściej podejmują kobiety i to one składają pozew. Tak dzieje się aż w ponad 66 proc. przypadków.

Na rozwód najczęściej decydują się te małżeństwa, które nie mają dzieci albo mają tylko jedno dziecko.

Dla przyszłych małżonków mamy mało optymistyczne wieści. Statystycy policzyli, że na każde tysiąc nowo zawartych małżeństw przypadają aż 332 rozwody. Ten wskaźnik znacznie przeważa w miastach, gdzie na tysiąc nowych małżeństw przypada 411 rozwodów. Na wsiach ten wskaźnik wynosi 208.

Rzadkością jest rozwód z orzeczeniem o winie, większość - blisko 76 proc. - małżeństw rozwodzi się bez orzekania o winie. Jeśli jednak trzeba już wskazać winnego, to przeważnie jest to mąż. To z winy mężczyzn rozpadło się 16,3 proc. małżeństw, a z winy kobiet zaledwie 3,7 proc.

Rzadkie są także sytuacje, gdy oboje małżonkowie przyznają się do winy. Tak stało się w zaledwie 4,3 proc. przypadków.

Statystycy przyjrzeli się także przyczynom rozwodów. Na pierwszym miejscu znalazła się niezgodność charakterów, tak zadeklarowało 36,7 proc. rozwodzących się małżeństw. Blisko co piąty formalny związek rozpadł się wskutek zdrady. Kolejna przyczyna, na którą wskazało niewiele mniej, bo 18,6 proc. byłych małżonków to nadużywanie alkoholu.

Najczęściej rozwodzą się osoby z wykształceniem średnim, a także zasadniczym. Większe ryzyko rozwodu istnieje w przypadku małżeństw z niezbyt długim stażem. W ubiegłym roku w naszym regionie rozpadło się 929 formalnych związków, które trwały od 5 do 9 lat. Na kolejnym miejscu znalazły się małżeństwa trwające od 10 do 14 lat, na formalne rozstanie zdecydowało się 586 takich par. Aż 341 par miało staż powyżej 30 lat.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 15-21 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki