Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking łódzkich liceów. Uniwersyteckie LO daje największy przyrost wiedzy

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W liceum prowadzonym przy Uniwersytecie Łódzkim przyrost wiedzy jest najwyższy w Łodzi - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ po raz pierwszy uzyskało najwyższy przyrost wiedzy w Łodzi, minimalnie wyprzedzając PLO Politechniki Łódzkiej, dotychczasowego lidera. Szkoła przy UŁ daje największy przyrost wiedzy humanistycznej oraz największy łączny przyrost wiedzy humanistycznej i ścisłej. Jednak jeśli chodzi o przyrost wiedzy ścisłej najlepszy jest ogólniak przy PŁ.

Skąd to wiemy? Eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji Narodowej wyliczyli właśnie Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD) dla liceów za lata 2015 - 2017. To jedno z najciekawszych badań, które ocenia pracę szkół. Prowadzone jest już od dekady.

Na czym polega badanie EWD? Eksperci porównują wiedzę, z którą uczeń przychodzi do danej szkoły (czyli wynik egzaminu gimnazjalnego) z wynikiem „na wyjściu” (czyli z matury). Ten sposób fachowcy uważają za najbardziej obiektywny przy ocenie pracy szkoły. EWD mierzona jest w punktach. Ich liczbę przytoczyliśmy w tabeli obok. Są tam dwie kolumny: z danymi dotyczącymi przedmiotów humanistycznych i przedmiotów ścisłych. W ostatniej kolumnie dodaliśmy dane z dwóch poprzednich kolumn (i według tego posegregowaliśmy szkoły).

**Zobacz też:

Ranking łódzkich liceów. Które są najlepsze? Wiedza rośnie najbardziej w LO przy uczelniach

**

EWD jest obliczana na podstawie porównania wyników ze wszystkich polskich ogólniaków. Daje to możliwość określenia, czy szkoła: odnosi sukces, wspiera ucznia, nie wykorzystuje jego szans lub potrzebuje pomocy.

Szkoły sukcesu i wspierające mają dodatni wskaźnik EWD. Szkoła sukcesu zwykle przyjmuje dobrych kandydatów, a ich przyrost wiedzy i wyniki końcowe są lepsze niż w przeciętnym polskim ogólniaku.

W szkole wspierającej wynik matury wypada słabiej niż przeciętna, ale uczniowie poprawili się w stosunku do egzaminu gimnazjalnego.

Ujemne wskaźniki EWD mają szkoły niewykorzystanych szans (w tabelce oznaczone jako NS; z dobrymi wynikami na koniec, ale potencjał przyjmowanych uczniów wskazuje, że wyniki powinny być jeszcze lepsze) i wymagające pomocy (w tabelce WP; słabi kandydaci, którym liceum nie potrafi pomóc).

Większość szkół ma EWD nie wyższe niż „5” i nie niższe niż „- 5”. Jeśli ogólniak mieści się poza tymi liczbami, jest przypadkiem wyjątkowym.

Badacze EWD podają jego wartość dla każdej ze szkół jedynie oddzielnie - tabela to opracowanie tych danych (dla wszystkich liceów ze zmierzonym przyrostem wiedzy w Łodzi) przez naszą redakcję. Wkrótce tygodniki lokalne „Dziennika Łódzkiego” przedstawią podobne zestawienia dla innych części regionu.

Ranking łódzkich liceów. Uniwersyteckie LO daje największy przyrost wiedzy

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki