Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć 5G w Łodzi. Łódź z najszybszym internetem mobilnym

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Dokument, który daje Łodzi pilotaż, opracował resort pod kierownictwem Anny Streżyńskiej
Dokument, który daje Łodzi pilotaż, opracował resort pod kierownictwem Anny Streżyńskiej Grzegorz Olkowski
Minister cyfryzacji rekomendował Łódź jako pierwsze miasto do pilotażu sieci 5G. To wyższy standard połączeń dla mieszkańców, firm i całych „inteligentnych miast”

Łódź „_jest rekomendowana przez Ministra Cyfryzacji jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce_”. Taki zapis znalazł się w dokumencie opublikowanym przez ten resort 5 stycznia. Ministerstwo wyjaśnia, że „5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności, a także wyjątkowo szybkich prędkości przesyłu danych, umożliwiających rozwój innowacyjnych usług w różnych obszarach przemysłowych”.

Wyjaśniając informatycznym laikom: 5G zapewni przesyłanie danych nawet 20 razy szybciej niż obecnie, a w dodatku zmniejszy zużycie baterii w smartfonach podłączonych do internetu.

Urlop 2018: nowe przepisy, dni wolne 2018 [ZOBACZ, JAKIE ZMIANY WPROWADZĄ W PRZEPISACH

A jeszcze ważniejsze są zalety 5G z punktu widzenia różnych organizacji i struktur: firm, a nawet aglomeracji. 5G ma wręcz przyśpieszyć tworzenie się „inteligentnych miast”, które za pomocą wyjątkowo szybkiego internetu będą zarządzać swoimi systemami drogowymi (m.in. komunikacji miejskiej), jednostkami zdrowia i systemem likwidacji klęsk żywiołowych.

Produkty oparte o 5G mają być oferowane przez firmy z branży nowych technologii ok. 2020 r. (prace nad 5G trwają), jednak kraje Unii Europejskiej już obecnie intensywnie się do tego przygotowują, m.in. opracowując swoje strategie.

Łódź w dokumencie dotyczącym Polski odgrywa kluczową rolę ze względu na już przeprowadzone projekty związane z nowymi technologiami. Ministerstwo wśród nich wymienia „Elektroniczny System Sterowania Ruchem, unikalny na skalę krajową”. Precyzując, chodzi o Obszarowy System Sterowania Ruchem, uruchomiony w Łodzi w grudniu 2015 r. Miasto wydało na OSSR 80 mln zł. Polega on m.in. na synchronizowaniu sygnalizacji świetlnej na 240 skrzyżowaniach, aby upłynnić ruch i dać priorytet komunikacji miejskiej.

Jednak w Łodzi nie brakuje opinii, że wydane pieniądze nie przełożyły się w odpowiednim stopniu na poprawę sytuacji na drogach i torach. Pojawiły się zapowiedzi, że funkcjonalność OSSR zbada Najwyższa Izba Kontroli. W grudniu poinformowaliśmy, że ma do tego dojść między drugim a czwartym kwartałem 2018 r.

Łódź ma dostać pilotaż sieci - jak wymienia Ministerstwo Cyfryzacji w dokumencie ogłoszonym pod tytułem „Strategia 5G dla Polski” - także za sprawą wdrożonych już (według resortu) projektów: systemu naprowadzania na miejsca parkingowe, innowacyjnego systemu oświetlenia, mapy jakości powietrza w czasie rzeczywistym oraz lokalnych aplikacji wspierających mieszkańców.

Działania wymieniane przez ministerstwo mogą zaskakiwać samych łodzian. Dla przykładu, owszem, mogą oni sprawdzać jakość powietrza, ale jedynie w oparciu o cogodzinne pomiary kilku stacji należących do sieci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (takie stacje są też w innych regionach kraju). W miniony wtorek magistrat poinformował o wytypowaniu 52 punktów we wszystkich dzielnicach Łodzi, w których mobilna stacja monitorowania (za 450 tys. zł) przez trzy lata mierzyć będzie poziom zanieczyszczenia powietrza (badania mają ruszyć pod koniec stycznia). Jednak nie wiadomo nic o „mapie jakości powietrza w czasie rzeczywistym” w formule wykraczającej poza wykorzystywanie obecnych stacji WIOŚ.

Ministerstwo wskazuje także inne - poza wdrożonymi i wdrażanymi projektami - zalety, które mają dać Łodzi pierwszeństwo we wprowadzaniu 5G w Polsce.

To położenie w pobliżu skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych (obok dwóch autostrad A1 i A2 i drogi ekspresowej S8), co „wydaje się być dobrym miejscem na realizację pilotażu usług z obszaru inteligentnego transportu”.

Autorzy raportu wskazują, że realizacji pilotażu sprzyja obecność w mieście wielkich uczelni z dużą liczbą ekspertów w zakresie nowych technologii oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

„Można optymistycznie zakładać, że przewidywana dostępność systemów do pierwszych wdrożeń sieciowych nastąpi na początku 2019 roku” - głosi ministerialny dokument.

Resort zakłada, że będzie to finansowane z budżetów zaangażowanych operatorów telekomunikacyjnych, chociaż możliwe jest współfinansowanie przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Łodzian uradowanych publikacją „Strategii 5G dla Polski” może zmartwić zawierucha w resorcie, który opublikował ten dokument. W cztery dni po jego ogłoszeniu minister cyfryzacji Anna Streżyńska straciła swoje stanowisko, a nowego szefa tego resortu nie ma. Nie wiadomo, czy będzie on wybrany z grona dotychczasowych zastępców Streżyńskiej, czy może resort na stałe zostanie pod nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki