Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego. Dr Ewa Kołodziejczyk...

  Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego. Dr Ewa Kołodziejczyk laureatką [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego. Dr Ewa Kołodziejczyk laureatką [ZDJĘCIA]
  1/29
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Dr hab Ewa Kołodziejczyk została laureatką drugiej edycji Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego
  „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” - to tytuł dzieła, za które Kapituła Nagrody Humanistycznej im. prof. Tadeusza Kotarbńskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego nagrodziła dr hab. Ewę Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie.

  Nagrodzona praca jest poświęcona kilkuletniemu pobytowi Czesława Miłosza na placówce dyplomatycznej w Stanach Zjednoczonych tuż po II wojnie światowej.
  W książce opisana jest wielowątkowa misja Miłosza jako wysłannika państwa polskiego - nie tylko jako popularyzatora kultury rodzinnego kraju, ale również socjologa, politologa i krytyka literackiego. W tle jest bardzo ciekawy obraz amerykańskiego społeczeństwa lat 40. XX w.

  - Zachęcam wszystkich do lektury tej książki. Jest znakomita i świetnie się ją czyta - powiedział w niedzielę prof. Włodzimierz Nykiel, przewodniczący kapituły, inicjator nagrody, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

  - Jestem oszołomiona - powiedziała dziennikarzom wkrótce po ogłoszeniu decyzji kapituły dr hab. Ewa Kołodziejczyk. - Ponieważ wiedziałam, jak dobre książki zostały wybrane do tej nagrody, nie spodziewałam się, że właśnie moja zostanie tak doceniona.

  Nominacje, spośród 44 zgłoszonych w tym roku prac, otrzymali także: dr Małgorzata Domagalska z UŁ za książkę „Zatrute Ziarno. Proza antysemicka na łamach „Roli” (1883 - 1912)”; dr hab. Kaja Gadowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej”; dr hab. Wojciech Klimczyk też z UJ za dwutomowe dzieło „Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455 - 1795)” oraz dr hab. Ewa Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego za monografię „Tejiendo destinos. Un acercamiento al sistema decomunicación gráfica en los códices adivinatorios”.

  Nagroda im. prof. Kotarbińskiego za wybitne dzieło humanistyczne to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Została ustanowiona w ubiegłym roku dla uczczenia 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Jej wysokość wynosi 50 tys. zł. Pierwszym laureatem nagrody został prof. Jan Strelau za pracę „Różnice indywidualne. Historia - determinanty - zastosowania”.

  Wyniki drugiej edycji ogłoszono wieczorem podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama