Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja pałacu braci Steinertów w Łodzi [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Rewitalizacja słynnego pałacu braci Steinertów potrwa dwa latach i pochłonie 38 mln zł. W odnowionych wnętrzach będą biura, restauracja z tarasem i mały hotel na poddaszu.

Nareszcie! Remont pałacu Steinertów przez lata był jak yeti: wszyscy o nim mówili, a nikt go nie widział. To już przeszłość. Renowacja rezydencji zacznie się w tym roku, potrwa dwa lata i pochłonie 38 mln zł, z czego 70 proc. to pieniądze unijne.

Dawną świetność odzyska nie tylko wspaniały pałac przy ul. Piotrkowskiej 272, lecz także duży ogród ze starymi drzewami i dwa pobliskie, historyczne budynki Steinertów: stojący od ulicy dawny dom tkacza, w którym potem była drukarnia, a także stojąca na podwórku farbiarnia. Z czasem w obu obiektach pojawiły się mieszkania.

ZOBACZ TEŻ: Noc Muzeów 2017 w Łodzi. Lista muzeów i instytucji [PROGRAM]

Po renowacji w pałacu będą biura dla firm branży kreatywnej, a także restauracja i część hotelowa. Jeśli zaś chodzi o ogród, który będzie dostępny dla mieszkańców, to szpetne budynki zostaną wyburzone oraz pojawią się nowe nasadzenia - zapewnia Tomasz Piotrowski, szef komitetu sterującego rewitalizacją w Łodzi.

Natomiast konserwator miejski Kamila Kwiecińska - Trzewikowska podkreśla, że nieruchomość ma niezwykłe wartości artystyczne i historyczne. Wszystko zaczęło się w latach 40. XIX wieku, kiedy przybyły z Saksonii i pracujący dla Ludwika Geyera Gottlieb Steinert usamodzielnił się i postawił domek parterowy z facjatkami, w którym najpewniej było mieszkanie i warsztat tkacki. I potem już poszło. W głębi posesji wybudowano fabrykę, zaś od ul. Piotrkowskiej powstały rezydencje wybudowane przez syna i wnuków Gottlieba.

**Czytaj:

Rewitalizacja ulicy Legionów w Łodzi: ciche tory, nowa jezdnia i szpalery drzew [WIZUALIZACJE]

**

Chodzi o pałacyk Adolfa Steinerta z 1896 roku w stylu renesansu włoskiego, w którym jest przedszkole, i niezwykły, podwójny pałac braci Karola i Emila Steinertów nawiązujący do renesansu niemieckiego. To właśnie on jest mocno zapuszczony i wymaga gruntownej renowacji.

Kiedy powstał? Odpowiedź znajdziemy na elewacji i w dawnym salonie na I piętrze. Otóż nad wejściem mamy datę 1909 i inskrypcję łacińską „Salus intrantibus” zawierającą pozdrowienia dla wchodzących. Natomiast w środku wzrok przyciąga efektowny kominek: drewniano-marmurowy ze stylową mosiężną obudową, na której widnieje data 1910 oraz monogram „CS”, czyli Carl Steinert.

**Zobacz:

Rewitalizacja Łodzi: Stary Rynek i park Staromiejski [WIZUALIZACJA]

**

Innych atrakcji nie brakuje. Na bogato zdobionej fasadzie, której wyróżnikiem są wykusze, mamy dekoracje o zacięciu symbolicznym, jak na przykład prządkę z wrzecionem w kole zębatym oraz pszczoły będące znakiem pracowitości. Do tego dochodzi kartusz z lwami oraz tajemnicze ptaki, które przypominają żurawie.

W środku zaś zachowały się parkiety, boazerie, sztukaterie oraz witraże z ptakami i motywami geometrycznymi. Jest jeszcze jeden witraż, ale nie wiemy, co przedstawia, bowiem jest... niewidoczny. A to dlatego, że przed wojną wybudowano przy nim strop, który zasłonił szklaną dekorację. Na szczęście strop zostanie usuniety, dzięki czemu znów będzie można podziwiać witraż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki