Rada Miejska w Łodzi. W 2016 roku radni skierowali
 950...

  Rada Miejska w Łodzi. W 2016 roku radni skierowali
 950 interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej

  Marcin Bereszczynski

  Dziennik Łódzki

  Rada Miejska w Łodzi. W 2016 roku radni skierowali
 950 interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej

  ©Fot. Marcin Bereszczyński

  W 2016 roku łódzcy radni miejscy skierowali
 950 interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej
  Rada Miejska w Łodzi. W 2016 roku radni skierowali
 950 interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej

  ©Fot. Marcin Bereszczyński

  Łódzcy radni nie ustają w pisaniu interpelacji. W ubiegłym roku skierowali 950 takich wniosków do prezydent Łodzi. Nie poprawili rekordu z 2015 r., ale się do niego zbliżyli. W 2015 r. radni skierowali 993 interpelacje. To znacznie mniej niż w 2014 r., gdy odbywały się wybory samorządowe. Wtedy radni wystosowali 790 interpelacji. Warto porównać liczbę interpelacji z danymi sprzed 10 lat. W 2007 r. radni złożyli zaledwie 495 interpelacji, chociaż było ich wtedy o trzech więcej.


  W Radzie Miejskiej zasiada obecnie 40 radnych, co oznacza, że każdy napisał w ubiegłym roku średnio 23,75 interpelacji. Łatwo obliczyć, że statystyczny radny pisze interpelację do prezydent Łodzi co 10 dni roboczych. Codziennie do magistratu wpływają średnio prawie cztery interpelacje. Z powodu tak dużej liczby składanych wniosków magistrat ma często problemy, aby odpowiedzieć radnym w wymaganym terminie 14 dni.

  Czytaj:Radni piszą coraz więcej interpelacji i zapytań do prezydent Łodzi

  Najwięcej interpelacji składa klub radnych PiS. Nie należy się temu dziwić, skoro są w samorządowej opozycji. Według danych z Biuletynu Informacji Publicznej magistratu, radni PiS od początku kadencji do końca 2016 r. złożyli 1.654 interpelacje i zapytania do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Każdy z radnych opozycji złożył średnio ponad 127 interpelacji.

  Radni koalicji PO-SLD nie byli tak dociekliwi. A jest ich aż 27 przy 13 radnych z PiS. Łącznie koalicyjni radni złożyli 871 interpelacji, czyli dwa razy mniej od PiS. Dwudziestu radnych PO wystąpiło z 735 interpelacjami (średnio prawie 37 zapytań na radnego), zaś siedmiu radnych SLD złożyło 136 interpelacji (średnia blisko 20).

  Czytaj:Łódzcy radni złożyli już 677 interpelacji. Urząd Miasta Łodzi nie nadąża z odpowiedziami

  Od początku kadencji, czyli przez nieco ponad 2 lata, najwięcej interpelacji złożył radny Marcin Zalewski (PiS). Napisał 441 takich zapytań. Warto przypomnieć, że w poprzedniej kadencji radna Bożenna Jędrzejczak (PiS) napisała 290 zapytań w ciągu 4 lat. Radny Zalewski woli składać interpelacje niż z każdą sprawą chodzić po gabinetach dyrektorów wydziałów Urzędu Miasta Łodzi.

  – Wiele spraw mieszkańców udało się ruszyć, poprawić lub przyspieszyć – mówi Marcin Zalewski. – Interpelacje często dotyczą spraw lokalowych, drobnych inwestycji lub zaniedbanych miejsc w Łodzi, które trzeba posprzątać. To niemożliwe, żeby z każdą sprawą zgłoszoną przez mieszkańców chodzić do urzędu i przekazywać poszczególnym wydziałom. Przy tak dużej liczbie próśb o interwencję nie da się tego zrobić.

  Specjalistami od dużej liczby składanych interpelacji są też inni radni PiS: Sebastian Bulak (343 interpelacje), Bartłomiej Dyba-Bojarski (206), Radosław Marzec (115) i Włodzimierz Tomaszewski (100).

  Wśród radny PO najwięcej interpelacji złożyli Mateusz Walasek (163), Urszula Nizołek-Janiak (138) i Tomasz Kacprzak (81). Spośród radnych SLD liderują Małgorzata Moskwa-Wodnicka (57), Małgorzata Niewadomska-Cudak (30) i Katarzyna Bartosz (25).
  Warto zwrócić uwagę, że całkowita liczba interpelacji nie jest równa sumie interpelacji wszystkich radnych. Samorządowcy składają je parami, grupami, a czasami całym klubem. Radni uważają, że to dobry i skuteczny sposób pośrednictwa między mieszkańcami i władzami Łodzi.

  – Dzięki temu uzyskujemy informacje o działaniach władz miasta lub dostajemy dokumenty, które mogą pomóc w załatwieniu spraw łodzian. Oczywiście, nie wszystko da się załatwić, bo nie zawsze pozwala na to prawo – mówi Marcin Zalewski.

  Jedynym problemem są nieterminowe odpowiedzi urzędników. – Magistrat nie wyrabia się z odpowiedziami na dużą liczbę interpelacji – narzeka Zalewski. – To niekorzystne, że mieszkańcy muszą długo czekać na odpowiedź ze strony urzędu.


  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeciez pod 1 interpelacja podpisuje sie 13 osob

  lol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wiec kazdemu sie to liczy jako jedna interpelacja. Redaktor Marcin dal sie wpuscic w maliny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawa

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  I bardzo dobrze, brawo radni PiS. Cisnąć ich! Gdyby nie wasze interpelację to byśmy nic nie wiedzieli. UML prawdy sam z siebie nie ujawni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radny-BEZRADNY!!!!!

  pytać to się zawsze może każdy? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Wielu z nich zatrudnionych jest w podmiotach podległych prezydentowi.A kto płaci to temu się służy?????.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Xdanowska musi odejść

  Kataklizm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  Dość bałaganu , samowolki firm budowlanych , lobby kolesi ,wprowadzanie swoich kolesi hurtowo do spółek miejskich ,cudownych nietrafionych inwestycji i długu ponad 3mld zł. Nigdy więcej rzadów PO...rozwiń całość

  Dość bałaganu , samowolki firm budowlanych , lobby kolesi ,wprowadzanie swoich kolesi hurtowo do spółek miejskich ,cudownych nietrafionych inwestycji i długu ponad 3mld zł. Nigdy więcej rzadów PO !!! Teraz PiS musi naprawić ten kataklizm . Za ich czasów każdy złodziej robił co chciał i wyprowadzał pieniądze jak chciał i było na to przyzwolenie ,rządził ten kto wstawał pierwszy. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  PLEBISCYT MENEDŻER ROKU 2016

  PLEBISCYT MENEDŻER ROKU 2016

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Kosmetyczka Gwiazd: K.Stankiewicz zdradza sposób na idealne nogi!

  Kosmetyczka Gwiazd: K.Stankiewicz zdradza sposób na idealne nogi!