Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie wspólnoty mieszkaniowe chcą remontować swoje budynki

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
423 łódzkie wspólnoty mieszkaniowe chcą remontować swoje budynki lub podłączać je do sieci cieplnej. Również prywatni właściciele nieruchomości i instytucje planują remonty swoich obiektów

423 łódzkie wspólnoty mieszkaniowe chciałoby remontować swoje kamienice lub podłączyć je do ciepłociągu. Złożyły wnioski w tej sprawie do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), który ma być podstawą do prowadzenia rewitalizacji obszarowej w Łodzi. To przeważająca część wniosków, bo wszystkich wpłynęło 630. O tym, które z nich zostaną potraktowane jako kluczowe i będą miały szansę na wpis do GPR i dofinasowanie z budżetu miasta oraz funduszy unijnych, będzie wiadomo po majówce.

Pomysłów na działania związane z rewitalizacją łodzianom nie brakuje. Oczywiście spora z nich dotyczy inwestycji. Sto wniosków o takim charakterze złożyły organizacje pozarządowe, instytucje oraz prywatni właściciele. Wszyscy uwzględnili wprowadzenie funkcji społecznych do swoich obiektów. Przykładowo właściciel kamienicy na rogu al. Kościuszki i Zielonej chce stworzyć w niej: szkołę międzynarodową, szkołę biznesu, szkołę językową.

Bezpieczeństwo w zrewitalizowanych kwartałach: łodzianie nie będą opuszczać do późna rolet w oknach

- Remont kamienicy przy al. Kościuszki 1 wycenił na 16 mln zł - mówi Ewa Grabarczyk, z oddziału ds. działań społeczno- gospodarczych w Biurze ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta. - Inny wniosek, który złożono do projektu GPR, dotyczy stworzenia centrum konferencyjno-biznesowego w OFF Piotrkowska. Również urząd marszałkowski chce wprowadzić funkcje społeczne do wyremontowanych budynków po kinach Bałtyk i Polonia. Zamierza w nich stworzyć placówki kulturalne.

Wniosek złożyła również Politechnika Łódzka, która chce remontować swój budynek przy ul. Piotrkowskiej 266.

- W tym kompleksie pałacowym miałyby powstać ścieżki edukacyjne prowadzone przez politechnikę - tłumaczy Ewa Grabarczyk. - Natomiast harcerze złożyli wniosek dotyczący remontu ich budynku przy ul. Stefanowskiego 19. Bo do tej pory remontowali tylko po jednej ścianie. Na tyle wystarczało dofinansowanie z magistratu.

Wspólnoty mieszkaniowe liczą na wsparcie miasta przy remoncie kamienic

Oczywiście złożenie wniosku do projektu GPR nie gwarantuje dofinansowania inwestycji. Podczas ostatniej komisji ds. rewitalizacji Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji, tłumaczył, że wniosek dopiero otwiera ścieżkę do starań o dofinansowanie.

- Ze względu na ilość przedsięwzięć zgłoszonych przez wspólnoty do GPR zarekomendujemy ustalenie funduszu dotacji. Gdybyśmy nie mieli takich zgłoszeń, trudno byłoby uargumentować utworzenie takiego funduszu - podkreśla Obijalski.

Rewitalizacja obszarowa Łodzi. Co dzieje się z osobami wyprowadzonymi z rewitalizowanych kwartałów?

Znacznie mniej wniosków złożonych do GPR dotyczyło polityki społecznej. Wśród 37 pomysłów było m.in. utworzenie Łódzkiego Centrum Obywatelskiego przy ul. Wschodniej 50 i stworzenie pierwszych mieszkań dla młodych rodzin i studentów.

- Firmy specjalnie kupiły nieruchomości przy ul. Żeligowskiego i Poznańskiej, by zaadaptować je na mieszkania dla określonych grup społecznych. W przypadku kamienicy z lokalami dla rodzin z małymi dziećmi, ma w niej powstać m.in. kafejka, w której będą mogły się spotykać mamy i spędzać w niej czas z dziećmi - tłumaczy Ewa Grabarczyk.

Z kolei mieszkania dla studentów, czyli akademik w prywatnej kamienicy, miałby powstać przy ul. Wierzbowej. Zgłoszono też pomysł, by miasto przekazało jeden z pustostanów na mieszkania dla bezdomnych. - Bezdomni mieliby je sami remontować - mówi Ewa Grabarczyk.

Wśród wniosków związanych z polityką społeczną nie zabrakło tych, które dotyczą świetlic środowiskowych. Pomysł jest taki, by rodzice spędzali w nich czas razem z dziećmi.

Z kolei 28 wniosków dotyczy edukacji i kultury, a osiem aktywizacji zawodowej.

- Polskie Towarzystwo Ekonomiczne chce zorganizować cykl szkoleń dla różnych grup społecznych. Inne fundacje chcą pójść w kierunku wsparcia małych przedsiębiorstw i firm rodzinnych - mówi Ewa Grabarczyk.

W pierwszym tygodniu maja ma zapaść decyzja, które ze zgłoszonych wniosków zostaną zakwalifikowane, jako kluczowe, czyli takie, na które będzie możliwość otrzymania dofinansowania. Potem projekt GPR będzie konsultowany 30 dni. Konsultacje będą też szansą na dodanie jakiegoś wniosku do GPR. Być może kolejne wspólnoty uznają, że warto remontować swoje kamienice.

Konsultacje mają dotyczyć nie tylko zgłoszonych wniosków, ale całego GPR. Marcin Obijalski tłumaczył podczas ostatniej komisji ds. rewitalizacji, że będzie to również okazja, by sprawdzić, na ile uwzględniono uwagi łodzian. Zebrano je podczas konsultacji, które były częścią projektu pilotażowego sfinansowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (4 mln zł). Akurat do tego radni z komisji ds. rewitalizacji mają sporo uwag.

- W mojej ocenie informacje, jakie pozyskano podczas pilotażu, są marnowane - podkreśla Bartłomiej Dyba-Bojarski, radny PiS.

GPR

Gminny Program Rewitalizacji do dokument, który umożliwia rozpoczęcie rewitalizacji obszarowej, bo m.in. określa jej główne kierunki.

Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do GPR 31 marca. Program jest obecnie tworzony, ostatnio zakończyło się zgłaszanie do niego pomysłów na działania rewitalizacyjne. Po 4 maja złożone wnioski mają być już ocenione przez urzędników i ekspertów. Wiadomo będzie, które z nich zostały zakwalifikowane jako kluczowe. Po długim majowym weekendzie mają zostać ogłoszone konsultacje dotyczące GPR. Rozpoczną się ósmego dnia od ogłoszenia konsultacji i potrwają 30 dni. Na ostatniej sesji przed wakacjami (lipiec) radni mają przyjąć GPR. Jeśli procedura opiniowania GPR się przedłuży, program zostanie przyjęty na pierwszej sesji po wakacjach.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18-24 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki