Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Łódzkiem. WIOŚ: Bardzo zła jakość powietrza w centrum Łodzi, Pabianicach i Radomsku

jw
Wysokie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w Łodzi, Pabianicach i Radomsku wskazują stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łódzi

Stacja przy ul. Gdańskiej 16 o godz. 11 pokazała ponad 129 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny (μg/m3). Bezpieczna dobowa norma pyłu w powietrzu to 50 μg/m3.

Stacja przy Jana Pawła II wskazała w tym samym czasie wskazała 169 μg pyłu PM10 na m3. To był najgorszy wynik pomiaru pyłu PM10 w Łodzi. Dla porównania stacja przy ulicy Kilińskiego wskazała 128 μg/ m3, natomiast stacja przy ul. Czernika na łódzkim Widzewie - 77 μg/m3.

**

Alarm smogowy. Bardzo zła jakość powietrza w Łodzi i regionie

**

Niewiele ponad 200 mikrogramów wynosiło stężenie pyłu PM10 w powietrzu w Pabianicach. Źle było również w Radomsku, tam stacja pokazała 145 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny.

**

Smog w Łódzkiem. Przekroczenie poziomu alarmowego pyłu w Radomsku

**

Powietrze w Łódzkiem ma również wysokie stężenie rakotwórczego pyłu PM 2,5, który jest bardziej szkodliwy niż PM 10. Stacja przy ul. Gdańskiej pokazała 127 μg/m3, gdzie średni/roczny poziom pyłu powinien wynosić 25 µg/m3.

Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni-roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni-roczny).

Ostrzeżenie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

Co to jest smog?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Smog to inaczej utrzymujące się w powietrzu pyły i gazy pochodzące m.in. ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych. Smog składa się m.in. z tlenków siarki, azotu i cząstek PM2,5 i PM10. Utrzymywaniu się smogu sprzyja bezwietrzna, wyżowa pogoda.

Zobacz prognozę pogody:

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog w Łódzkiem. WIOŚ: Bardzo zła jakość powietrza w centrum Łodzi, Pabianicach i Radomsku - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki