Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Zbigniew Głuszczak z Uniwersytetu Łódzkiego: Jedyny sposób na pożary to wyrzucać mniej śmieci

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Przemysław Jagielski
O tym, skąd się biorą pożary składowisk i jak im zapobiegać mówi dr Zbigniew Głuszczakiem z Katedry Gospodarki i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Czy pożaru w Zgierzu można się było spodziewać?
Tak, bo takie pożary zdarzają się bardzo często. Na przykład przed laty na składowisku we Frankach na północy województwa zapaliły się odpady komunalne. Paliły się około trzech tygodni. Zapach spalenizny czuć było aż w Łodzi.

Skąd się biorą te pożary?
Najczęstszą przyczyną jest metan. Powstaje na składowiskach odpadów komunalnych, gdy w warunkach beztlenowych rozkładają się związki organiczne. Wystarczy wtedy niewielka iskra, papieros, by doszło do pożaru, zwłaszcza kiedy jest sucho i a temperatura wysoka. Konsekwencje są daleko idące, bo do powietrza trafia szereg różnych związków: dioksyny, furany, benzo(a)-piren, pył zawieszony PM 10 i PM 2,5. A składowiska palą się bardzo długo.

Jak wygląda kontrola nad składowiskami?

Muszą spełniać coraz więcej warunków. Kiedyś były nieogrodzona, teraz są grodzone. Kwatera nie może być większa niż 2,5 tys. mkw. Musi też być zachowany reżim układania odpadów. Po warstwie odpadów kładzie się przesypkę, potem znów warstwę odpadów itd. Zakłada się instalację do odgazowywania. Metan powinien być spalany w specjalnej pochodni, bo ma gorszy wpływ na efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla. A składowisko odpadów może emitować metan przez 20- 25 lat.

Skoro jest tyle zasad, skąd te płonące składowiska?
Metan jest bardzo niebezpieczny. Po zmieszaniu z powietrzem tworzy mieszankę łatwo palną. Czasem nie trzeba nawet zaprószać ognia, bo może dojść do samozapalenia.

Czy nie da się do końca uniknąć pożarów...
Nie. Najlepszym sposobem jest zmniejszenie ilości składowanych odpadów. Dlatego należy zapobiegać powstawaniu odpadów, a to, co się da, odzyskiwać. W ten sposób zmniejsza się ilość składowanych odpadów, a pośrednio także zagrożenie pożarami. Niestety w Polsce nadal zbyt dużo odpadów trafia na składowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki