Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Łódzkiem. Niemal co czwarty mieszkaniec województwa ma 60 lat i więcej

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W woj. łódzkim aż 24,6 proc. mieszkańców stanowią osoby, które skończyły 60 lat. Jesteśmy najstarszym regionem w kraju.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku przeciętny mieszkaniec Polski postarzał się o ponad 7 lat. Pod koniec 2014 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,5 mln osób, w tym ponad 8,5 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej. To ponad 22 proc. ludności. W ciągu 25 lat liczba osób w starszym wieku wzrosła o ponad 2,9 mln osób. Mimo iż nadal w Europie jesteśmy postrzegani jako kraj demograficznie młody, jednak szybko się starzejemy.

„Wśród populacji w starszym wieku większość stanowią kobiety. Na stu mężczyzn przypada ich 143, przy czym dla całej ludności Polski wskaźnik feminizacji wynosi 107” - czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Ludność w wieku 60 lat i więcej”.

CZYTAJ TEŻ: Wolontariat 60+ szansą dla seniorów

Tymczasem w Łodzi na stu panów przypada aż 120 pań, a na stu mężczyzn w wieku 70 lat i więcej nawet 200 kobiet.

Demografowie przyjrzeli się także tzw. umieralności osób starszych. W 2014 r. w całym kraju zmarło 376 tys. osób, z czego 82 proc. to osoby w wieku 60 lat i starsze.

Najczęstszy powodem zgonów wśród seniorów są choroby układu krążenia. Drugie miejsce zajmują nowotwory złośliwe, przy czym kobiety częściej umierają z powodu chorób układu krążenia, a mężczyźni z powodu nowotworów. Tak jest w całym kraju. W woj. łódzkim mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca, a do śmierci kobiet częściej przyczyniają się udary.

CZYTAJ TEŻ: Łódź wspiera seniorów aktywnych, ale zaniedbała potrzebujących opieki

Postęp w medycynie, lepsze diagnozowanie chorób, skuteczniejsze leczenie mają wpływ na to, ze żyjemy dłużej. W Polsce w latach 1991 - 2014 dalsze tzw. trwanie życia mężczyzny wzrosło prawie o 8 lat i statystyczny mężczyzna dożyje prawie 74 lata. W znacznie gorszej sytuacji są mężczyźni z woj. łódzkiego, a w najlepszej z Pomorza i Pomorza Zachodniego.

„W przypadku mężczyzn zamieszkałych w woj.: zachodniopomorskim i pomorskim w latach 1990 - 2014 średnie trwanie życia wydłużyło się co najmniej o 8,4 roku” - obliczyli eksperci Głównego Urzędu Statystycznego. „W tym okresie najniższy wzrost - o 6,4 roku - zanotowano w woj.: łódzkim i lubelskim”.

CZYTAJ TEŻ: Zastawiają sidła na seniorów i... podsuwają im umowy do podpisania

Przeciętny mieszkaniec naszego województwa dożyje prawie 72 lat, a mieszkanka niespełna 81 lat.

Statystycy zapytali seniorów o ich samopoczucie. Najgorzej swoje zdrowie ocenili mieszkańcy woj. łódzkiego.

W kraju większość - bo 43 proc. - starszych osób ocenia swoje zdrowie jako takie sobie. Kolejne 29 proc. deklaruje, że ich stan zdrowia jest bardzo zły, a 28 proc. uważa, że jest on dobry lub bardzo dobry

Dużym problemem naszego województwa jest dostęp do specjalistów od opieki nad starszymi osobami.

Dramatycznie brakuje geriatrów, ale nie tylko. W samej Łodzi działa tylko 30 klubów seniora, nie ma tu także stacjonarnego hospicjum, które przejęło opiekę nad nieuleczalnie chorymi starszymi osobami. W całym mieście jest tylko 11 łóżek geriatrycznych, a zapotrzebowanie jest znacznie większe.

A perspektywy nie są optymistyczne. Zdaniem demografów do 2050 r. liczba ludności Polski zmniejszy się o 4,5 mln, przybywać będzie za to osób w wieku 60 i więcej lat.

CZYTAJ TEŻ: Bezpłatne leki dla seniorów: Sejm przegłosował ustawę

Złe warunki dla leczenia seniorów
Tomasz Kostka, krajowy konsultant ds. geriatrii:

Tegoroczny kontrakt na leczenie seniorów to 11 łóżek geriatrycznych w mojej klinice (Klinika Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) i kilka w Zgierzu. Pozostałe oddziały mają geriatrię jedynie w nazwie, ale kontraktu geriatrycznego jeszcze nie mają. Tymczasem w Lyonie, gdzie pracowałem przez wiele lat, jest 1300 łóżek geriatrycznych dla aglomeracji liczącej ponad milion mieszkańców. Podobne proporcje są w większości państw Europy Zachodniej. W Łodzi powinno więc być ok. tysiąca łóżek geriatrycznych. Większość z nich powinno się przeznaczyć na rehabilitację geriatryczną, której u nas w ogóle nie ma. Zła sytuacja jest w całym kraju, gdzie pracuje zaledwie 1300 geriatrów. Szybko nie ulegnie to poprawie, bo co roku egzamin z tej specjalizacji zdaje zaledwie 20 - 30 lekarzy. Geriatria nie jest bowiem atrakcyjna finansowo.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 14 – 20 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki