Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Księżego Młyna. Textorial Park II obudzi do życia dawną fabrykę Scheiblera. Księży Młyn ma stać się atrakcyjnym osiedlem Łodzi

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Textorial Park II ma połączyć zrewitalizowaną remizę na Księżym Młynie z obiektami Textorial Parku. Do 2020 roku zostaną poddane rewitalizacji dwa zrujnowane budynki magazynowe. Obok nich zbudowany zostanie nowoczesny biurowiec. Zabytkowe budynki zostaną wkomponowane w nowoczesne rozwiązania ze szkła i cegły. Inwestorem jest firma St. Paul's Developments Polska. Firma uzyskała właśnie pozwolenie na budowę i po wyłonieniu wykonawcy rozpocznie prace jeszcze w tym roku.

St. Paul's Developments Polska w ciągu dwóch lat zrealizuje projekt Textorial Park II na Księżym Młynie. Ambicją inwestora jest stworzenie miejsca, którea przyciągnie łodzian, a nie tylko pracowników zatrudnionych w nowych i odnowionych powierzchniach.

- Mamy możliwość stworzenia nowej przestrzeni, która będzie miastem w mieście, gdzie nie będzie się tylko przychodziło do pracy, ale przebywało na dłużej - mówi Anna Banaś, prezes St. Paul's Developments Polski. - Na terenie 9 tys. mkw. chcemy utworzyć przedszkole, winiarnię, piekarnię, kawiarnię, bibliotekę publiczną i restauracje. Chcemy dopasować się do oczekiwań okolicznych mieszkańców. Zamierzamy stworzyć kultowe miejsce, otoczone bujną zielenią.

Inwestor działa na Księżym Młynie już od 20 lat. Jeden z udziałowców miał wizję i pomysł na zagospodarowanie terenu dawnego królestwa Scheiblerów. Zaczął od rewitalizacji zabytkowej remizy przy Tymienieckiego. Wtedy powstał pomysł na Textorial Park. Obiekt został otwarty na początku 2009 roku. Był pierwszym w Łodzi biurowcem posiadającym standard klasy A. Głównym najemcą obiektu jest firma Fujitsu Technology Solutions. Biurowiec jest w 100 proc. wynajęty. Projekt Textorial Parku II trwa już dłuższy czas. Samo skupowanie nieruchomości trwało dwa lata, a prace projektowe zaczęły się w 2017 roku.

- Nie chciałam kwadratowej bryły jak wiele biurowców. Postanowiłam nawiązać do tradycji i kultury tego miejsca - mówi Anna Banaś. - Powstała filozofia i myśl dla koncepcji biurowca. Będzie to "miękka" bryła odzwierciedlająca tkaninę i przemysł tkacki. Cegły na Księżym Młynie są skanowane, aby oddawały właściwy kolor. Chcemy zaprosić do współpracy artystów, bo zamierzamy mieć wewnątrz łódzki mural.

Projekt architektoniczny jest autorstwa firmy Horizone Studio z Krakowa. To drugi projekt tego studia w Łodzi. Wcześniej opracowało ono architekturę biurowca Ericpolu przy Tymienieckiego. Przygotowanie koncepcji Textorial Parku II nie było proste.

- Projekt obejmuje cztery budynki - mówi architekt Robert Strzeński. - To dwa dawne magazyny bawełny, które będą rewitalizowana i zostanie dobudowana jedna kondygnacja. Część parterowa będzie szklanym pawilonem wewnątrz zabytkowych murów. Zachowane zostaną bielone ściany od wewnątrz magazynów. Na tyłach budynku biurowego będzie mały obiekt techniczno-gospodarczy. Główny budynek biurowy będzie miał część niższą - wschodnie skrzydło. Będzie tam elewacja z jasnoszarą cegłą klinkierową, aby obiekt był tłem dla Księżego Młyna i z nim nie konkurował architektonicznie. W części zachodniej będzie przeszklona elewacja z pionowym żaluzjami nawiązującymi do odcieni okolicznych cegieł.

Dla łodzian najważniejsze będzie, że Textorial Park II ma być miejscem otwartym z placem zabaw, licznymi skwerami z ławeczkami i samoobsługowymi stacjami naprawy rowerów. W planie jest stacja roweru publicznego.

Prezydent Hanna Zdanowska, która uczestniczyła w prezentacji projektu Textorial Parku II nazwała zmiany zachodzące na Księżym Młynie tworzeniem nowej ziemi obiecanej. Przypomniała, że miasto zrewitalizuje famuły, a Księży Młyn stanie się atrakcyjną przestrzenią do pracy, mieszkania i odpoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki