Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma szkolnictwa wyższego. Senat Uniwersytetu Łódzkiego i „Solidarność” krytycznie o reformie

Maciej Kałach
Maciej Kałach
„Solidarność” Ziemi Łódzkiej negatywnie oceniła plan reformy polskich uczelni. Wcześniej wątpliwości zgłosił senat Uniwersytetu Łódzkiego

„Projekt zawiera rozwiązania, które budzą uzasadnione zastrzeżenia w odniesieniu do autonomii uczelni, warunków budowania doskonałości naukowej, jakości i stabilności kształcenia we wszystkich dyscyplinach oraz finansowania”. W ten sposób projekt „Konstytucji dla nauki”, czyli nowej ustawy regulującej działanie polskich uczelni, ocenił Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Stanowisko w tej sprawie podpisał Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu.

Wcześniej - na posiedzeniu 16 października - wątpliwości co do projektu przedstawionego we wrześniu przez Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawił w uchwale senat UŁ.

Co niepokoi „Solidarność”? Przede wszystkim propozycja powołania nowego organu, czyli rady uczelni.

**CZYTAJ TEŻ:

Narodowy Kongres Nauki w Łodzi. Minister Gowin w EC1

**

„Organ ten ma realizować kompetencje m.in. w zakresie sprawowania nadzoru nad gospodarką finansową uczelni oraz nadzoru nad zarządzaniem uczelni. Jego skład powoduje, że przedstawiciele uczelni nie będą mieli żadnego wpływu na podejmowane przez ten organ decyzje, a ma on nadzwyczajne uprawnienia zarządcze względem rektora i senatu (...). Oznacza to, że osoby spoza uczelni będą mogły zadecydować o wszczęciu procedury odwołania rektora” - niepokoi się „Solidarność”.

Faktycznie, w projekcie ministra Gowina jest zapis, że rada uczelni może złożyć wniosek o odwołanie rektora, ale musi przejść on potem większością 3/4 głosów w ciele, który rektora powołał - czyli w kolegium elektorów.

Rada uczelni posiadająca prawo do uruchamiania procedury usunięcia rektora to pomysł, który nie spodobał się także senatorom UŁ.

„Sama możliwość wszczęcia procedury odwołania rektora bez uzasadnienia może mieć niekorzystny wpływ na jego autorytet, atmosferę panującą na uczelni i jej bieżące funkcjonowanie” - uzasadniają swój sprzeciw senatorowie UŁ.

CZYTAJ TEŻ: Narodowy Kongres Nauki. Minister Gowin przedstawił założenia reformy szkolnictwa

Czym jest tak krytykowana rada uczelni? Według projektu ministra Gowina nowe ciało ma się składać z 7 lub 9 członków powołanych przez senat uczelni, jednak - w większości - pochodzących spoza jej struktur. Spoza uczelni ma pochodzić też przewodniczący takiego ciała. Tylko rada uczelni będzie mogła wskazywać kandydatów na rektora, co - zdaniem senatorów UŁ i „Solidarności” - jest niedopuszczalne (dotychczas kandydaci zgłaszali się z grona doktorów i profesorów uczelni).

Wątpliwości dotyczą także m.in. sposobu finansowania nauki.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki