Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja łódzkiego Centrum Dokumentacji Europejskiej

Jacek Losik
Jacek Losik
We wtorek, 15 listopada, oficjalnie wznowiono działanie Centrum Dokumentacji Europejskiej w Łodzi. Można w nim znaleźć ponad 8 tys. publikacji na temat UE

15 listopada w siedzibie Instytutu Europejskiego w Łodzi (ul. Piotrkowska 262) rozpoczęła się międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyzwań jakie stoją przed NATO po warszawskim szczycie. Przy okazji reaktywowano działanie Centrum Dokumentacji Europejskiej, pełniącego m.in. funkcję biblioteki.

- Po wstępnej inwentaryzacji mamy ponad 8 tys. publikacji w wersji papierowej. Można znaleźć w nich informacje na temat każdego obszaru funkcjonowania Unii Europejskiej, od jej gospodarki rolnej po kwestie polityczne i politologiczne. Przykładowo na temat bezpieczeństwa można znaleźć około 700 pozycji - twierdzi Konrad Dziurdzia, kierownik Centrum Dokumentacji Europejskiej w Łodzi.

Łódzkie CDE pracuje również nad cyfrowymi zbiorami. Trwa właśnie digitalizacja posiadanych papierowych pozycji oraz zakup e-booków (elektronicznych książek).

- Zakupiliśmy niedawno 50 e-booków. Będziemy powiększać bazę, ale pamiętajmy, że koszty tego są bardzo wysokie. Elektroniczne książki, które nas interesują są bardzo drogie, jedna może kosztować nawet 2 tys. zł. - mówi Konrad Dziurdzia.

Z cyfrowej bazy może bezpłatnie korzystać każdy, kto zaloguje się na stronie Instytutu Europejskiego w Łodzi, w module CDE.

Rafał Szyndlauer z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przekonuje, że Centra pełnią nie tylko funkcję bibliotek. Są to również punkty informacji o UE, w których odpowiedzi można uzyskać od pracowników CDE. Centra mają również pełnić funkcję mostu między Komisją Europejską a obywatelami Unii.

- Często KE chce coś przekazać obywatelom i robi to za pomocą debat organizowanych przez centra. Mamy obecnie do czynienia z atmosferą antyunijną, która tworzona jest na podstawie nieprawdziwych informacji, kreowanych przez uczestników debaty publicznej - mówi Rafał Szyndlauer.

Ponowne uruchomienie CDE cieszy również przedstawicieli UMŁ. - Reaktywacja ośrodka, zwłaszcza pełniącego funkcję forum, jest rzeczą pożądaną. Zwłaszcza w tak dużym ośrodku akademickim, jakim jest Łódź - mówi Karol Dziuda, inspektora w Oddziale Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Departamencie Prezydenta Łodzi.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem 7 - 13 listopada 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki