Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreatywni popadają w długi, czekając na rewitalizację

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Czy rewitalizacja obszarowa zaprzepaści sztandarowy projekt łódzkiego magistratu, czyli „lokale dla kreatywnych”? Andrzej Czapliński, najemca takiego lokalu, obawia się, że to możliwe. Zwłaszcza jeśli inni najemcy znajdą się w takiej sytuacji jak on. Stworzył kawiarnię i galerię Surindustrialle w pustostanie, bo obiecywano mu, że za dwa lata kamienica zostanie wyremontowana i będzie sąsiadować z Pasażem Kreatywnym. Jednak rewitalizacja obszarowa jeszcze się nie rozpoczęła a podwórko w pustostanie nie przyciąga klientów.

- Urzędnicy zaproponowali nam udział w projekcie zwanym Pasażem Kreatywnym. Miał on powstać podczas rewitalizacji, między Sienkiewicza 61 a kamienicą przy ul. Piotrkowskiej 118, gdzie wynajęliśmy lokal. Mieliśmy być zapowiedzią tego projektu. Zapewniano nas, że pasaż powstanie w ciągu dwóch lat, a mijają już trzy i cisza - podkreśla Czapliński. - Termin rewitalizacji nadal nie jest nam znany. Zakładamy, że może ona nie nastąpić przez sześć najbliższych lat.

Żeby ten okres przeczekać najemca lokalu kreatywnego wystąpił do miasta o obniżkę czynszu, ale dostał odmowę. - Stawka czynszu jaką mają najemcy jest bardzo niska, dlatego dziwi oczekiwanie jej obniżenia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że najemcy posiadają znaczące, kilkumiesięczne zadłużenie, pomimo niskiej stawki - mówi Bartłomiej Wojdak, dyrektor Biura Promocji i Turystyki.

W Surindustrialle poczujecie się jak w bajce [ZDJĘCIA]

Czapliński podkreśla, że trudno utrzymać się z działań artystycznych, jeśli za zrobienie wystawy na Piotrkowskiej płaci się tyle samo co lokale gastronomiczne za ogródki piwne. - Będzie tylko gorzej. Chociaż pierwotnie obiecywano nam , że po rewitalizacji stawki w naszym lokalu pozostaną na tym samym poziomie, to teraz urzędnicy się wycofują. Twierdzą, że Unia wymaga, by czynsz dostosować do wymogów rynkowych, czyli musielibyśmy płacić tyle co banki - podkreśla Czapliński. - To jednak tylko wymysł naszych urzędników, bo w Żyrardowie, który już część rewitalizacji ma za sobą, oferują bezpłatne lokale dla fundacji, które działałyby w wyremontowanej fabryce.

"Lokale dla kreatywnych". Wyłoniono pięciu nowych najemców

O przeprowadzce do Żyrardowa artysta jeszcze nie myśli, ale chce zrezygnować z lokalu kreatywnego. - Prawdopodobnie do końca roku moja działalność zniknie z Piotrkowskiej 118 - mówi Czapliński.

A kiedy mogłaby się rozpocząć budowa Pasażu Kreatywnego? - Zgodnie z zapewnieniami Biura ds. Rewitalizacji do rewitalizacji ul. Piotrkowskiej 118 dojdzie i to już w najbliższym czasie - mówi Wojdak.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 15-21 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki